| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Logistyka > Zarządzanie flotą > Czy monitoring GPS w pojazdach służbowych jest legalny?

Czy monitoring GPS w pojazdach służbowych jest legalny?

Monitorowanie floty pojazdów poprzez nadzór systemu GPS jest coraz powszechniejsze wśród polskich firm. Jednak, czy jest to legalne?

Monitoring GPS pojazdów to coraz tańsza i coraz powszechniejsza usługa na polskim rynku motoryzacyjnym. Systemy monitorujące flotę pojazdów są bardzo pomocne z punktu widzenia logistyki oraz ważne, ze względu na bezpieczeństwo pracowników. To dobrze, gdy pojazd przewożący wartościowy towar jest stale monitorowany, a w razie kradzieży łatwiej go odnaleźć.

Jednak w wielu przypadkach monitoring GPS jest wykorzystywany przez przedsiębiorców do inwigilacji pracowników, do sprawdzania którymi ścieżkami podążają kierowcy samochodów firmowych oraz z jakimi prędkościami się poruszają po drogach. O ile kontrola przestrzegania przez pracowników przepisów ruchu drogowego nie budzi moralnych wątpliwości, o tyle ukryte podglądactwo jest zabronione literą prawa.
W kłopoty wpędzają się te firmy, które czyhając na przyłapanie pracowników na grzeszkach związanych z wykorzystywaniem samochodów służbowych do celów prywatnych montują GPS nie informując o tym załogi.
Zgodnie z literą prawa, pracodawca ma prawo zainstalować monitoring GPS w samochodzie ale ma jednocześnie obowiązek poinformowania o tym fakcie pracowników korzystających z monitorowanego pojazdu. Co więcej pracodawca jest zobowiązany do wyjaśnienia pracownikom w jaki sposób zebrane dane będą wykorzystywane oraz musi zabezpieczyć dane osobowe, które zostały zebrane przy okazji monitoringu.

Opracował: Tomasz Korniejew, Źródło: Moto.wieszjak.pl

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

Invado Sp. z o.o.

Producent stolarki drzwiowej

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »