| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Logistyka > Zarządzanie flotą > Nieudzielenie pomocy ofiarom wypadku - konsekwencje

Nieudzielenie pomocy ofiarom wypadku - konsekwencje

Konsekwencje niedzielenia pomocy ofiarom wypadku są bardzo poważne. Lepiej jest próbować pomóc niż pomocy zaniechać.

Udzielenie pierwszej pomocy ofiarom wypadku to obowiązek każdego obywatela. Jeżeli będąc świadkami wypadku nie udzielimy pomocy poszkodowanym w myśl art. 162 Kodeksu karnego, kto człowiekowi znajdującemu się w położeniu grożącym bezpośrednim niebezpieczeństwem utraty życia albo ciężkiego uszczerbku na zdrowiu nie udziela pomocy, mogąc jej udzielić bez narażenia siebie lub innej osoby na niebezpieczeństwo utraty życia albo ciężkiego uszczerbku na zdrowiu, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3.

Jeżeli jesteśmy uczestnikami wypadku, w którym osoby zostały ranne nie powinniśmy samowolnie opuszczać miejsca zdarzenia, o ile nie jest to niezbędne do celów wezwania koniecznej pomocy.
W innym przypadku, gdy np. sąd uzna, że oddalenie się z miejsca zdarzenia zostało spowodowane chęcią uniknięcia odpowiedzialności, gdy np. spowodowało się wypadek grozi nam kara pozbawienia wolności nawet do 12 lat, a także dożywotni zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych.

Zdarza się, że świadkowie wypadku boją się udzielać pierwszej pomocy, bo mają świadomość tego, że ich umiejętności w tym zakresie są dość niskie. Nie chcą oni swoimi działaniami zaszkodzić poszkodowanemu i przyczynić się do pogorszenia jego stanu. Wiąże się to też z obawą o odpowiedzialność karną. Jednak z punktu widzenia polskiego ustawodawcy lepiej jest udzielić jakiejkolwiek pomocy, niż nie zrobić nic. Konsekwencje można ponieść właśnie przez zaniechanie. – mówi A. Kaźmierczak z Yanosik.pl. Od zwykłego obywatela, który nie posiada tak dużej wiedzy jaką dysponują ratownicy medyczni, nie wymaga się niczego co przekraczałoby jego możliwości. Najistotniejsze jest to, że działał on w dobrej wierze, chciał pomóc poszkodowanemu i próbował udzielić pomocy, tak dobrze jak tylko potrafił. – dodaje.

Źródło: Materiały prasowe Yanosik.pl

Czytaj także

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

Mikołaj Duda

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK