| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Logistyka > Zarządzanie łańcuchem dostaw > Korekta kosztów uzyskania przychodów

Korekta kosztów uzyskania przychodów

Przepisy ustawy, zarówno ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych jak i ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, nie określają szczególnych zasad dokonywania korekt kosztów uzyskania przychodów, a w szczególności momentu ujęcia takiej korekty.

W starszym orzecznictwie organów podatkowych prezentowano w tym zakresie pogląd, zgodnie z którym korekta kosztów uzyskania przychodów winna być uzależniona od przyczyny, dla której jest ona dokonywana. Przyjmując powyższe stanowisko nie każda faktura korygująca kwoty uprzednio rozpoznane przez podatnika jako koszty uzyskania przychodów, powinna skutkować korektą tych kosztów rozpoznawaną wstecz.

Zobacz też: Wpływ nowej ustawy konsumenckiej na e-handel

Z uwagi natomiast na dominujące obecnie stanowisko organów podatkowych, które wszelkie korekty kosztów nakazują  rozliczać wstecz, jako modyfikujące jedynie kwotę kosztu a nie sam moment jego potrącenia, obecnie bezpiecznym podatkowo rozwiązaniem może być tylko korekta kosztów wstecz, tj. rozliczenie korekty za okres, w którym pierwotnie dokonano potrącenia poniesionego wydatku. W tym zakresie można wskazać przykładowe stanowisko Dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi wyrażone w interpretacji indywidualnej z dnia 26 lipca 2013 r., sygn. IPTPB3/423-147/13-4/GG. W opinii organu podatkowego, faktura korygująca nie dokumentuje odrębnego, niezależnego zdarzenia gospodarczego, lecz odnosi się ściśle do stanu zaistniałego w przeszłości i tym samym nie powoduje zmiany daty poniesienia kosztu (wpływając jedynie na jego wysokość). Podobne stanowisko wyraził także Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w wyroku o sygn. III SA/Wa 1831/11 z dnia 24 lutego 2012.

Zobacz też: Pierwsza jazda Ford Mondeo 1.5 EcoBoost 160 KM

Należy jednak wskazać, że w orzecznictwie sądów administracyjnych można odnaleźć także korzystne dla podatników stanowisko, nakazujące ujmowanie korekty kosztów podatkowych w zależności od przyczyny ich dokonywania (stanowisko zgodne ze starszą linią orzeczniczą organów podatkowych) – np. wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego o sygn. II FSK 1298/11z dnia  26 lutego 2013 r., czy Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie o sygn. III SA/Wa 2715/12 z dnia 27 marca 2013 r. Należy jednak wskazać, że w przypadku podjęcia przez podatnika decyzji o dokonaniu korekty kosztów uzyskania przychodów na bieżąco (ze względu na przyczynę korekty), takie działanie może nie spotkać się uznaniem organów podatkowych. Obronę stanowiska może przynieść dopiero rozstrzygnięcie sporu z organami podatkowymi dokonane przed sądem administracyjnym.

Tekst: Tomasz Musialski, Konsultant Podatkowy w Dziale Podatków Bezpośrednich ECDDP

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

Mateusz Baszczyński

Prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »