| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Logistyka > Zarządzanie flotą > Karty paliwowe - jakie dają korzyści?

Karty paliwowe - jakie dają korzyści?

Karty paliwowe są nieodłącznym atrybutem kierowców jeżdżących w dużych flotach samochodowych. Przedstawiamy jakie korzyści płyną z używania kart paliwowych oraz, czy z kart paliwowych mogą skorzystać mniejsze przedsiębiorstwa.

Najpopularniejszymi rodzajami kart paliwowych używanymi na polskim rynku są FLOTA - wykorzystywana przez sieć ORLEN i BLISKA oraz Routex, który jest honorowany na stacjach BP oraz Statoil.

W zależności od modelu karty kierowcy mogą płacić nimi za paliwo, myjnię, płyn do spryskiwaczy, a nawet dokonywać innych zakupów - spożywczych (w barach i sklepach znajdujących się na stacjach), czy związanych z eksploatacją samochodu (np. zakup oleju). W wielu przypadkach kartami paliowymi można płacić za przejazd autostradami.

Korzyści wynikające z a kart paliwowych należy rozpatrywać dwubiegunowo. Z jednej strony jest to duże ułatwienie dla kierowców, którzy nie muszą używać gotówki do płacenia za paliwo. Nie muszą również oczekiwać na wydrukowanie faktury VAT. Oszczędzają czas. Przedsiębiorstwo, które wprowadza do użytku karty paliwowe uzyskuje rabat na zakup a od sieci paliwowej, z którą się zwiąże umową. Poza rabatem firma ma korzyści wynikające z uproszczonej księgowości (wystawiana jest faktura zbiorcza z danego okresu) oraz z odroczonego terminu płatności.

Firmy paliwowe warunkują podpisanie umowy o wydanie kart paliwowych wolumenem zakupu paliwa. Nie są to wyśrubowane normy, kartę paliwową mogą zdobyć przedsiębiorstwa kupujące już od 300 do 500 litrów paliwa miesięcznie. Naturalnie najmniejsi odbiorcy paliwa nie uzyskają tak korzystnych warunków, jak najwięksi gracze ale na pewno posiadanie kart paliwowych okaże się korzystniejsze niż każdorazowe rozliczenie na stacji po zatankowaniu, jednego z samochodów.

Przedsiębiorcy, którzy nie mogą skorzystać z kart paliwowych, bądź z jakiegoś względu nie są zainteresowani posiadaniem takich kart, a dokonują zakupów paliwa w jednym miejscu mogą porozumieć się z konkretną stacją paliw w sprawie rabatu. Stacje paliw stosują tego typu rozwiązania (przyznawanie rabatów) dla klientów, którzy stale dokonują u nich sporych zakupów.

Tekst: Tomasz Korniejew, źródło: Moto.wieszjak.pl - Jakie korzyści daje karta paliwowa?

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

PROMAG S.A.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »