| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Moto porady > Naprawa > Słownik > Mechaniczne podnośniki samochodowe

Mechaniczne podnośniki samochodowe

Są one zazwyczaj lekkie, o bardzo prostej konstrukcji, a ich zasadniczym przeznaczeniem jest unoszenie samochodu podczas doraźnych napraw lub wymiany koła.

Mechaniczne podnośniki samochodowe nie mają takich właściwości, jak podnośniki hydrauliczne. Są one zazwyczaj lekkie, o bardzo prostej konstrukcji, a ich zasadniczym przeznaczeniem jest unoszenie samochodu podczas doraźnych napraw lub wymiany koła.

Elementem roboczym w takim podnośniku jest pręt stalowy o średnicy co najmniej kilkunastu milimetrów, z naciętym gwintem prostokątnym, zakończony z jednej strony stopą do opierania o podłoże, z drugiej albo prymitywnym mechanizmem, złożonym z dwóch stożkowych kół zębatych o osiach do siebie prostopadłych, z których jedno jest na stałe połączone z wspomnianym prętem, drugie zaś tkwi na osi korby. Obrotowe ruchy korby są dzięki temu przenoszone na nagwintowany pręt. Znajduje się na nim długa tuleja z naciętym wewnątrz niej gwintem pasującym do gwintu na pręcie, z którą współpracuje przymocowany do niej na stałe lub wahliwie mocny stalowy pręt o kształcie, odpowiadającym specjalnym otworom pod spodek karoserii, służącym do osadzenia tej właśnie części podnośnika. W podnośnikach o prostszej konstrukcji zamiast mechanizmu z kołami zębatymi, zakończeniem śruby stanowi sześciokątny odcinek dopasowany do typowego klucza oczkowego lub nasadowego. Podniesienie samochodu przy pomocy tak prostego przyrządu trwa jednak dużo dłużej, niż przy pomocy podnośnika z korbą i mechanizmem z kołami zębatymi.

Odmianą podnośnika mechanicznego jest podnośnik pantografowy, zwany także trapezowym. Jest on zwykle zbudowany z mocnych ceowników o jednakowej długości, tworzących kwadrat, którego boki są połączone ze sobą obrotowo. Dwa przeciwległe rogi są zamocowane obrotowo do prostokątnych metalowych stóp, z których jedna służy do oparcia o podłoże, druga do podłożenia pod podnoszony ciężar. Poziomą oś podnośnika stanowi mocna śruba, osadzona w otworach, wywierconych i nagwintowanych w osiach, które łączą narożniki kwadratu.

Obracając śrubą skraca się lub powiększa odległość między tymi narożnikami, co powoduje iż zmienia się odpowiednio długość osi pionowej podnośnika. Oczywiście w tym czasie kwadrat zamienia się w mniej lub bardziej spłaszczony romb. Podczas podnoszenia ciężaru oś pozioma jest skracana, co powoduje wydłużanie osi pionowej. Podczas opuszczania oś pozioma jest wydłużana, a tym samym skraca się oś pionowa. Wadą takiego podnośnika jest to, że siła potrzebna do unoszenia ciężaru zależy bezpośrednio od kształtu rombu i jest tym większa, im krótsza jest jego oś pionowa.

Zobacz też: Płyny chłodzące

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

Jarosław Sadowski

Analityk Expandera, ekspert w dziedzinie produktów bankowych i funduszy inwestycyjnych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »