reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Logistyka > Zarządzanie flotą > Instytucja przedstawiciela podatkowego w podatku od towarów i usług

Instytucja przedstawiciela podatkowego w podatku od towarów i usług

Ustawa o VAT przewiduje szereg obowiązków, które ciążą na podatnikach. Nie zawsze jednak będą oni zmuszeni do wykonywania tych obowiązków osobiście. Dzieje się tak, na przykład, w przypadku powołania przedstawiciela podatkowego, który ma za zadanie reprezentować podatnika.

Przedstawiciela podatkowego ustanawia się w drodze pisemnej umowy. Ustanowienie to może mieć charakter obligatoryjny, gdy chodzi o podatnika, o którym mowa w art. 15 ust. 1 ustawy o VAT, nieposiadającego siedziby działalności gospodarczej lub stałego miejsca prowadzenia działalności gospodarczej na terytorium państwa członkowskiego, podlegającego obowiązkowi zarejestrowania się jako podatnik VAT czynny. W przypadku, gdy podatnik posiada siedzibę działalności gospodarczej lub stałe miejsce prowadzenia działalności gospodarczej na terytorium państwa członkowskiego innym niż terytorium kraju, ustanowienie przedstawiciela podatkowego jest fakultatywne.

Zobacz też: Główne wyzwania logistyki w branży FMCG

Katalog wymagań, które musi spełnić osoba fizyczna, osoba prawna lub jednostka organizacyjna niemająca osobowości prawnej, która ma pełnić rolę przedstawiciela podatkowego wynika z art. 18b ustawy o VAT. I tak, podmiot ten musi spełniać łącznie takie wymagania jak:

  1. posiadanie siedziby działalności gospodarczej na terytorium Polski
  2. rejestracja jako podatnik VAT czynny, a w przypadku, o którym mowa w art. 18d ust. 1 – jako podatnik VAT UE;
  3. brak zalegania przez ostatnie 24 miesiące z wpłatami poszczególnych podatków stanowiących dochód budżetu państwa, przekraczającymi odrębnie w każdym podatku odpowiednio 3% kwoty należnych zobowiązań podatkowych w poszczególnych podatkach (przy czym udział zaległości w kwocie podatku ustala się w stosunku do kwoty należnych wpłat za okres rozliczeniowy, którego dotyczy zaległość)
  4. przez ostatnie 24 miesiące osoba fizyczna będąca podatnikiem, a w przypadku podatników niebędących osobami fizycznymi – osoba będąca wspólnikiem spółki cywilnej lub handlowej niemającej osobowości prawnej, członkiem władz zarządzających, głównym księgowym, nie została prawomocnie skazana na podstawie ustawy z dnia 10 września 1999 r. – Kodeks karny skarbowy (Dz. U. z 2007 r. Nr 111, poz. 765, z późn. zm.6)) za popełnienie przestępstwa skarbowego;
  5. posiadanie uprawnień do zawodowego wykonywania doradztwa podatkowego zgodnie z przepisami o doradztwie podatkowym lub do usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych zgodnie z przepisami o rachunkowości[1].

Zakres obowiązków przedstawiciela ustawowego został określony w art. 18c ust. 1 ustawy o VAT. Obejmuje on wykonywanie w imieniu i na rzecz podatnika takich obowiązków jak sporządzanie deklaracji i informacji podsumowujących, przechowywania dokumentów i innych obowiązków  związanych z rozliczeniem podatku. Oprócz tego, na podstawie upoważnienia zawartego w umowie przedstawiciel podatkowy może dokonywać innych czynności, o których mowa ustawie o VAT. W niektórych sytuacjach przedstawiciel podatkowy jest uprawniony także do wystawiania faktur w imieniu i na rzecz podatnika. Jest to możliwe, o ile została zawarta zgodnie z art. 106d ustawy o VAT umowa w sprawie wystawiania faktur w imieniu i na rzecz tego podatnika, w której określono procedurę zatwierdzania poszczególnych faktur przez podatnika.

Zobacz też: Dokumenty uprawniające do 0% stawki VAT dla WDT

Natomiast, w świetle art. 18d ustawy o VAT przedstawiciel podatkowy działa w imieniu własnym (ale na rzecz podatnika), jeśli rozlicza podatek od importu towarów dokonywanego w Polsce przez podatnika niezarejestrowanego jako podatnik VAT czynny, który dokonuje następnie ich wywozu do innego państwa członkowskiego w ramach WDT.  Dzięki temu rozwiązaniu podmioty zagraniczne nie muszą się rejestrować dla celów VAT w Polsce w związku z importem dokonanym na jej terytorium.

Tekst:  Ewelina Kalita Młodszy konsultant podatkowy ECDDP Sp. z o.o.[1]              Ten wymóg nie dotyczy agencji celnej, jeżeli podatnik ustanawiający ten podmiot przedstawicielem podatkowym dokonuje na terytorium kraju wyłącznie importu towarów, których miejscem przeznaczenia jest terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium kraju i wywóz z terytorium kraju jest dokonywany przez importera tych towarów w ramach wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów.

reklama

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

reklama

Prawne ciekawostki

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Urszula Wójcik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama