| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Logistyka > Usługi kurierskie > Co trzeba wiedzieć o międzynarodowych usługach kurierskich

Co trzeba wiedzieć o międzynarodowych usługach kurierskich

Czym różni się przesyłka kurierska krajowa od międzynarodowej? Kiedy naliczane jest cło? Jakie są niezbędne dokumenty? O tym w artykule Tomasza Dobczyńskiego.

Należy pamiętać o tym, że każdy podmiot uczestniczący w międzynarodowej wymianie handlowej zobligowany jest do posługiwania się wspólnotowym, unikalnym numerem EORI (Economic Operators’ Registration and Identification).

Zgodnie z informacjami przedstawianymi przez służbę celną, nadawany w Polsce dla podmiotów krajowych numer EORI składa się z: przedrostka „PL” oraz numeru NIP, który uzupełniony jest o pięć zer lub dla podmiotów posiadających 14-znakowy numer REGON, o ostatnie pięć znaków numeru REGON. Dla podmiotów z krajów trzecich numer EORI składa się z liter PL oraz sekwencyjnego, unikalnego ciągu 14 cyfr ze znakiem „Z” na końcu.

Klienci często oczekują od firmy kurierskiej pełnej obsługi celnej danej paczki, w wypadku eksportu lub importu za jej pośrednictwem. Nadawca w takim przypadku wyraża zgodę, aby firma kurierska została uznana za odbiorcę paczki w celu wyznaczenia agenta celnego do przeprowadzenia odprawy.

Oczywiście nie jest obowiązkiem automatyczny wybór przez klienta agencji celnej firmy kurierskiej. Odprawę celną może przeprowadzić inna, wybrana przez nadawcę agencja. Należy jednak liczyć się z tym, że przekazanie kompletu dokumentacji innej agencji może być traktowane przez firmę kurierską jako usługa dodatkowa, która podlega opłacie.

Jak wspomniano powyżej na dokumentach przewozowych musi istnieć wyraźne wskazanie, co do zawartości eksportowanej lub importowanej paczki. W przypadku, gdy klient nie ma wystarczającej pewności, co do tej kwestii, może zlecić firmie kurierskiej rewizję przed dokonaniem zgłoszenia celnego. Na tej podstawie można podjąć dalsze kroki związane z odprawą. Należy pamiętać, że może być to również usługa podlegająca dodatkowej opłacie.

Usługi kurierskie - cło a wartość przesyłki

Przesyłki o wartości rzeczywistej mniejszej niż 22 EUR nie podlegają opłatom celnym. Wyraźne wskazanie tego faktu przy zamawianiu usługi kurierskiej sprawi, iż towary mogą zostać odprawione na zbiorczym dokumencie SAD. Przyczyni się to do usprawnienia procesu przepływu przesyłki od nadawcy do odbiorcy.

Może zaistnieć niepożądana sytuacja, gdy towar został już zgłoszony do odprawy, a jego wartość została błędnie skalkulowana. W takiej sytuacji nie należy czekać na kontrolę organów odpowiedzialnych, tylko w najszybszym możliwym terminie złożyć wniosek o korektę zgłoszenia celnego. Może to zrobić bezpośrednio nadawca lub odbiorca przesyłki, można to również zlecić firmie kurierskiej. Należy jednak liczyć się z faktem, że może być to usługa dodatkowa, która będzie obejmować odwołanie do Urzędu Celnego i w konsekwencji korektę danych na dokumentach celnych.

Sytuacja częsta dla importerów – przesyłka jest gotowa do zgłoszenia celnego, natomiast z różnych względów może być odebrana dopiero za kilka dni. Klient może wykupić w firmie kurierskiej usługę magazynowania przesyłki. Rozliczenie odbywa się najczęściej za 1 pełną dobę magazynowania.

Jeśli klient importuje przesyłkę z państwa, które nie należy do UE i nie staje się jej właścicielem, a będzie zwracał ją w późniejszym terminie do nadawcy (dla przykładu materiały na targi, wystawy, testy), może zlecić firmie kurierskiej zorganizowanie czasowej odprawy celnej. Ten typ procedury jest procedurą niestandardową, wymaga osobnych wniosków, więc jest to usługa dodatkowa, która podlega dodatkowej opłacie.

W sytuacjach, gdy podmiotowi gospodarczemu zależy na czasie, może zamówić w firmie kurierskiej usługę, w której powstałe należności celne są natychmiast regulowane przez firmę kurierską. Na fakturze za zrealizowaną usługę w takim wypadku prócz ceny transportu, ceny za zamówioną usługę dodatkową, pojawi się również wartość należności celnych, które zostały uregulowane przez firmę kurierską.

W artykule zostały przedstawione zagadnienia celne, z którymi musi liczyć się podmiot, który wywozi przesyłkę kurierską poza teren Unii Europejskiej lub dopuszcza ją do obrotu na terenie Unii. Warto przyjrzeć się dodatkowym usługom celnym, które są dostępne na rynku usług kurierskich.

Należy jednak pamiętać, że skorzystanie z nich, mimo że może ułatwić i przyspieszyć proces doręczenia, nie zwalnia nadawcy i odbiorcy ze znajomości reguł celnych. Wszelkie konsekwencje nieprawidłowego przekazania danych do realizacji usługi celnej finalnie wrócą do zleceniodawcy.

Czytaj także

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

dr Adrianna Lewandowska, MBA

Założycielka i prezes Instytutu Biznesu Rodzinnego, doradca rodzin biznesowych, właścicielka firmy doradczej Lewandowska & Partnerzy.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK