| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Moto porady > Naprawa > Drobne naprawy > Jak awaryjnie otworzyć samochód?

Jak awaryjnie otworzyć samochód?

Zdarza się, że w samochodzie zostaną kluczyki, a system automatycznie zamyka drzwi w kilkanaście sekund po ich zamknięciu. Wybicie szyby jest najprostszą opcją, ale są także inne, często tańsze. Najważniejsze to nie wpadać w panikę.

Pierwszym pomysłem jest drugi komplet kluczy, co jest proste, gdy parkuje się w pobliżu domu. Niekiedy zapasowy komplet ma nasza druga połowa znajdująca się w okolicy. Wtedy wystarczy telefon, o ile go nie zatrzasnęliśmy w samochodzie wraz z kluczykami. Jeśli mamy pecha, pozostaje życzliwy nieznajomy z komórką.

Zobacz również: Jak naprawiać i konserwować wycieraczki?

Dopiero niedostępność tych sposobów powinna skłonić do akcji. W starszych samochodach można podjąć próbę otworzenia drzwi. Należy odgiąć klamkę i jednocześnie wzdłuż szyby wprowadzić sztywny drut z haczykiem na końcu, który ma odblokować klamkę lub grzybek zamka. Można spróbować także sposobu z piłeczką tenisową (dziura wypalona do środka, przytknięcie do otworu zamka i energiczne naciśnięcie – resztę robić ciśnienie). Kłopot w tym, że w awaryjnej sytuacji o piłeczkę tenisową jest jeszcze trudniej niż o drut.

Zobacz również: Jak samemu wymienić tłumik?

Gdy nie mamy potrzebnych przedmiotów, zdolności manualnych lub mamy samochód nowej generacji z podwójnym ryglowaniem, można spróbować telefonu do firmy zajmującej się profesjonalnym otwieraniem zamków. Usługa kosztuje do 150 zł. Przed podjęciem próby warto się upewnić, że firma nie uszkodzi zamka podczas usługi.

Jeśli nie mamy żadnych widoków na pomoc, pozostaje wybicie szyby. Warto przy tym pamiętać, że lepiej wybić standardową szybę w drzwiach niż mały trójkąt gdzieś z tyłu lub na przodzie. O dziwo to kosztuje mniej.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

Gabriela Rychły-Stucke

Inspektor Ochrony Danych (IOD), Auditor Wewnętrznego Systemu Zarządzania Jakością i Bezpieczeństwa Informacji, mediator sądowy i pozasądowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »