| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Moto porady > Naprawa > Drobne naprawy > Volkswagen Polo III: wymiana termostatu

Volkswagen Polo III: wymiana termostatu

Uszkodzony termostat wpływa na warunki pracy silnika. W poradniku tym pokażemy jak samemu wymienić termostat w Volkswagenie Polo III.

Wadliwy termostat może doprowadzić do usterki silnika. Jeżeli termostat się nie otworzy to może dojść do przegrzania silnika. W przypadku kiedy pozostaje ciągle otwarty to mamy problem z osiągnięciem prawidłowej temperatury a co za tym idzie wydajność układu ogrzewania jest bardzo mała. Powodem zbyt szybkiego nagrzewania się silnika może być nadmiar kamienia kotłowego w chłodnicy.

Zobacz też: W kabinie nie grzeje, czy to na pewno termostat?

Zalecamy kupno termostatu dobrej sprawdzonej firmy. Praktycznie najlepszym wyborem jest zakup oryginalnego termostatu. Cena jest większa niż w przypadku zamienników jednak możemy mieć pewność, że będzie funkcjonował prawidłowo.

Zaczynamy od silnika benzynowego. Podstawiamy pod chłodnice puste naczynie i luzujemy opaskę za pomocą szczypiec i ściągamy dolny przewód chłodnicy. Czekamy aż spłynie cały płyn i odkręcamy od budowy termostatu króciec podłączeniowy i odkładamy go na bok razem z przewodem. Teraz wyjmujemy termostat i instalujemy w jego miejsce nowy. Wymieniamy pierścień uszczelniający i montujemy termostat w taki sposób, żeby nakładka weszła w wycięcia króćca.

Osadzamy i przykręcamy króciec. Montujemy dolny przewód chłodnicy i skręcamy opaskę zaciskową. Uzupełniamy układ płynem chłodzącym i uruchamiamy silnik. Czekamy do momentu aż otworzy się termostat. Sprawdzamy szczelność i dolewamy płynu jeśli jest taka potrzeba.

Zobacz też: Volkswagen Polo III: demontaż chłodnicy

W silniku Diesla wymiana wygląda bardzo podobnie. Tutaj może okazać się konieczne uniesienie samochodu. Jeśli będziemy mieli problemy z demontażem to należy zdemontować pompę wspomagania razem ze wspornikiem i podwiesić ją razem z przewodami. Zdejmujemy dolny przewód chłodniczy i zlewamy całą ciecz. Odkręcamy króciec termostatu i wyjmujemy go razem z termostatem.

Montaż przeprowadzamy w odwrotnej kolejności. Wymieniamy pierścień uszczelniający i instalujemy nowy termostat. Jeśli wymontowaliśmy pompę wspomagania to należy ją przykręcić na swoje miejsce. Opuszczamy samochód i uzupełniamy cały układ nową cieczą chłodzącą. Uruchamiamy silnik i czekamy aż otworzy się termostat. Kontrolujemy szczelność wszystkich połączeń i dolewamy płynu jeśli zachodzi taka potrzeba.

Zalecamy użyć nowego płynu chłodzącego zarówno w silniku benzynowym jak i wysokoprężnym. Stary płyn oddajemy do punktu utylizacji.

Zobacz też: Volkswagen Polo III: kontrola skrzyni biegów i układu przeniesienia napędu

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

Urszula Wójcik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »