| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Moto porady > Opony > Opony A-Z > Opony niepneumatyczne Air Free

Opony niepneumatyczne Air Free

Czy są na świecie opony, których nie trzeba pompować? Są, na razie jeszcze w fazie koncepcyjnej, ale to już druga generacja koncepcyjnych opon niepneumatycznych. Czym charakteryzują się opony Air Free?

Co to są opony Air Free?

Opony Air Free mają we wnętrzu specjalną strukturę szprych, które przenoszą ciężar pojazdu. Dzięki temu nie trzeba ich okresowo dopompowywać, a to oznacza że problem związany z przebiciem ogumienia został wyeliminowany.  Ponadto, szprychy zostały wykonane z wytrzymałej żywicy termoplastycznej, która wraz z gumą bieżnika, może być poddana recyklingowi, co z kolei przyczynia się do bardziej wydajnego wykorzystania zasobów. Według producenta Air Free - firmy Bridgestone, ogumienie charakteryzuje się wyjątkowo niskimi oporami toczenia.

Zobacz też: RFT, czyli Run Flat Tyre, jak to działa?

Druga generacja Air Free - zwiększona nośność i lepsza trakcja

Bridgestone pracuje nad strukturą szprych, wykorzystując podczas projektowania wysoce wytrzymałą i elastyczną żywicę, a także symulację metodą elementów skończonych (Finite Element Method, FEM). Druga generacja opon koncepcyjnych „Air Free” zapewnia, dzięki zwiększonej nośności i lepszej trakcji, większą wszechstronność, w porównaniu do opon pierwszej generacji. Możliwe stało się także podróżowanie z większą prędkością (maksymalnie 60 km/h) w pojazdach ultralekkich.

Około 90% energii traconej w wyniku oporu toczenia pochodzi z powtarzających się zmian kształtu opony podczas jazdy. W oponach „Air Free” II. generacji, producentowi udało się znacząco obniżyć utratę energii poprzez zastosowanie unowocześnionych technologii materiałowych i uproszczenia samej budowy opon. W rezultacie, opony koncepcyjne „Air Free” osiągnęły ten sam niski poziom oporu toczenia, jak pneumatyczne, paliwooszczędne opony Bridgestone.

Zobacz też: Co to są zamienniki opon, jak je wybrać?


Źródło: Materiały prasowe Bridgestone

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

Marcin M. Wyrzykowski

Główny Księgowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »