| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Auto i prawo > Prawo jazdy > Egzamin > Jak długo ważny jest egzamin teoretyczny na prawo jazdy?

Jak długo ważny jest egzamin teoretyczny na prawo jazdy?

Według starych przepisów egzamin teoretyczny na prawo jazdy ważny był przez 6 miesięcy. W tym czasie należało zdać egzamin praktyczny, aby otrzymać uprawnienia do kierowania pojazdem. W myśl nowych przepisów bariera 6 miesięcy została zniesiona!

Egzamin teoretyczny na prawo jazdy po 1 stycznia 2015 roku

Poziom bezpieczeństwa na drogach uzależniony jest od umiejętności kierowców, którzy się po nich poruszają. Prawidłowe wyszkolenie kierowców jest zatem niezbędne, jeśli chcemy poruszać się po bezpiecznych drogach.

NOWOŚĆ na Infor.pl: Prenumerata elektroniczna Dziennika Gazety Prawnej KUP TERAZ!

Zanim kierowca wyjedzie na ulicę, najpierw musi opanować wiedzę teoretyczną z zakresu przepisów ruchu drogowego, po czym zdać egzamin państwowy w wybranym Wojewódzkim Ośrodku Ruchu Drogowego. Od nowego roku (dokładnie od 1 stycznia 2015 roku) zlikwidowano obowiązek uczestnictwa w szkoleniu teoretycznym przeprowadzanym przez szkołę nauki jazdy. W myśl nowych przepisów osoba ubiegająca się o prawo jazdy może ominąć cześć teoretyczną w szkole nauki jazdy, jeśli wcześniej samodzielnie opanowała materiał teoretyczny i zdała egzamin państwowy w WORD dotyczący wiedzy z zakresu ruchu drogowego.

Zobacz też: Prawo jazdy 2014 – kolejne zmiany w egzaminach

Mają zaświadczenie o pozytywnym wyniku egzaminu teoretycznego, należy przedstawić je kierownictwu szkoły nauki jazdy, co pozwoli ominąć 30-godzinne szkolenie teoretyczne. Pytanie tylko czy to dobry pomysł? I tak, i nie. Na pewno przyspiesza to proces nabywania uprawnień do kierowania pojazdem, jednak można mieć wątpliwości co do faktycznej wiedzy przyszłego kierowcy. W szkołach nauki jazdy nie brakuje bowiem nauczycieli, mających ogromną wiedzę praktyczną, którą potrafią w umiejętny sposób przekazać kursantom. Ich cenne rady i wskazówki potrafią być szalenie pomocne młodym kierowcom.

Ważność egzaminu teoretycznego na prawo jazdy

Ważną zmianą jaka zaszła w 2014 roku dotyczy terminu ważności zaliczonego egzaminu na prawo jazdy. Od 24 sierpnia 2014 roku obowiązuje bezterminowa ważność egzaminu teoretycznego na prawo jazdy. Wcześniej, w art. 52 ustawy o kierujących pojazdami widniał zapis o 6 miesięcznym okresie jego ważności. Obecnie jeśli osoba, które chce nabyć uprawnienia do kierowania pojazdem, z jakiś powodów nie może dokończyć egzaminu na prawo jazdy (np. po zaliczenie egzaminu teoretycznego wyjedzie gdzieś za granicę, rozchoruje się, bądź po prostu będzie kilkukrotnie pochodzić do egzaminu praktycznego) to nie musi ponownie zdawać części teoretycznej.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Prawna GHMW – Hulist, Prawdzic Łaszcz – Radcowie Prawni spółka partnerska

Kancelaria świadczy kompleksowe usługi prawne związane z bieżącą obsługą przedsiębiorców (głównie spółek handlowych).

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »