REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Telematyka w motoryzacji

Jest to przede wszystkim kamera, która w sposób ciągły obserwuje drogę przed pojazdem i analizuje sytuację pod kątem bezpieczeństwa, a dzięki alertom generowanym w sytuacjach krytycznych poprawia bezpieczeństwo jazdy i znacząco zmniejsza skutki ewentualnych kolizji. Fot. Mobileye
Jest to przede wszystkim kamera, która w sposób ciągły obserwuje drogę przed pojazdem i analizuje sytuację pod kątem bezpieczeństwa, a dzięki alertom generowanym w sytuacjach krytycznych poprawia bezpieczeństwo jazdy i znacząco zmniejsza skutki ewentualnych kolizji. Fot. Mobileye
Media

REKLAMA

REKLAMA

Rynek telematycznych rozwiązań dla flot samochodowych ciągle się rozwija. Zapotrzebowania na nowoczesne systemy monitorowania rośnie.

Zapewnienie bezpieczeństwa przewożonych towarów i osób staje się coraz większym wyzwaniem nie tylko dla firm transportowych, ale także tych posiadających dużą liczbę służbowych samochodów. Coraz więcej pracowników korzysta z samochodów firmowych w ramach swoich przywilejów służbowych. Wraz z rosnącą wartością posiadanej przez firmy floty samochodowej zwiększają się również koszty jej utrzymania. Dlatego coraz więcej przedsiębiorstw poszukuje skutecznych systemów monitorowania i zarządzania swoją flotą samochodową. Obecnie nowe technologie wychodzą im naprzeciw.

REKLAMA

Projekt monitorowania floty Johnson&Johnson

REKLAMA

Niedawno w Jonhson&Jonhson, jedna z największych firm farmaceutycznych na świecie ruszyła z globalnym projektem monitorowania kierowców swojej floty samochodowej w różnych krajach na świecie za pomocą zaawansowanych systemów wspomagania kierowcy. Jako partnera projektu wybrała firmę Mobileye®. Na początek zainstalowano urządzenia w 65 samochodach w brytyjskiej filii firmy. Już po 3 miesiącach od wdrożenia wyliczono, że szkodowość wśród uczestników pilotażowego programu zmniejszyła się o prawie 14%, podczas gdy zużycie paliwa spadło o 11%. Opinie uczestników programu, którzy jeżdżą z kamerą Mobileye® zainstalowaną w swoim samochodzie służbowym były bardzo pozytywne. Podkreślano, że kamera szczególnie przydaje się w chwilach rozproszenia uwagi kierowcy, takich jak dzwoniąca komórka w samochodzie, przeglądanie firmowych papierów, spożywanie jedzenia podczas jazdy, do czego przyznawała się niestety większość kierujących pojazdami. Nie potwierdziły się ich wcześniejsze obawy, że system może zbytnio angażować uwagę kierowcy i ingerować w styl jazdy. Niektórzy zauważyli, że dzięki regularnym raportom z systemu przekazywanym przez kierownictwo udaje im walczyć ze złymi nawykami takimi jak nagłe hamowanie i przyspieszanie, przekraczanie prędkości w miejscach, które dobrze znają z codziennych objazdów.
Jonhson & Jonhson planuje dalszy rozwój projektu i stopniowe wdrażanie także w innych krajach, gdzie firma posiada duże floty samochodowe.

Również w Polsce coraz więcej samochodów jeździ po drogach pod czujną kontrolą zaawansowanych systemów wspomagania kierowcy. Najwięcej firm korzysta z rozwiązań firmy Mobileye®, która stała się obecnie liderem rynku. Z urządzeń korzystają już w Polsce takie firmy jak Coca-Cola, SAMAT, autobusy miejskie w Szczecinie. Obecnie trwają także pilotażowe programy w dwóch światowych koncernach farmaceutycznych, w dwóch dużych firmach transportowych. „Prowadzimy także negocjacje handlowe z operatorami komórkowymi, przedsiębiorstwami z branży handlowej oraz kilkoma firmami ubezpieczeniowymi w Polsce:” wyjaśnia Piotr Nawrocki, Dyrektor Regionalny na Europę Centralną. „W Polsce obecnie jeździ już ponad tysiąc samochodów firmowych wyposażonych w kamerę Mobileye®” dodaje Piotr Nawrocki.

REKLAMA

Na świecie systemy Mobileye® obsługują floty samochodowe takich firm jak Abbott Laboratories, DHL, GE Capital Fleet Services, Veolia, inTime Logistics, Coca-Cola Hellenic w Czechach i na Węgrzech. Jak wyliczyła firma, obecnie ponad 100 tysięcy samochodów na świecie zostało już wyposażone w kamerę Mobileye.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Badania pokazały, że urządzenie Mobileye® zainstalowane w samochodzie zwiększa bezpieczeństwo, poprawia styl i płynność jazdy. Kierowca reagując na sygnały urządzenia dostosowuje się do zaleceń. W przypadku flot samochodowych, dzięki integracji urządzeń zamontowanych w samochodach służbowych z systemami zarządzania flotą, właściciel czy zarządca floty ma dostęp do raportów pokazujących nie tylko trasę kierowców, ale również ich styl jazdy w odniesieniu do rzeczywistej sytuacji na drodze. System przekaże pełne dane m.in. o zachowywaniu bezpiecznego dystansu do pojazdów z przodu, przestrzeganiu ograniczeń prędkości, powiadomi o agresywnej jeździe. W ten sposób rozwiązanie pozwala uniknąć śmiertelnych wypadków, zmniejszając liczbę kolizji, obniżając zużycie paliwa i redukując całkowity koszt posiadania floty.

Co to jest Mobileye?

Jest to przede wszystkim kamera, która w sposób ciągły obserwuje drogę przed pojazdem i analizuje sytuację pod kątem bezpieczeństwa, a dzięki alertom generowanym w sytuacjach krytycznych poprawia bezpieczeństwo jazdy i znacząco zmniejsza skutki ewentualnych kolizji. W chwili zagrożenia generuje ostrzeżenia dźwiękowe i wizualne wyświetlane w czasie rzeczywistym na smartfonie lub własnym wyświetlaczu. System montuje się na przedniej szybie wewnątrz samochodu, a wyświetlacz (Eye Watch) umieszcza w polu widzenia kierowcy, na desce rozdzielczej. Serce systemu to procesor SeeQ2, specjalnie opracowany przez producenta systemu.
Mobileye wykorzystuje zaawansowaną technologię analizy obrazu do wykrywania: pojazdów (w tym także motocykli i rowerów), pieszych, pasów ruchu, ograniczeń prędkości. Dzięki swoim funkcjom ułatwia utrzymywanie bezpiecznej odległości od innych pojazdów na drodze. W razie potrzeby ostrzega kierowcę, pozwala uniknąć stłuczek i poważnych wypadków drogowych. Dzięki urządzeniu kierowca otrzymuje w czasie rzeczywistym ostrzeżenia o sytuacjach krytycznych.

Źródło: Materiały prasowe Mobileye

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Pieszy ma pierwszeństwo na pasach. To pierwszeństwo nie jest jednak bezgraniczne

Nietrudno odnieść wrażenie, że piesi uważają się w Polsce za święte krowy. To jednak poważny błąd myślenia. Bo jest pewien przypadek, w którym pierwszeństwa na pasach nie mają. Warto o nim pamiętać.

Czy na zakazie wyprzedzania można wyprzedzić rowerzystę?

Przy drodze ustawiony jest znak B-25 "zakaz wyprzedzania". Przed pojazdem jedzie jednak rowerzysta. Czy za tą tablicą można wyprzedzić cyklistę? Czy kierujący powinien poczekać do miejsca, w którym zakaz przestaje obowiązywać?

Kierowcy zawodowi. Transportują, ale też napędzają polską gospodarkę

W Europie jest ich kilka milionów. Na co dzień wykonywana przez nich praca bywa niezauważana. To jednak poważny błąd. Bo przemierzają nawet kilkaset tysięcy km rocznie i przewożą nawet 14 mld ton towarów.

Elektryk w garażu podziemnym? Oto nowe wytyczne ppoż dla takich obiektów

Pożary samochodów elektrycznych są długie. I niestety może do nich dojść także w garażach podziemnych. Co wtedy? Pojawiły się właśnie nowe wytyczne ppoż. Kluczowe jest to, że nowe rekomendacje zostały przygotowane przez naukowców we współpracy ze Strażą Pożarną.

REKLAMA

Jeśli przejdziemy na samochody elektryczne, będziemy musieli zwiększyć zatrudnienie w straży pożarnej – straż trzeba wezwać do każdej kolizji

Tak jest przynajmniej teraz, przy obecnej technologii stosowanej w bateriach elektrycznych zasilających napęd. Żaden kierowca ani obecnie nawet serwis techniczny nie oceni właściwie zagrożenia pożaru lub innych niepożądanych skutków nawet drobnej kolizji.

100,50 zł. Tyle musi zapłacić pewna grupa kierowców. Bezterminowe prawo jazdy do wymiany

Przez ponad 10 lat kierowcy w Polsce cieszyli się bezterminowymi prawami jazdy. Jednak nachodzi moment, w którym te dokumenty przestaną obowiązywać. Co to oznacza dla wszystkich posiadaczy tych ważnych dokumentów? 

Zapłacimy mniej za paliwo. O ile mają spaść ceny?

Według analityków Reflex, w najbliższych dniach możemy spodziewać się spadku cen benzyny o średnio 10 groszy za litr, a diesla o 5 groszy. Obecnie średnie ceny paliw są nieco niższe niż tydzień temu: benzyna 95 kosztuje 6,67 zł/l, a olej napędowy 6,68 zł.

350 rowerów za darmo, wystarczy słowo dziękujemy? To kolejna metoda na kradzież tożsamości w Internecie

Najnowsza pułapka zastawiona przez złodziei tożsamości na internautów to fałszywa oferta zamieszczona na Facebooku o rozdaniu za słowo „dziękuję” 350 rzekomo zadrapanych delikatnie w transporcie rowerów.

REKLAMA

Nissan Juke po liftingu. Powrót żółtego lakieru to jedno. Zmieni się też technologia

Mniej znaczy więcej? Tak najwyraźniej uznał Nissan. Bo ile byście nie patrzyli na nadwozie nowego Juke, zmian nie dostrzeżecie. No może poza jedną. Do gamy wrócił żółty lakier. Wbrew pozorom taka sytuacja nie wynika jednak z lenistwa japońskich inżynierów. Oni po prostu skupili się na czymś innym.

Kupno samochodu z drugiej ręki: czym grozi kupno auta bez aktualnego przeglądu technicznego

Prawo nie zabrania sprzedaży auta bez aktualnego badania technicznego i często to się zdarza gdy pojazd stał długo w komisie albo w garażu sprzedającego bez dłuższego okresu użytkowania. Jednak jeśli chce się kupić takie auto – a brak badania może wpływać przecież na obniżkę ceny i czynić całą transakcję okazyjną – trzeba zadbać o kilka kluczowych rzeczy. Oto co radzą eksperci.

REKLAMA