| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Moto porady > Opony > Opony A-Z > 7 porad jak dbać o opony

7 porad jak dbać o opony

Prawidłowe dbanie o dobrą kondycję opon a tym samym własne bezpieczeństwo to kluczowa sprawa dla świadomego kierowcy. Oto kilka rad od specjalistów z Michelin.

Darmowa kontrola stanu opon

Do jutra, do piątku 31 października, trwa ogólnopolska akcja Michelin „Ciśnienie pod kontrolą”. To ostatnia okazja, aby pod okiem fachowców bezpłatnie zmierzyć poziom ciśnienia w oponach oraz sprawdzić stan bieżnika. Pomiary prowadzone są na 50 stacjach Statoil we wszystkich województwach w kraju.

Celem akcji Michelin „Ciśnienie pod kontrolą” jest wzrost świadomości polskich kierowców dotyczącej znaczenia prawidłowego ciśnienia w oponach.

Według badań TNS Polska przeprowadzonych na zlecenie Michelin,  zdaniem większości kierowców (78%) za bezpieczeństwo na drodze w największym stopniu odpowiedzialne są hamulce. Kolejne istotne elementy to układ kierowniczy oraz zawieszenie. Opony znajdują się w połowie stawki – co trzeci badany wskazał ten element w najważniejszej trójce czynników wpływających na bezpieczeństwo samochodu.

Zobacz też: Kiedy kupić opony na wymianę?

Opony są jednym z najważniejszych czynników, które wpływają na bezpieczeństwo jazdy. Aby mieć pewność, że to nie one mogą być powodem wypadku, warto stosować się do 7 porad Michelin:

  1. Ciśnienie w oponach należy sprawdzać przynajmniej raz w miesiącu i przed każdą dłuższą podróżą.
  2. Zalecane wartości ciśnień znajdują się w instrukcji obsługi pojazdu, na słupku bocznym, po wewnętrznej stronie drzwi, na wlewie paliwa lub w schowku.
  3. Ciśnienie trzeba sprawdzać „na zimno", tzn. co najmniej po godzinie od momentu zatrzymania lub po przejechaniu 2-3 kilometrów przy niewielkiej prędkości.
  4. Kiedy opony są rozgrzane, do rekomendowanych wartości ciśnień należy dodać 0,3 atmosfery w każdej oponie.
  5. Do jazdy na autostradzie oraz przy dużym obciążeniu należy stosować maksymalne zalecane wartości ciśnień lub w razie braku zaleceń producenta podnieść ciśnienie w oponach o 0,3 atmosfery w każdej oponie.
  6. Trzeba pamiętać o napompowaniu koła zapasowego – do wartości 2,5 atmosfer.
  7. Gdy ciągnie się przyczepę, należy podnieść ciśnienie tylnych opon samochodu o 0,4 atmosfery na zimno w stosunku do ciśnienia „użytkowego”.

Akcja Michelin „Ciśnienie pod kontrolą”, organizowana jest już po raz 10. Tegoroczna edycja odbywa się w dniach 27 - 31 października 2014 r. na 50 wybranych stacjach Statoil we wszystkich województwach. Eksperci Michelin będą czekać na kierowców w godzinach 11:00 - 20:00.

Więcej szczegółów na www.michelin.pl.

Lista stacji Statoil biorących udział w akcji Michelin „Ciśnienie pod kontrolą”:

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

Instytut Rachunkowości Zarządczej CIMA

Założony w 1919 roku Instytut Rachunkowości Zarządczej CIMA (The Chartered Institute of Management Accountants) jest czołową i jednocześnie największą organizacją zrzeszającą specjalistów z dziedziny rachunkowości zarządczej, liczącą ponad 227 000 członków i studentów w 179 krajach.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »