REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Awaria silnika wycieraczek. I co wtedy?

Awaria silnika wycieraczek. I co wtedy?
Awaria silnika wycieraczek. I co wtedy?
Jerzy Bitner

REKLAMA

REKLAMA

Brak wycieraczek jesienią, zimą czy na wiosnę może być naprawdę czarnym scenariuszem. Oznacza bowiem mocno osłabioną widoczność. Dlatego tak ważne jest, aby awaria silnika wycieraczek była usunięta jak najszybciej.

Wycieraczki poruszają się po powierzchni szyby za sprawą niewielkiego silniczka elektrycznego. Ten ma niezwykle prostą budowę. Do tego charakteryzuje się wysokim wskaźnikiem wytrzymałości. To oczywiście nie oznacza, że silnik jest wieczny. Z czasem ulegnie uszkodzeniu, a to może dość mocno utrudnić kierowcy życie. W jaki sposób? Dla przykładu nie będzie miał możliwości zbierania wody podczas jazdy w deszczu. W efekcie zostanie zmuszony do wykonania postoju i przeczekania opadów na poboczu.

REKLAMA

Awaria silnika wycieraczek. Jakie są jej powody?

REKLAMA

Czemu mechanizm uszkadza się? Powodów tak naprawdę może być kilka. Przede wszystkim decyduje o tym naturalne zużycie, a konkretnie zatarcie lub spalenie silnika. Ten jak każde inne urządzenie ma swoją wytrzymałość i określoną ilość cykli pracy. Poza tym o usterce układu oczyszczającego powierzchnię przedniej i tylnej szyby jest w stanie zadecydować uszkodzenie mechaniczne wynikające np. ze zdarzenia drogowego. Czasami też winne awarii jest prozaiczne przepalenie bezpiecznika.

Awaria silnika wycieraczek jest o tyle problematyczna, że po jej wystąpieniu nie da się jeździć w czasie opadów. Kierowca nie będzie miał odpowiedniej widoczności. Poza tym awaria wycieraczek w czasie kontroli drogowej będzie oznaczać mandat i odebranie dowodu rejestracyjnego pojazdu. To jednak nie koniec. Drugie ze zmartwień dotyczy ceny usunięcia usterki. Nowy silnik może kosztować nawet 700 - 1000 złotych. Przykładem modelu, który naraża właściciela na wydatek z górnej części przedziału cenowego, jest chociażby Opel Vectra C. Co więcej, do kwoty tej należy doliczyć też jakieś 100 - 150 złotych, które mechanik doliczy sobie za wymianę silnika.

Awaria silnika wycieraczek - oszczędności?

REKLAMA

Jak poszukiwać oszczędności? Metoda tak naprawdę jest jedna. Mechanicy zalecają zakup części używanych pochodzących z demontażu. W ich przypadku wydatek ma zdecydowanie niższą wartość. Za używany silnik wycieraczek należy zapłacić jakieś 100 - 200 złotych i można go kupić zarówno poprzez portale aukcyjne, jak i np. na złomowiskach. Tak, mechanizm z drugiej ręki jest poniekąd kotem w worku. Dopóki nie zostanie zamontowany, kierowca nie będzie wiedział jak działa. Dysproporcja wydatku między nowym a używanym sprawia jednak, że wielu właścicieli aut starszych nie będzie patrzyło na zagrożenia.

Jeżeli kierowcy przydarzy się awaria silnika wycieraczek, podczas zakupu nowej lub używanej części powinien wykazać się czujnością! Nowy element warto dobierać w oparciu m.in. o kod VIN. W przypadku silnika z drugiej ręki, najlepiej porównać kupowaną część z tą, która wcześniej została wyciągnięta z pojazdu. Czemu to takie ważne? Tylko w taki sposób właściciel samochodu będzie miał pewność, że mechanizm idealnie pasuje do pojazdu, a dzięki temu awaria silnika wycieraczek zostanie usunięta skutecznie.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Majówka może przynieść spadek cen paliw. Za benzynę Pb 95 możemy zapłacić od 6,61 do 6,72 zł za litr, a za Pb98 od 7,28 do 7,39 zł

W nadchodzący majowy weekend, kierowcy mogą spodziewać się korzystniejszych cen paliw. Eksperci portalu e-petrol.pl prognozują spadek kosztów tankowania, a to z powodu promocji oferowanych przez stacje benzynowe.

Minister zapowiadał rejestrację aut przez internet. Kiedy to będzie możliwe? Data jest znana

Rejestracja auta online będzie. To dobra informacja. Gorsza jest taka, że trzeba będzie na nią poczekać. Wstępnie szefostwo CEPiK mówi nawet o terminie 30 miesięcy. Czy taka rejestracja będzie wymagać wizyty w wydziale komunikacji?

Pożar samochodu elektrycznego. Co zrobić? Jak się zachować?

Pożar Luciad Air w Warszawie sprawił, że na tapet powrócił temat pożarów samochodów elektrycznych. Jak w razie pojawienia się ognia powinien zachować się kierujący pojazdem i inni użytkownicy drogi? Jak gasić ogniwa zawarte w baterii?

Jazda na rolkach i wrotkach a przepisy drogowe. Rolkarz to pieszy czy kierujący? Jakie ma obowiązki?

Sezon na rolki i wrotki startuje wraz z pierwszymi objawami wiosny. A to oznacza, że warto przypomnieć zasady poruszania się tymi "środkami transportu". Bo ich również dotyczą przepisy drogowe. Na jakie konkretnie zasady wskazują?

REKLAMA

To już pewne: samochód zarejestrujesz przez Internet, koniec z kolejką w urzędzie po tablice. Znamy termin

Samych tablic rejestracyjnych jeszcze z sieci nie ściągniemy – choć kto wie, może za jakiś czas będzie można je wydrukować techniką 3D albo zmienią się przepisy i auta dopuszczone do ruchu będą inaczej znakowane niż formie tablic – ale wkrótce formalności związane z rejestracją załatwimy sami przez Internet. Teraz to jest możliwe tylko jeśli upoważnimy do tego dealera w salonie – i to nie każdego.

Zguba w Uberze. Co zostawiają pasażerowie? I jak odzyskać pozostawiony przedmiot?

Zguby w Uberze bywają naprawdę nietypowe. Przykład? W 2023 r. w taksówce znaleziona została np. sztuczna szczęka. Całe szczęście przedmioty pozostawione podczas przejazdu łatwo odzyskać. Pomaga w tym aplikacja.

Drogowa kumulacja na Śląsku. Pijany kierowca z potrójnym zakazem prowadzenia i poszukiwany w jednym aucie

Myśleliście, że nic już was nie zdziwi? No to przeczytajcie tę historię. Policjanci z będzińskiej drogówki zatrzymali do kontroli drogowej Opla. Jak się okazało, jego kierowca był pijany. I miał potrójny zakaz prowadzenia. A to dopiero początek czarnej serii.

Jak sprawdzić kontrahenta w branży TSL?

Podstawą każdej współpracy biznesowej jest zaufanie. A nic tak nie wzmaga jego poziomu, jak... kontrola i wcześniejsze sprawdzenie kontrahenta. Jak zweryfikować partnerów z branży TSL? To ważne pytanie, aby nie dać się złapać w oszustwo "na zlecenie transportowe".

REKLAMA

Dłuższa trasa elektrykiem: ładowanie auta przestaje być problemem bo sieć stacji zaczyna się pokrywać z siecią Biedronki

Wkrótce ruszając w dalszą trasę samochodem elektrycznym i szykując plan podróży łatwiej będzie wybrać market Biedronki na trasie na przerwę połączoną z ładowaniem auta niż przeglądać samą sieć dostępnych stacji ładowania. Biedronka we współpracy z firmą Powerdot stara się w szczególności wypełniać nowymi stacjami ładowania wszelkie białe plamy polskiej elektromobilności.

Blisko milion pasażerów. Tylu w 2023 r. przewiozły wąskotorówki. Nie wiedzieliście, że takie pociągi jeszcze jeżdżą?

Koleje wąskotorowe po latach zapomnienia znów stają się popularne w Polsce. W 2023 r. podróżowało nimi ponad 948 tys. osób. To prawie dwukrotnie więcej niż przed 10 laty. A to nie koniec ciekawych statystyk.

REKLAMA