REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Bonus lub rabat jako przyczyna korekty

Bonus lub rabat jako przyczyna korekty. © Minerva Studio - Fotolia.com
Bonus lub rabat jako przyczyna korekty. © Minerva Studio - Fotolia.com
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

W ramach działalności gospodarczej przedsiębiorcy stosują różnego typu działania motywacyjne, które mają na celu zachęcenie kontrahentów do nabywania jak największej ilości towarów lub usług. Jednym z powszechnych działań tego typu jest udzielnie bonusów pieniężnych za przekroczenie określonej liczby zakupów. Na gruncie podatku VAT bonus jest w takich sytuacjach tożsamy z rabatem obniżającym podstawę opodatkowania danej sprzedaży.

Jak wynika z art. 29a ust. 10 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług, podstawę opodatkowania obniża się o kwoty udzielonych po dokonaniu sprzedaży opustów i obniżek cen. Wskazać należy, iż pojęcie opustu czy też obniżki ceny odpowiada pojęciu rabatu, które było używane w treści wcześniej obowiązującego art. 29 ustawy o podatku od towarów i usług. Przy czym podkreślenia wymaga, iż strony umowy sprzedaży często nie nazywają takich zdarzeń rabatami, a premią pieniężną, bonusem bądź jeszcze inaczej.

REKLAMA

REKLAMA

W przeszłości podatnicy, organy podatkowe oraz sądy administracyjne prezentowały rozbieżne stanowiska w zakresie opodatkowywania premii pieniężnych/bonusów podatkiem VAT. Problemy interpretacyjne dotyczące opodatkowywania bonusów jakie istniały istniały w tym zakresie do 2012 r. skutkują wątpliwościami co do konieczności opodatkowywania tego typu premii także obecnie.

Przypomnieć należy, iż w 2012 r. Naczelny Sąd Administracyjny rozstrzygnął problemy związane z opodatkowaniem podatkiem VAT bonusów pieniężnych. W uchwale z dnia 25 czerwca 2012 r. (sygn. I FPS 2/12). NSA uznał w niej, że: "Wypłata kontrahentowi bonusu warunkowego (premii pieniężnej) z tytułu osiągnięcia określonej wielkości sprzedaży lub terminowości regulowania należności stanowi rabat w rozumieniu art. 29 ust. 4 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług, zmniejszający podstawę opodatkowania". NSA stanął zatem na stanowisku, że typowa premia pieniężna/bonus niezwiązany z żadnymi świadczeniami po stronie otrzymującego premię/bonus (należny tylko za poziom zakupów bądź terminowość zapłat) w istocie stanowi zbiorczy rabat. Pogląd ten pozostaje aktualny na gruncie obowiązującego obecnie art. 29a ust. 10 pkt 1 ustawy o VAT.

REKLAMA

Przedstawione stanowisko NSA zostało potwierdzone w interpretacji ogólnej Ministra Finansów z 27 listopada 2012 r. (nr PT3/033/10/423/AEW/12/PT-618). Wskazano w niej, że premie pieniężne czy bonusy otrzymywane przez nabywcę od dostawcy za nabycie określonej ilości towarów czy uzyskanie określonego poziomu wartości sprzedanych towarów co do zasady nie są wynagrodzeniem za świadczenie usługi, a wypłacenie takiej premii nie kreuje odrębnej od dostawy towaru czynności objętej podatkiem od towarów i usług.

Udzielający bonusu za nabycie określonej ilości towarów czy uzyskanie określonego poziomu wartości sprzedanych towarów powinien udokumentować go zbiorczą fakturą korygującą. Przypomnieć zaś należy, że przepisy dotyczące faktur umożliwiają wystawianie zbiorczych faktur korygujących także dla wszystkich czynności dokonywanych w danym okresie. Na fakturze tego typu należy obowiązkowo wskazać przyczynę korekty. Z uwagi na powyższe, określenie przyczyny korekty za pomocą opisu „bonus za sprzedaż” jest tożsame z użyciem opisu „rabat”. Jak bowiem wyżej wskazano na gruncie podatku VAT bonus niezwiązany z żadnymi świadczeniami po stronie otrzymującego go podmiotu stanowi w istocie rabat.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Tekst: Ewelina Błądek; młodszy konsultant podatkowy, ECDDP Sp. z o. o.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Minister zapowiadał rejestrację aut przez internet. Kiedy to będzie możliwe? Data jest znana

Rejestracja auta online będzie. To dobra informacja. Gorsza jest taka, że trzeba będzie na nią poczekać. Wstępnie szefostwo CEPiK mówi nawet o terminie 30 miesięcy. Czy taka rejestracja będzie wymagać wizyty w wydziale komunikacji?

Pożar samochodu elektrycznego. Co zrobić? Jak się zachować?

Pożar Luciad Air w Warszawie sprawił, że na tapet powrócił temat pożarów samochodów elektrycznych. Jak w razie pojawienia się ognia powinien zachować się kierujący pojazdem i inni użytkownicy drogi? Jak gasić ogniwa zawarte w baterii?

Jazda na rolkach i wrotkach a przepisy drogowe. Rolkarz to pieszy czy kierujący? Jakie ma obowiązki?

Sezon na rolki i wrotki startuje wraz z pierwszymi objawami wiosny. A to oznacza, że warto przypomnieć zasady poruszania się tymi "środkami transportu". Bo ich również dotyczą przepisy drogowe. Na jakie konkretnie zasady wskazują?

To już pewne: samochód zarejestrujesz przez Internet, koniec z kolejką w urzędzie po tablice. Znamy termin

Samych tablic rejestracyjnych jeszcze z sieci nie ściągniemy – choć kto wie, może za jakiś czas będzie można je wydrukować techniką 3D albo zmienią się przepisy i auta dopuszczone do ruchu będą inaczej znakowane niż formie tablic – ale wkrótce formalności związane z rejestracją załatwimy sami przez Internet. Teraz to jest możliwe tylko jeśli upoważnimy do tego dealera w salonie – i to nie każdego.

REKLAMA

Zguba w Uberze. Co zostawiają pasażerowie? I jak odzyskać pozostawiony przedmiot?

Zguby w Uberze bywają naprawdę nietypowe. Przykład? W 2023 r. w taksówce znaleziona została np. sztuczna szczęka. Całe szczęście przedmioty pozostawione podczas przejazdu łatwo odzyskać. Pomaga w tym aplikacja.

Drogowa kumulacja na Śląsku. Pijany kierowca z potrójnym zakazem prowadzenia i poszukiwany w jednym aucie

Myśleliście, że nic już was nie zdziwi? No to przeczytajcie tę historię. Policjanci z będzińskiej drogówki zatrzymali do kontroli drogowej Opla. Jak się okazało, jego kierowca był pijany. I miał potrójny zakaz prowadzenia. A to dopiero początek czarnej serii.

Jak sprawdzić kontrahenta w branży TSL?

Podstawą każdej współpracy biznesowej jest zaufanie. A nic tak nie wzmaga jego poziomu, jak... kontrola i wcześniejsze sprawdzenie kontrahenta. Jak zweryfikować partnerów z branży TSL? To ważne pytanie, aby nie dać się złapać w oszustwo "na zlecenie transportowe".

Dłuższa trasa elektrykiem: ładowanie auta przestaje być problemem bo sieć stacji zaczyna się pokrywać z siecią Biedronki

Wkrótce ruszając w dalszą trasę samochodem elektrycznym i szykując plan podróży łatwiej będzie wybrać market Biedronki na trasie na przerwę połączoną z ładowaniem auta niż przeglądać samą sieć dostępnych stacji ładowania. Biedronka we współpracy z firmą Powerdot stara się w szczególności wypełniać nowymi stacjami ładowania wszelkie białe plamy polskiej elektromobilności.

REKLAMA

Blisko milion pasażerów. Tylu w 2023 r. przewiozły wąskotorówki. Nie wiedzieliście, że takie pociągi jeszcze jeżdżą?

Koleje wąskotorowe po latach zapomnienia znów stają się popularne w Polsce. W 2023 r. podróżowało nimi ponad 948 tys. osób. To prawie dwukrotnie więcej niż przed 10 laty. A to nie koniec ciekawych statystyk.

Mitsubishi się rozpędza. Nowy ASX stał się właśnie starym ASX-em. Na rynku zadebiutuje nowsza wersja

Mitsubishi szykuje się do liftingu nowego ASX-a. Samochód w zmienionej formie zadebiutuje w Polsce już jesienią tego roku. Tak, dobrze zgadliście. W tle nowego ASX-a nadal powiewać będzie francuska flaga. A metod modernizacji można upatrywać w poliftingowym Capturze.

REKLAMA