REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Fiat Punto MK2: wymiana miski olejowej – opis krok po kroku

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Robert Kuśpiel
mechanik
mechanik

REKLAMA

REKLAMA

Cieknąca miska olejowa może świadczyć o konieczności jej wymiany. Zaklejenie uszkodzenia nie jest niestety trwałym rozwiązaniem.

Z taką usterką, jak cieknąca miska olejowa, nie należy zbyt długo jeździć. Istnieje ryzyko powstania większej szczeliny, a w konsekwencji dużego ubytku oleju. Po kilku latach miska olejowa ma już wiele uszkodzeń zewnętrznych i to w nich zazwyczaj powstają szczeliny, przez które ucieka olej. Dlatego zaleca się montowanie osłon silnikowych. W większości przypadków zasłaniają całkowicie miskę olejową, co znacznie wydłuża jej żywotność.

REKLAMA

Zobacz też: Honda Civic LSi: wymiana pierścienia uszczelniającego aparat zapłonowy

REKLAMA

Musimy kupić nową miskę olejową i uszczelniacz. Na początku spuszczamy olej z silnika. Najlepiej wykonywać tą czynność z pozycji kanału lub podnośnika samochodowego. Odkręcamy korek na misce olejowej i czekamy, aż spłynie cały olej. Podstawą jest, aby auto było w jednym poziomie. Do całej operacji przyda nam się zestaw solidnych kluczy i WD40. Miska przykręcona jest śrubami na klucz 10. Większość z nich będzie najprawdopodobniej zapieczona.

Teraz odkręcamy rurę wydechową od kolektora, a na końcu sam kolektor. Przed jego zdjęciem należy odkręcić osłonę termiczną za pomocą kluczy 8 i10 oraz drążek rozporowy, umiejscowiony z tyłu pod skrzynią biegów. Przykręcony jest na klucze 13, 15, 17, 19. Nie możemy zapomnieć również o osłonie koła zębatego wieńca - klucz 10 i 13. Przy montażu kolektora musimy zastosować nowe uszczelki – do kupienia w ASO.

Razem z kolektorem wyjmujemy sondę lambda. Teraz odkręcamy miskę - przy zostawieniu jednej nakrętki delikatnie dokręconej powinna odejść bez problemu. Zazwyczaj jest tak, że stara uszczelka dosyć solidnie ją trzyma. Wystarczy użyć noża lub szpachelki i delikatnie wepchnąć pomiędzy miskę a korpus. Śrubka, którą zostawiliśmy sprawi, że opadająca miska nie upadnie nam na nogi.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Czyścimy dokładnie powierzchnię przylegania miski, najlepiej papierem ściernym, benzyną ekstrakcyjną i nożykiem. Powierzchnia musi być idealnie czysta. Wszelkie zabrudzenia i pozostałości po starej uszczelce mogą doprowadzić do nieszczelności. Odtłuszczamy krawędź nowej miski i nakładamy uszczelniacz. Zakładamy ją na swoje miejsce i równomiernie dociskamy. Śruby przykręcamy naprzemiennie, na koniec solidnie dociągamy.

Składamy wszystkie elementy w odwrotnej kolejności i wlewamy świeży olej do silnika. Wykonujemy jazdę próbną i sprawdzamy ewentualne wycieki. Polecamy kontrolować auto jeszcze przez kilka dni.

Zobacz też: Układ smarowania silnika

Zapisz się na newsletter
Wszystko, co ważne dla każdego kierowcy. Zmiany przepisów, mandaty, testy aut, moto porady i wiele innych. Bądź na czasie z tym, co dzieje się w świecie motoryzacji, zapisz się na nasz newsletter.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Samochód w firmie. Teraz Ford Transit we flocie Truck Care: 20 modeli z zabudową izotermiczną na wynajem krótkoterminowy

Truck Care firma oferująca kompleksowy wynajem pojazdów użytkowych zdecydowała się na powiększenie swojej floty wynajmu krótkoterminowego o kolejne Fordy. Tym razem wybór padł na 20 Transitów z zabudową izotermiczną. Zamówione samochody trafią do oferty najmu krótkoterminowego.

Cyfrowe prawo jazdy: nadchodzą rewolucyjne zmiany dla kierowców w UE [Nowe przepisy]

Będzie cyfrowe prawo jazdy. Nadchodzą rewolucyjne zmiany w przepisach dla kierowców UE. Utrata prawa jazdy w jednym państwie rozciąga się na całą Unię Europejską. 17-letni kierowcy będą jeździli z opiekunami. Początkujący kierowcy otrzymają wyższe kary za łamanie przepisów. Co jeszcze się zmieni? Kiedy nowe przepisy wejdą w życie?

Logistyka miejska – niedoceniane narzędzie w zarządzaniu miastem

W wielu polskich miastach, miasteczkach i gminach podejmowanie decyzji urbanistycznych coraz częściej przypomina eksperyment na żywym organizmie. Zamiast opartego na potrzebach mieszkańców, przemyślanego procesu planowania i zarządzania przestrzenią, obserwujemy kopiowanie rozwiązań z europejskich metropolii – bez refleksji, bez analizy lokalnych uwarunkowań, bez udziału społeczności.

CANARD: Fotoradar na Al. Jerozolimskich w Warszawie znowu uszkodzony. Okoliczności zdarzenia bada Policja

Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym poinformowało, że po raz kolejny został uszkodzony fotoradar na Al. Jerozolimskich w Warszawie. Przed kolejnym zamontowaniem fotoradaru podjęte zostaną działania, które zmniejszą ryzyko jego ponownego uszkodzenia.

REKLAMA

KGP: 123 383 interwencji, 488 wypadków drogowych, 26 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 123 383 interwencji. Byli wzywani do 488 wypadków drogowych.

BMW ulubioną marką młodych kierowców, ale OC potrafi zaskoczyć ceną

BMW serii 3, szczególnie w wersji sprzed niemal dwóch dekad, to dziś najczęściej wybierany samochód wśród kierowców w wieku 18–25 lat. Jak wynika z danych Rankomat.pl, młodzi użytkownicy dróg zdecydowanie preferują pojazdy dynamiczne, z mocniejszym silnikiem i sportowym charakterem. Jednak ten wybór ma swoją cenę – i to niemałą.

SEAT Arona: ekologia w nieznanym wymiarze. Ryż zamiast na wysypiska trafia na taśmę montażową

SEAT rozpoczyna produkcję modelu SEAT Arona z dwoma elementami wykonanymi z oryzytu – odnawialnego materiału pochodzenia naturalnego, powstającego z produktów ubocznych ryżu. Każdy egzemplarz zawiera 60 gramów ryżu, co przekłada się na roczne zużycie 5 ton surowca, który w innym przypadku trafiłby na wysypiska.

Co Polacy sądzą o Strefach Czystego Transportu?

Zdania na temat SCT są podzielone. Z danych raportu "Ekologiczna motoryzacja w Polsce – wyzwania i kierunki rozwój". wynika, że chociaż ponad 50 proc. Polaków uważa, że Strefy Czystego Powietrza przyczynią się do poprawy zdrowia mieszkańców dużych aglomeracji, to 63 proc. obawia się ich negatywnego wpływu na lokalną gospodarkę.

REKLAMA

Turysto, płać i nie narzekaj! Urzędnik parkuje za darmo, Ty sponsorujesz – nawet w weekendy!

Czy właśnie staliśmy się świadkami kolejnego skoku na kieszeń zmotoryzowanych Polaków? Sejm w błyskawicznym tempie przegłosował zmiany w Ustawie o drogach publicznych, otwierając samorządom drogę do tworzenia śródmiejskich stref płatnego parkowania nawet w małych miejscowościach.

Weekendowy zlot fanów motoryzacji zakończył się interwencjami policji – funkcjonariusze odnotowali ponad 100 wykroczeń

Policjanci mieli ręce pełne roboty. Skontrolowanie fanów na zlocie motoryzacyjnym w Olsztynie w wielu przypadkach skończyło się zatrzymaniem praw jazdy, dowodów rejestracyjnych i wlepieniem mandatów. Ponadto uczestnicy chcieli zorganizować nielegalny wyścig.

REKLAMA