reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Auto i prawo > Prawo jazdy > Egzamin > Kiedy kierowca przechodzi badanie psychologiczne?

Kiedy kierowca przechodzi badanie psychologiczne?

Niekiedy, oprócz badań lekarskich kierowca poddawany jest badaniom psychologicznym. W jakich sytuacjach ma to miejsce? Na czym polegają tego typu badania?Kto podlega badaniom psychologicznym?

Badaniu psychologicznemu, które przeprowadzane jest w celu orzeczenie istnienia lub braku przeciwwskazań psychologicznych do kierowania pojazdem podlega:

1. kandydat na instruktora lub egzaminatora osób ubiegających się o uprawnienia do kierowania pojazdami oraz osoba ubiegająca się o pozwolenie do kierowania tramwajem;
2. kierujący pojazdem silnikowym skierowany, w drodze decyzji, przez organ kontroli ruchu drogowego, jeżeli:
a. kierował pojazdem w stanie nietrzeźwości lub po użyciu środka działającego podobnie do alkoholu,
b. przekroczył liczbę 24 punktów otrzymanych na podstawie art. 130 ust. 1;
3. kierujący będący sprawcą wypadku drogowego, w którym jest zabity lub ranny;
4. kierujący skierowany przez lekarza, jeżeli w wyniku badania lekarskiego stwierdzona zostanie konieczność przeprowadzenia badania psychologicznego;
5. osoba skierowana przez kierownika właściwej jednostki organizacyjnej Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej, jeżeli jest ona przewidziana do szkolenia na kierowcę na potrzeby wojska;
6. osoba ubiegająca się o przywrócenie uprawnienia do kierowania pojazdem silnikowym, cofniętego ze względu na istnienie przeciwwskazań psychologicznych do kierowania pojazdami.

Instruktor, egzaminator oraz kierowca pojazdu uprzywilejowanego oraz kierujący tramwajem podlegają kontrolnym badaniom psychologiczny co 5 lat do ukończenia 65. roku życia, a później – corocznie.

Zobacz serwis: Auto i prawo

Na czym polega badanie psychologiczne?

Badania przeprowadzane są przez uprawnionego do orzekania psychologa w pracowni psychologicznej.

W pierwszej kolejności psycholog sprawdza tożsamość osoby badanej, a następnie przeprowadza badanie, które obejmuje ocenę:
1. cech osobowości;
2. sprawności intelektualnej;
3. sprawności psychofizycznej.

Po przeprowadzeniu badania, psycholog wydaje orzeczenie, w którym stwierdza istnienie lub brak przeciwwskazań natury psychologicznej do prowadzenia pojazdów.

Osoba badana, która nie zgadza się z treścią orzeczenia, może w terminie 14 dni od jego otrzymania, wnieść odwołanie (przez pracownię psychologiczną, w której była badana).

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

reklama

Prawne ciekawostki

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Agnieszka Gawrońska-Juzefowicz

Radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama