REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jazda z dzieckiem - przygotowanie samochodu

Jazda z dzieckiem - przygotowanie samochodu. Fot. Oponeo.pl
Jazda z dzieckiem - przygotowanie samochodu. Fot. Oponeo.pl
Media

REKLAMA

REKLAMA

Wyposażenie samochodu w odpowiedni dla dziecka fotelik jest obowiązkiem każdego właściciela pojazdu, który ma zamiar wyruszyć w drogę z najmłodszym pasażerem. Jak jeszcze przygotować samochód do podróży z dzieckiem?

Przed podróżą z dzieckiem - stan techniczny pojazdu

REKLAMA

Sprawdzenie auta przed dłuższym wyjazdem jest kluczowe dla bezpieczeństwa kierowcy i pasażerów. Ma to szczególne znaczenie, gdy jednym z pasażerów jest dziecko. Zapobiegliwy kierowca uniknie w ten sposób stresu i niepotrzebnego wydłużenia czasu podróży spowodowanego awarią. Samodzielnie może sprawdzić stan oleju, wycieraczek, oświetlenia oraz uzupełnić płyn do spryskiwaczy. Bardzo ważny jest stan opon. - Przed wyruszeniem warto skontrolować bieżnik, pamiętając, że dobrą przyczepność zapewnia ogumienie, którego bieżnik ma głębokość 4 mm – zaznacza Filip Fischer, Kierownik Działu Obsługi Klienta w Oponeo.pl. - Istotne jest także, by ciśnienie w oponach skorygować zgodnie z zaleceniami producenta.
Kierowca, który nie jest pewien stanu technicznego samochodu, szczególnie układu hamulcowego, zawieszenia i akumulatora, może skorzystać z pomocy pracowników stacji obsługi.

W podróży z dzieckiem przydadzą się organizery

Po sprawdzeniu stanu technicznego auta należy zadbać o jego wnętrze. Czysty samochód wpłynie na komfort jazdy, a usunięcie zbędnych przedmiotów na bezpieczeństwo: nie będą miały szans trafić w ręce dziecka, a dodatkowo w razie nagłego hamowania nie zrobią mu krzywdy. Pomocne są organizery zakładane na tył przednich siedzeń, w których umieścić można niezbędne w czasie podróży nawilżane chustki, pieluszki, zabawki i przekąski. Warto zablokować również drzwi i okna od strony siedzenia dziecka, by nie otwierało ich w czasie jazdy. Wybierając się w podróż z dzieckiem, należy pamiętać o zabraniu niezbędnych leków oraz torebek na wypadek wystąpienia choroby lokomocyjnej.

Wybór odpowiedniego fotelika dla dziecka

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Dziecko do 12. roku życia i osiągnięcia 150 cm wzrostu należy przewozić w foteliku. Dopasowany do wzrostu dziecka, dobrze umocowany fotelik i przypięcie dziecka pasami gwarantuje bezpieczną podróż. Jak wynika z raportu Krajowej Rady Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego 88% dzieci przewożonych jest w Polsce w fotelikach i innych urządzeniach zabezpieczających. Najwyższy stopień stosowania tego typu urządzeń zaobserwowano wśród najmłodszych dzieci (0-3 lata): 92%. W pozostałych grupach wiekowych wyniósł on w ubiegłym roku ok. 85-87%.
Najbezpieczniejszym miejscem do zamontowania fotelika środek tylnej kanapy. Jeśli nie ma możliwości, by właśnie tam przymocować fotelik, warto wybrać miejsce za pasażerem, gdyż w przypadku potrzeby zatrzymania się na ruchliwej ulicy, łatwiej będzie wyjąć małego pasażera. Do montażu służą trzypunktowe pasy bezpieczeństwa lub system Isofix. Fotelik można przymocować z przodu tylko jeśli w tym miejscu auta nie ma poduszki powietrznej. 

Warto również zadbać o wygodę małego podróżnika: zaopatrzyć się koc oraz poduszkę stabilizującą szyjny odcinek kręgosłupa. Nie wolno zapominać o regularnych przerwach służących zaczerpnięciu świeżego powietrza i zmianie pozycji.

Czym zająć dziecko w trakcie podróży samochodem?

Dla dziecka podróż samochodem powinna być nie tylko bezpieczna, ale i atrakcyjna. Dzięki czemu nawet długie kilometry w samochodzie upłyną spokojnie i wesoło. Dobrze sprawdzą się ulubione zabawki, książki lub audiobooki. – Rodzinna wyprawa to okazja, obserwować i z fantazją komentować to, co dzieje się za oknem, śpiewać oraz opowiadać bajki – mówi Arleta Dankowska, mama dwójki przedszkolaków. - Spokojne i zajęte zabawą dziecko nie odwraca uwagi kierowcy i pozwala mu się skoncentrować się na jeździe.

Przygotowując się do rodzinnych podróży kierowca powinien pamiętać nie tylko o stanie technicznym auta, ale również o bezpieczeństwie swoich pasażerów. Dodatkowa dbałość o komfort sprawi, że wyjazd przebiegnie w miłej atmosferze.

Źródło: Oponeo.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Majówka może przynieść spadek cen paliw. Za benzynę Pb 95 możemy zapłacić od 6,61 do 6,72 zł za litr, a za Pb98 od 7,28 do 7,39 zł

W nadchodzący majowy weekend, kierowcy mogą spodziewać się korzystniejszych cen paliw. Eksperci portalu e-petrol.pl prognozują spadek kosztów tankowania, a to z powodu promocji oferowanych przez stacje benzynowe.

Minister zapowiadał rejestrację aut przez internet. Kiedy to będzie możliwe? Data jest znana

Rejestracja auta online będzie. To dobra informacja. Gorsza jest taka, że trzeba będzie na nią poczekać. Wstępnie szefostwo CEPiK mówi nawet o terminie 30 miesięcy. Czy taka rejestracja będzie wymagać wizyty w wydziale komunikacji?

Pożar samochodu elektrycznego. Co zrobić? Jak się zachować?

Pożar Luciad Air w Warszawie sprawił, że na tapet powrócił temat pożarów samochodów elektrycznych. Jak w razie pojawienia się ognia powinien zachować się kierujący pojazdem i inni użytkownicy drogi? Jak gasić ogniwa zawarte w baterii?

Jazda na rolkach i wrotkach a przepisy drogowe. Rolkarz to pieszy czy kierujący? Jakie ma obowiązki?

Sezon na rolki i wrotki startuje wraz z pierwszymi objawami wiosny. A to oznacza, że warto przypomnieć zasady poruszania się tymi "środkami transportu". Bo ich również dotyczą przepisy drogowe. Na jakie konkretnie zasady wskazują?

REKLAMA

To już pewne: samochód zarejestrujesz przez Internet, koniec z kolejką w urzędzie po tablice. Znamy termin

Samych tablic rejestracyjnych jeszcze z sieci nie ściągniemy – choć kto wie, może za jakiś czas będzie można je wydrukować techniką 3D albo zmienią się przepisy i auta dopuszczone do ruchu będą inaczej znakowane niż formie tablic – ale wkrótce formalności związane z rejestracją załatwimy sami przez Internet. Teraz to jest możliwe tylko jeśli upoważnimy do tego dealera w salonie – i to nie każdego.

Zguba w Uberze. Co zostawiają pasażerowie? I jak odzyskać pozostawiony przedmiot?

Zguby w Uberze bywają naprawdę nietypowe. Przykład? W 2023 r. w taksówce znaleziona została np. sztuczna szczęka. Całe szczęście przedmioty pozostawione podczas przejazdu łatwo odzyskać. Pomaga w tym aplikacja.

Drogowa kumulacja na Śląsku. Pijany kierowca z potrójnym zakazem prowadzenia i poszukiwany w jednym aucie

Myśleliście, że nic już was nie zdziwi? No to przeczytajcie tę historię. Policjanci z będzińskiej drogówki zatrzymali do kontroli drogowej Opla. Jak się okazało, jego kierowca był pijany. I miał potrójny zakaz prowadzenia. A to dopiero początek czarnej serii.

Jak sprawdzić kontrahenta w branży TSL?

Podstawą każdej współpracy biznesowej jest zaufanie. A nic tak nie wzmaga jego poziomu, jak... kontrola i wcześniejsze sprawdzenie kontrahenta. Jak zweryfikować partnerów z branży TSL? To ważne pytanie, aby nie dać się złapać w oszustwo "na zlecenie transportowe".

REKLAMA

Dłuższa trasa elektrykiem: ładowanie auta przestaje być problemem bo sieć stacji zaczyna się pokrywać z siecią Biedronki

Wkrótce ruszając w dalszą trasę samochodem elektrycznym i szykując plan podróży łatwiej będzie wybrać market Biedronki na trasie na przerwę połączoną z ładowaniem auta niż przeglądać samą sieć dostępnych stacji ładowania. Biedronka we współpracy z firmą Powerdot stara się w szczególności wypełniać nowymi stacjami ładowania wszelkie białe plamy polskiej elektromobilności.

Blisko milion pasażerów. Tylu w 2023 r. przewiozły wąskotorówki. Nie wiedzieliście, że takie pociągi jeszcze jeżdżą?

Koleje wąskotorowe po latach zapomnienia znów stają się popularne w Polsce. W 2023 r. podróżowało nimi ponad 948 tys. osób. To prawie dwukrotnie więcej niż przed 10 laty. A to nie koniec ciekawych statystyk.

REKLAMA