| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Moto porady > Naprawa > Klimatyzacja > Toyota Avensis I FL: problem z działaniem nawiewu – jak sobie z nim poradzić?

Toyota Avensis I FL: problem z działaniem nawiewu – jak sobie z nim poradzić?


W poradniku tym, pokażemy jak naprawić niesprawną regulację nawiewu. Problem zazwyczaj przychodzi nagle,  nawiew po prostu przestaje działać. Poniżej znajdziemy kilka wskazówek jak razić sobie z taką usterką w Toyocie Avensis I FL.

Powodem takiej usterki jest rezystor lub niesprawny panel nawiewu w Toyocie Avensis I FL. Rezystor znajduje się w okolicy filtra kabinowego. Lokalizacji panelu nawiewu nie musimy przedstawiać. Na początku proponujemy sprawdzić panel klimatyzacji. W tym celu najlepiej kupić używany panel klimatyzacji, nawet może być z "anglika" i tak będziemy go demontować. Zaczynamy od demontażu pokręteł.

Zobacz również: Toyota Avensis I FL 1.6: wymiana oringu napinacza łańcucha

Niestety pokrętła są dosyć mocno zamocowane. Próbując wyjąć je samymi palcami możemy mieć duże problemy. Może się to okazać wręcz niemożliwe. Polecamy skorzystanie ze szmatki i kombinerek. Okładamy środek pokrętła szmatką i ściskamy kombinerkami. Ciągniemy powoli do siebie i mamy zdemontowane pokrętła. Teraz nadeszła pora na przedni panel.

Demontujemy go od dołu lekko pociągając do siebie. Przesuwamy go stopniowo do góry i powinno wszystko zejść bez problemów. Teraz odpinamy u góry 3 kostki od nawiewu i odkładamy nasz panel na bok. Następnie zdejmujemy czarną obudowę panelu. Zamocowana jest ona na 6 zatrzaskach. Zaczynamy od lewego dolnego oraz górnego lewego i powoli odginamy przesuwając się w prawo.

Teraz odpinamy wiązkę od całego mechanizmu pokrętła nawiewu. Przyciskamy ją na górze i delikatnie ruszamy na boki, żeby wyszła. Następnie wypychamy cały mechanizm z pokrętła w naszym kierunku. Trzyma się on na 2 małych zaczepach. Wymieniamy mechanizm i składamy wszystko w odwrotnej kolejności. Należy zwrócić uwagę, żeby wskoczyły na swoje miejsce miedziane haczyki, znajdujące się w mechanizmie nawiewu. W przeciwnym razie, nie będzie podświetlenia.

Zobacz również: Jak zdiagnozować usterki klimatyzacji?

Przed zmontowaniem wszystkiego sprawdzamy, czy działa podświetlenie nawiewu, czy nie ma przepalonej żarówki. To jest wariant, który przyjmuje uszkodzony panel, jako przyczynę problemów z regulacją nawiewu. Możliwe jest, że zamiast panelu, problem może leżeć w rezystorze. Znajduje się on w okolicach filtra kabinowego.

Najlepszym sposobem na sprawdzenie, jest odpięcie kostki filtra przykręconego w naszym Avensisie i podpięcie do nowego.

Jeżeli brak jest efektu, wychodzi na to, że rezystor mamy dobry i wina leży po stronie panelu nawiewu. Wszystko wykonujemy z dużą ostrożnością, żeby niczego nie uszkodzić.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

Chałas i Wspólnicy

Kancelaria Prawna

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »