REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Klimatyzacja samochodowa nie działa. I co teraz?

panel klimatyzacji, klimatyzacja Fot. Fotolia
panel klimatyzacji, klimatyzacja Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Letnie upały mogą być ciężką próbą dla kierowców. Szczególnie w sytuacji, w której po wejściu do auta okaże się, że klimatyzacja samochodowa nie działa. Jakie mogą być przyczyny awarii?

Klimatyzacja samochodowa jest tym systemem, którego działanie można docenić szczególnie wiosną i latem. Tak, jesienią i zimą również przydaje się do odparowywania szyb. To jednak w sezonie ciepłym zapewnia komfort podróżowania i sprawia, że jazda samochodem przestaje być męcząca. Klima jest niestety urządzeniem, które z czasem ujawnia coraz większy stopień zużycia. A to oznacza, że awaria klimatyzacji staje się scenariuszem coraz bardziej realnym w przypadku jazdy autem kilkuletnim. Co zrobić w sytuacji, w której z wentylacji samochodowej przestaje lecieć zimne powietrze? Konieczna jest szybka reakcja kierowcy.

REKLAMA

Klimatyzacja samochodowa - tylko brak odczynnika?

Klimatyzacja samochodowa nie działa. I co teraz? To jeszcze nie musi być wcale czarny scenariusz. Dlatego w pierwszej kolejności warto udać się do mechanika i sprawdzić czy w układzie nie skończył się odczynnik. Jego uzupełnienie sprawi, że kabinie pasażerskiej podczas jazdy latem znowu zapanuje przyjemny chłód. Brak odczynnika wynika z działania dwóch czynników. Po pierwsze tego, że kierowca zaniedbywał regularny przegląd klimatyzacji - już po 4 - 5 latach eksploatacji odczynnik zanika w sposób naturalny. Po drugie może być spowodowany ewentualną nieszczelnością. A to już przypadek nieco gorszy.

Zobacz również: Jak często konserwować klimatyzację?

W sytuacji, w której klimatyzacja samochodowa ujawni nieszczelność, mechanik będzie musiał ją namierzyć. Najczęściej odbywa się to poprzez wpuszczenie do obiegu klimatyzacji azotu lub wodoru. Zazwyczaj dziury pojawiają się w obrębie uszkodzonych mechanicznie przewodów aluminiowych lub chłodnicy. Naruszony element mechanik będzie musiał wymienić. Na tym jednak nie skończy się naprawa klimatyzacji samochodowej. Bo rozszczelniony układ wymaga wymiany osuszacza. Dopiero wtedy szczelny układ można uzupełnić odczynnikiem chłodzącym.

Klimatyzacja samochodowa - wymiana to raz, nowy odczynnik dwa

Nowa chłodnica kosztuje przeciętnie około 300 złotych, osuszacz z kolei stanowi na ogół wydatek startujący od 100 złotych. Jeżeli chodzi o odczynnik, rozstrzał cenowy jest naprawdę duży. Uzupełnienie klimatyzacji samochodowej substancją starego typu kosztuje 100 - 150 złotych. Gdy producent zastosował środek nowego typu, kwoty zapłacone mechanikowi okażą się sporo wyższe. Na ogół koszt kształtuje się na poziomie od 700 do 1000 złotych. Do sumy doliczyć trzeba jeszcze koszt robocizny. Większość warsztatów poza siecią ASO stosuje w tym przypadku stawkę oscylującą między 100 a 250 złotych.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz również: Jak zdiagnozować usterki klimatyzacji?

Awaria klimatyzacji może jednak wynikać nie tylko z nieszczelności. W starszych samochodach psują się również takie elementy jak kompresor, zawór rozprężający czy wentylator. Czasami wyłączenie schładzacza jest winą np. uszkodzenia komputera komfortu w pojeździe. O ile zawór sprężający zazwyczaj jest wyceniany na 200 - 300 złotych, o tyle kompresor stanowi potężny wydatek! Nowy element może kosztować od 700 do nawet 3 tysięcy złotych. Mechanicy starają się jednak obchodzić wysoką cenę mechanizmu. Starają się regenerować stare kompresory. W tym przypadku naprawa może zostać wyceniona na 700 - 800 złotych.

Klimatyzacja samochodowa a zakup auta używanego

Naprawa klimatyzacji samochodowej nie jest tania. Kompleksowa regeneracja układu w przypadku np. uszkodzenia kompresora może kosztować 3,5 - 4 tysiące złotych. A to kwota na tyle wysoka, że kierowcy w autach starszych niż 10-letnie rzadko decydują się na zlecenie wykonania usługi. Co to oznacza? Wymaga od kupującego oglądającego pojazd używany wzmożonej uwagi. Klimatyzację należy sprawdzić zawsze - bez względu na porę roku. W przeciwnym razie kierowca może narazić się na potężny wydatek już na początku eksploatacji auta.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Majówka może przynieść spadek cen paliw. Za benzynę Pb 95 możemy zapłacić od 6,61 do 6,72 zł za litr, a za Pb98 od 7,28 do 7,39 zł

W nadchodzący majowy weekend, kierowcy mogą spodziewać się korzystniejszych cen paliw. Eksperci portalu e-petrol.pl prognozują spadek kosztów tankowania, a to z powodu promocji oferowanych przez stacje benzynowe.

Minister zapowiadał rejestrację aut przez internet. Kiedy to będzie możliwe? Data jest znana

Rejestracja auta online będzie. To dobra informacja. Gorsza jest taka, że trzeba będzie na nią poczekać. Wstępnie szefostwo CEPiK mówi nawet o terminie 30 miesięcy. Czy taka rejestracja będzie wymagać wizyty w wydziale komunikacji?

Pożar samochodu elektrycznego. Co zrobić? Jak się zachować?

Pożar Luciad Air w Warszawie sprawił, że na tapet powrócił temat pożarów samochodów elektrycznych. Jak w razie pojawienia się ognia powinien zachować się kierujący pojazdem i inni użytkownicy drogi? Jak gasić ogniwa zawarte w baterii?

Jazda na rolkach i wrotkach a przepisy drogowe. Rolkarz to pieszy czy kierujący? Jakie ma obowiązki?

Sezon na rolki i wrotki startuje wraz z pierwszymi objawami wiosny. A to oznacza, że warto przypomnieć zasady poruszania się tymi "środkami transportu". Bo ich również dotyczą przepisy drogowe. Na jakie konkretnie zasady wskazują?

REKLAMA

To już pewne: samochód zarejestrujesz przez Internet, koniec z kolejką w urzędzie po tablice. Znamy termin

Samych tablic rejestracyjnych jeszcze z sieci nie ściągniemy – choć kto wie, może za jakiś czas będzie można je wydrukować techniką 3D albo zmienią się przepisy i auta dopuszczone do ruchu będą inaczej znakowane niż formie tablic – ale wkrótce formalności związane z rejestracją załatwimy sami przez Internet. Teraz to jest możliwe tylko jeśli upoważnimy do tego dealera w salonie – i to nie każdego.

Zguba w Uberze. Co zostawiają pasażerowie? I jak odzyskać pozostawiony przedmiot?

Zguby w Uberze bywają naprawdę nietypowe. Przykład? W 2023 r. w taksówce znaleziona została np. sztuczna szczęka. Całe szczęście przedmioty pozostawione podczas przejazdu łatwo odzyskać. Pomaga w tym aplikacja.

Drogowa kumulacja na Śląsku. Pijany kierowca z potrójnym zakazem prowadzenia i poszukiwany w jednym aucie

Myśleliście, że nic już was nie zdziwi? No to przeczytajcie tę historię. Policjanci z będzińskiej drogówki zatrzymali do kontroli drogowej Opla. Jak się okazało, jego kierowca był pijany. I miał potrójny zakaz prowadzenia. A to dopiero początek czarnej serii.

Jak sprawdzić kontrahenta w branży TSL?

Podstawą każdej współpracy biznesowej jest zaufanie. A nic tak nie wzmaga jego poziomu, jak... kontrola i wcześniejsze sprawdzenie kontrahenta. Jak zweryfikować partnerów z branży TSL? To ważne pytanie, aby nie dać się złapać w oszustwo "na zlecenie transportowe".

REKLAMA

Dłuższa trasa elektrykiem: ładowanie auta przestaje być problemem bo sieć stacji zaczyna się pokrywać z siecią Biedronki

Wkrótce ruszając w dalszą trasę samochodem elektrycznym i szykując plan podróży łatwiej będzie wybrać market Biedronki na trasie na przerwę połączoną z ładowaniem auta niż przeglądać samą sieć dostępnych stacji ładowania. Biedronka we współpracy z firmą Powerdot stara się w szczególności wypełniać nowymi stacjami ładowania wszelkie białe plamy polskiej elektromobilności.

Blisko milion pasażerów. Tylu w 2023 r. przewiozły wąskotorówki. Nie wiedzieliście, że takie pociągi jeszcze jeżdżą?

Koleje wąskotorowe po latach zapomnienia znów stają się popularne w Polsce. W 2023 r. podróżowało nimi ponad 948 tys. osób. To prawie dwukrotnie więcej niż przed 10 laty. A to nie koniec ciekawych statystyk.

REKLAMA