reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Moto porady > Naprawa > Słownik > Układ korbowy silnika

Układ korbowy silnika

Układ korbowy silnika spalinowego zajmuje się zamianą ruchu posuwisto-zwrotnego tłoka na ruch obrotowy wału korbowego.

Układ korbowy silnika spalinowego ma za zadanie zamienić ruch posuwisto-zwrotny tłoka na ruch obrotowy wału korbowego.

W wyniku nacisku, wywieranego przez gazy spalinowe na denko tłoka, przesuwa się on ze swojego górnego położenia w kierunku dolnego. Jednocześnie siła wywierana przez gazy spalinowe jest przenoszona za pośrednictwem sworznia tłokowego na korbowód. Korbowód jest elementem łączącym tłok z wałem korbowym, a jego zadaniem jest przenoszenie siły gazów spalinowych na wał korbowy. Jego działanie jest dwukierunkowe: z chwilą gdy tłok znajdzie się w dolnym położeniu, korbowód przenosi na niego siłę z wału korbowego, która powoduje przesuwanie się tłoka ku górze podczas suwu sprężania lub wydechu.

Elementem, łączącym korbowód z tłokiem jest sworzeń. W główce korbowodu znajduje się specjalna tulejka, która jest łożyskiem sworznia tłokowego, a dzięki której korbowód może wykonywać ruchy wahliwe.

Odwiedź nasz serwis Eksploatacja auta

Dolną część korbowodu, która łączy go z wałem korbowym, jest tzw. łeb korbowodu. W silnikach spalinowych czterosuwowych stosuje się wyłącznie dzielone łby korbowodów. Elementy te składają się ze stopy, która stanowi jedną całość z trzonem korbowodu, oraz z przykręcanej do niej pokrywy. Wewnątrz łba korbowodu znajdują się dwie półpanewki, które zapewniają łożyskowanie korbowodu na wale korbowym silnika. Z uwagi na olbrzymie obciążenia łożyskowania korbowodów silników czterosuwowych, nie stosuje się w nich łożysk tocznych kulkowych lub igiełkowych, jak ma to miejsce w niewielkich silnikach dwusuwowych. Łożyskowanie ślizgowe pozwala także na wykorzystanie zalet smarowania ciśnieniowego, niemożliwego do zastosowania w przypadku łożysk tocznych.

Zobacz też: Stopień sprężania silnika spalinowego

reklama

Czytaj także

Źródło:

INFOR
VAT 2021. Podatki część 239.90 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

VGD

VGD jest międzynarodową firmą świadczącą usługi w zakresie księgowości, kadr i płac, audytu, podatków oraz doradztwa biznesowego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama