reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Moto porady > Naprawa > Napęd > Jak zregenerować turbinę w 1.9 TDI? cz. I

Jak zregenerować turbinę w 1.9 TDI? cz. I

Silniki 1.9TDI są najbardziej popularne na naszych drogach. Wyeksploatowana turbina może odebrać przyjemność z jazdy turbo dieslem. Poniżej część pierwsza poradnika, w którym pokażemy jak samemu przeprowadzić regenerację turbiny w 1.9TDI.

Silniki 1.9TDI występowały w kilku markach, przez co ich popularność wśród silników wysokoprężnych jest niepodważalna. Jest to udana konstrukcja, jednak turbina jak w każdym silniku wysokoprężnym kiedyś się wyeksploatuje. Zanim przejdziemy do regeneracji turbosprężarki pokażemy jak ją zdemontować. Jako przykład posłuży nam Audi A3 z 2000 roku. W pozostałych modelach z silnikiem 1.9TDI demontaż przebiega w podobny sposób.

Przed dokonaniem wymiany zalecamy zakupić nowy komplet uszczelek. Koszt zakupu całego kompletu nie jest duży a mamy pewność, że unikniemy nieszczelności na powierzchniach montażowych. Pamiętajmy również o uszczelkach miedzianych, które znajdują się pod śrubami przewodów olejowych. Kosztują kilka złotych i również warto je wymienić.

Jakie narzędzia będą nam potrzebne?

- klucz płaski 8

- klucz płaski 10

- klucz nasadowy 12 mm, najlepiej na przedłużce, dzięki czemu ułatwimy sobie pracę.

- klucz płaski lub oczkowy 13

- klucz płaski nasadowy 17

- klucz koczkowy 24

- WD40 w tej pracy jest niezbędny, zazwyczaj każda ze śrub będzie zapieczona.

Zobacz też: Jak zregenerować turbinę w 1.9 TDI? cz. II

Całą operację zalecamy wykonać z wykorzystaniem kanału. Odkręcenie kilku śrub od dołu samochodu może okazać się bardzo trudne i ryzykowne z pozycji lewarka.

Pierwszy krok to demontaż kolektora ssącego. Zdejmujemy czarną plastikową osłonę silnika z napisem 1.9 TDI. Następnie zdejmujemy rurę od intercoolera odłączając wcześniej czujnik temperatury, który znajduje się na zgięciu w okolicach przodu samochodu.

Demontujemy obejmę ściskającą rurę przy EGR, następnie przy intercoolerze. Jeśli chodzi o demontaż przy intercoolerze, najlepiej wykonać to, wyciągając lampę przednią. Teraz, poprzez miejsce, w którym była lampa wyjmujemy całą rurę.

Zobacz też: Jak zregenerować turbinę w 1.9 TDI? cz. III

Kolejny krok to wyjęcie kawałka szerokiej plastikowej rury, która biegnie od przepływki w stronę silnika, natomiast resztę odchylamy w stronę deski rozdzielczej. Chcąc całkowicie ją odchylić, musimy ją odkręcić od silnika. Zamocowana jest na dwóch śrubach, w pobliżu odmy i pod EGR przy bloku silnika. Warto wyjąć odmę olejową w celu poprawienia dostępu

Teraz demontujemy od dołu EGR oraz rurę łączącą EGR z kolektorem wydechowym. Mamy teraz do odkręcenia dwie śruby imbusowe. Odkręcamy 3 śruby trzymające EGR w miejscu łączenia z kolektorem dolotowym. Pozostaje odłączenie przewodów ciśnieniowych od EGR.

Następnie odkręcamy drugi koniec rury łączącej EGR z kolektorem wydechowym.

Ułatwi nam to dostęp do sześciu śrub mocujących kolektor przy silniku.

reklama

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

reklama

Prawne ciekawostki

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Jarosław Oworuszko

Dyrektor Finansowy LeasePlan

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama