Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Poznaj składniki ceny usługi kurierskiej. Opłata paliwowa

Tomasz Dobczyński
fot. TNT Express
fot. TNT Express
Dopłata paliwowa jest nieodłącznym elementem struktury ceny za usługę kurierską. Uniezależnia podstawową cenę za usługę od rynkowych cen paliw. Dopłaty paliwowej nie można uniknąć, ale warto poznać mechanizmy jej powstawania. Wtedy szybciej uzgodnimy reguły rozliczania.

Coraz więcej firm z różnych sektorów gospodarki w codziennej działalności nie może funkcjonować bez wykorzystania usług kurierskich.

Z czego składa się cena usługi kurierskiej

Na dobrą współpracę na linii klient – firma kurierska składa się kilka czynników.

Należy do nich m.in. przejrzysty sposób rozliczania wykonanej usługi. Dobrą praktyką jest przeanalizowanie czynników, które wpływają na cenę usługi kurierskiej, aby wymagać prawidłowego jej rozliczenia.

Rozróżnia się cztery główne składniki, które składają się na cenę usługi kurierskiej. Są to:

 • Cena bazowa usługi kurierskiej (zależna od wagi wysyłanej paczki lub ilości paczek w przesyłce),
 • Dopłata paliwowa,
 • Dopłata za usługi wybrane dodatkowo przez nadawcę (np.: COD – cash on delivery, ROD – reply of documents, dodatkowe ubezpieczenie)
 • Dopłata za zdarzenia, które zakłóciły prawidłowy proces doręczenia przesyłki i były jednocześnie niezależne od firmy kurierskiej (np.: oczekiwanie kuriera u nadawcy lub odbiorcy powyżej 10 minut, nieprawidłowy adres odbiorcy, zmiana adresu doręczenia w trakcie przewozu).

Dopłata paliwowa

Dodatek ten został wprowadzony przez firmy kurierskie w celu uniezależnienia podstawowej ceny za usługę kurierską od obowiązujących cen paliw.

Firmy kurierskie mają różny punkt odniesienia przy określaniu wysokości dopłaty paliwowej.


Jak oblicza dopłatę DHL

Dla przykładu w firmie DHL Express liczona jest średnia arytmetyczna z wartości średnich ważonych cen detalicznych oleju napędowego w danym miesiącu (zawierających wszelkie opłaty i podatki).

Przeczytaj także: Czy usługa kurierska jest usługą pocztową czy przewozową?

Wartość średniej ważonej obliczona jest na podstawie cen detalicznych obowiązujących u poszczególnych operatorów mających największy udział w rynku sprzedaży oleju napędowego w Polsce, czyli: PKN Orlen, stacje prywatne, koncerny zachodnie oraz Grupa LOTOS.

Wagę stanowi udział każdego operatora w rynku.

Jak oblicza dopłatę DPD Polska

W firmie DPD Polska wysokość opłaty paliwowej określana jest na podstawie hurtowych cen oleju napędowego ogłaszanych przez PKN Orlen. Pozwala to firmie unikać wpływu marż stacji benzynowych w poszczególnych częściach Polski na wartość dodatku paliwowego.

Jak oblicza dopłatę UPS Polska

Opłata paliwowa w UPS jest ustalana na podstawie wartości podanych w „Oil biuletynie” Dyrekcji Generalnej ds. Energii i Transportu Komisji Europejskiej.

Dodatek naliczany jest w oparciu o średnią cenę detaliczną oleju napędowego w ostatnim tygodniu miesiąca, włącznie z cłami i podatkami z poprzedzających dwóch miesięcy.

Jak oblicza dopłatę TNT Express

W TNT Express opłata paliwowa ustalana jest na podstawie ceny baryłki ropy naftowej określoną przez Giełdę w Londynie tj. cenę London Brent Crude Oil. W usługach krajowych oferowanych przez TNT Express stosowana jest odpowiednio zredukowana dopłata.

Wysokość dopłaty paliwowej różni się w zależności od zasięgu geograficznego usługi kurierskiej.


W usługach krajowych stawka dopłaty jest często porównywalna ze stawką w drogowych (ekonomicznych) usługach międzynarodowych. Minimum dwa razy większa stawka dodatku paliwowego obowiązuje w ekspresowych (lotniczych) usługach międzynarodowych.

Średnie wartości dodatku paliwowego

Poniżej zostaną przedstawione średnie wartości dodatku paliwowego obowiązującego od początku 2011 roku. W analizie dopłaty w usługach krajowych uwzględniłem dziesięć największych firm kurierskich działających na polskim rynku.

Należą do nich:

 • DHL Express,
 • K-EX,
 • Opek,
 • Riders Express,
 • TBA Courier,
 • TNT Express,
 • UPS Polska
 • X-press couriers.

Z analizy wyłączono firmę POCZTEX, której ceny są zwolnione z naliczania dopłaty paliwowej.

Średnia rynkowa wartość dopłaty paliwowej w usługach krajowych w styczniu 2011 wyniosła 6,45%.

Oznacza to, że jeśli przedstawiona klientowi w ofercie na realizację usługi kurierskiej przykładowa cena za wysłanie paczki do 30 kg wynosi 15,00 zł netto, to faktycznie klient jest zobowiązany do zapłacenia 15,97 zł netto.

Jest to prawie 1,00 zł różnicy. Stosunkowo niewiele, ale w przypadku wysłania 100 paczek jest to już prawie 100 zł.

W lutym średnia rynkowa wartość dopłaty kształtowała się na poziomie 7,00%, w marcu 7,25%, w kwietniu 7,78%, w maju 7,93%, w czerwcu 7,88%, w lipcu 8,48% oraz w sierpniu 8,58%.

Obserwujemy ponad 2% różnicy pomiędzy pierwszym a ósmym miesiącem bieżącego roku.

Rosnąca wartość dopłaty paliwowej nie odbiega od tendencji panujących na rynku paliw.

Średnia cena bazowa m3 paliwa EKODIESEL bez podatku VAT w temperaturze referencyjnej 15 stopni Celsjusza liczona w pierwszym, piętnastym i ostatnim dniu stycznia 2011 wynosiła 3600 zł/m3.

W lutym ta wartość podniosła się do 3702 zł/m3, w marcu 3903 zł/m3, w kwietniu 3911 zł/m3, w maju 3811 zł/m3, w czerwcu 3836 zł/m3 a w lipcu 2011 – 3891 zł/m3.


Przesyłki lotnicze

Inaczej przedstawia się sytuacja w międzynarodowych usługach kurierskich realizowanych drogą lotniczą.

Do analizy w okresie styczeń 2011 – sierpień 2011 przyjąłem pięć firm, które są liderami w doręczeniach przesyłek międzynarodowych – DHL Express, DPD Polska, TNT Express, UPS Polska oraz FedEx Express.

Średnia rynkowa wysokość dopłaty paliwowej w styczniu 2011 wyniosła 13,10%. Dla przykładu: gdy krajem doręczenia koperty o wadze do 1 kg jest Litwa (LT) - średnia rynkowa cena netto doręczenia w trybie ekspresowym wynosi 309,97 zł dla klienta bez umowy z firmą kurierską.

Sumując ten koszt z obowiązkowym dodatkiem paliwowym o wysokości z sierpnia 2011 - cena wzrasta już do 350,57 zł złotych. Różnica wynosi ponad 40,60 zł przy wysyłce jednej koperty na Litwę (LT).

W lutym 2011 średnia dopłata wyniosła 13,40%, w marcu – 14,00%, w kwietniu – 15,00%, w maju – 15,20%, w czerwcu – 15,90%, w lipcu – 15,80% oraz w sierpniu 15,60%.

Dopłata paliwowa jest nieodłącznym elementem struktury ceny za usługę kurierską. Uniezależnia podstawową cenę za usługę od rynkowych cen paliw.

W konsekwencji jednak koszty wahań na rynku paliw przenoszone są na klienta, ponieważ zobowiązany jest do uiszczenia dopłaty paliwowej.

Należy się jednak przyzwyczaić, że opłata paliwowa istnieje i im szybciej klient firmy kurierskiej zrozumie mechanizmy jej powstawania, tym szybciej będzie zdolny do uzgodnienia przejrzystych reguł rozliczania. Takiego właśnie zgodnego współdziałania życzę wszystkim przedsiębiorcom, a w razie pytań zachęcam do kontaktu.

Chcesz dowiedzieć się więcej, sprawdź »
Kodeks kierowcy. Zmiany 2022. Mandaty. Punkty karne. Znaki drogowe
Kodeks kierowcy. Zmiany 2022. Mandaty. Punkty karne. Znaki drogowe
Tylko teraz
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Moto
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Mandat za parkowanie na drodze wewnętrznej
  Mandat za parkowanie na drodze wewnętrznej? Dziś zastanowimy się nad tym czy jest możliwy, a jak tak to ile wynosi. Co mówią przepisy?
  Ile jest fotoradarów w Polsce? A ile w Europie?
  Ile jest fotoradarów w Polsce? Dokładnie 587. Jak jednak ta liczba wypada na tle innych krajów Europy? W Wielkiej Brytanii jest ich 10-krotnie więcej.
  Przyczyny zużycia opon? Oto główni zabójcy ogumienia
  Przyczyny zużycia opon? Lista jest dość długa. Warto ją jednak poznać. W ten sposób kierujący może przedłużyć czas życia ogumienia w swoim aucie.
  Strefy czystego transportu w Polsce. Kto będzie pionierem?
  Strefy czystego transportu w Polsce. Co oznaczają? Czemu kierowcy ich nie chcą? I które miasto utworzy pierwszą? Sprawdźmy.
  Mandaty w wakacje 2022. Mamy rekordzistę. To OPP z Lublina
  Mandaty w wakacje 2022 nie będą niskie? Tylko w lipcu przekonało się o tym prawie 114 tys. kierowców. Tyle złapały rejestratory systemu CANARD ITD.
  Opłata za odholowanie pojazdu 2023. Nowe stawki!
  Opłata za odholowanie pojazdu 2023 jest już znana. Po 1 stycznia kierowcy mogą się spodziewać... podwyżek. Sprawdźmy jak duże będą.
  Rozbieżne stawki podatku od podziemnych miejsc garażowych. MF nie planuje zmian
  Nadal wpływają skargi do RPO na odmienne stawki podatku od podziemnych stanowisk garażowych w budynkach wielorodzinnych. Podatek zależy od tego, czy jest to odrębna własność, czy tzw. pomieszczenie przynależne do lokalu mieszkalnego. Marcin Wiącek zwraca uwagę na ten problem minister finansów Magdalenie Rzeczkowskiej.
  Płatność za paliwo przy dystrybutorze... jest możliwa!
  Płatność za paliwo przy dystrybutorze? To możliwe. Podjeżdżasz na stację, tankujesz paliwo, naciskasz przycisk w telefonie i odjeżdżasz.
  Kara za brak OC 2023. Podwyżka i to dwukrotna!
  Kara za brak OC w roku 2023 wzrośnie i to... dwukrotnie. Tak, dwukrotnie. Czemu tak się stanie i jak wysokiego skoku opłaty można się spodziewać?
  Strajk egzaminatorów WORD. Bez egzaminów od 8 sierpnia
  Strajk egzaminatorów WORD? Tak, powracają oni do protestu od poniedziałku 8 sierpnia. To oznacza, że egzaminy na prawo jazdy nie będą się odbywać.
  Benzyna E10. Czym jest i czy jest szkodliwa dla silnika?
  Benzyna E10. Ma się ona stać jednym z rozwiązań problemów paliwowych. Czym jednak tak właściwie jest i czy silniki w autach ją wytrzymają?
  Polski Ład 2.0 od lipca – czy przewoźnicy na nim zyskają?
  Rozliczanie pracowników od nowego roku 2022 przysporzyło problemów niejednemu pracodawcy i księgowemu. Chociaż z założenia Polski Ład miał uprościć dotychczasowy system podatkowy i obniżyć ich wysokość, zmiana przepisów od stycznia jeszcze bardziej go skomplikowała.
  Wakacyjne podróże samochodem a ubezpieczenie
  Ubezpieczenie OC jest obowiązkowe dla posiadacza każdego pojazdu mechanicznego. Istnieją jednak jeszcze dobrowolne ubezpieczenia komunikacyjne, m.in. AC, Assistance i NNW. Wakacje to wzmożony okres korzystania z auta w Polsce i za granicą, więc warto się nad nimi zastanowić. Co należy wiedzieć, aby uniknąć niepotrzebnych kosztów nieprzewidzianego zdarzenia podczas podróży?
  Pierwsza obniżka cen na rynku samochodów używanych od dwóch lat
  AURES Holdings obniżył ceny 1700 aut używanych w sieci AAA AUTO, a łączna kwota aktualnych rabatów wynosi 2 mln złotych.
  Wakacyjna podróż samochodem elektrycznym, 5 rad na urlop bez stresu
  Coraz więcej kierowców wybiera samochody elektryczne. W czasie dalszych podróży zmagają się oni z ograniczeniami związanymi z zasięgiem oraz czasem ładowania pojazdów. Ekspert z SEAT S.A. daje 5 cennych wskazówek, jak w pełni wykorzystać podróże w 100% elektryczne. Planowanie trasy, racjonalne korzystanie z klimatyzacji i utrzymywanie poziomu naładowania baterii między 30% a 80% - to tylko niektóre z jego zaleceń.
  Polisa dla auta elektrycznego
  AC jest szczególnie ważne dla samochodów elektrycznych. Na co zwrócić uwagę?
  Jakie auta najchętniej wybierają przedsiębiorcy?
  Badania Automarket.pl wskazują, że 78 proc. przedsiębiorców poszukuje nowego auta, ale aktualna sytuacja powoduje, że skupiają się na rynku wtórnym – wg danych platformy ponad połowa przedsiębiorców decyduje się na pojazdy w wieku 4-5 lat, a tylko 12 proc. na roczne auta. Wg PZPM w czerwcu 2022 roku liczba rejestracji nowych aut osobowych na REGON była o 15,2 proc. niższa niż rok wcześniej. Przedsiębiorcy stanowią jednak 71 proc. rynku.
  Cena paliwa a pensja. Ile kilometrów można przejechać za średnią krajową w krajach UE
  Obywatel Luksemburga przejedzie za dzienny zarobek trzy razy więcej kilometrów niż Polak. Rosnące ceny benzyny ograniczają możliwości Europejczyków w kwestii podróżowania.
  Rośnie liczba wypadków na autostradach
  Autostrady są najbardziej niebezpieczne w okresie letnim. Liczba wypadków na nich rośnie z każdym rokiem.
  Polska coraz niżej w światowym rankingu jakości dróg
  Polska zajęła 26 miejsce w Europie i 43 na świecie w rankingu jakości infrastruktury drogowej. Spośród europejskich krajów wyprzedziliśmy tylko Bułgarię, Turcję, Rumunię i Chorwację. Lepiej jakość dróg została oceniona w Słowacji, Węgrzech, Litwie czy Czechach.
  Audiobooki zmniejszają ryzyko zaśnięcia za kółkiem w trasie
  Polacy nie mają czasu na czytanie książek, ale rokrocznie tracą po kilkadziesiąt godzin na stanie w korkach. Yanosik Autoplac wraz z Audioteką chcąc zwiększyć poziom czytania wśród polskich kierowców, rozpoczynają dużą kampanię udostępniania bezpłatnych audiobooków zmotoryzowanym Polakom, którzy mogą ich słuchać w trasie na wakacje, w korkach, w drodze do pracy, a nawet w trakcie jazdy do sklepu czy na zakupach.
  Jazda po drogach wewnętrznych bez OC i odszkodowania?
  Podczas wakacji boczne drogi kuszą nie tylko miłośników spacerów na łonie natury. Część takich dróg ma charakter prywatny - są to drogi wewnętrzne. Bywają one nieoznaczone i zaniedbane, co niestety sprzyja wypadkom. Warto zatem dowiedzieć się, czy w razie szkód związanych ze złym stanem drogi można kierować roszczenia względem jej właściciela. Eksperci porównywarki ubezpieczeniowej Ubea.pl wyjaśniają również, czy na polnej (wewnętrznej) drodze będzie działało obowiązkowe OC. W tym kontekście warto omówić ciekawy wyrok, który niedawno zapadł przed Sądem Okręgowym w Katowicach.
  W którym mieście jeździ się najlepiej? Będziecie zdziwieni...
  W którym mieście jeździ się najlepiej? To pytanie, które zostało postawione przed kolejną edycją polskiego rankingu. Odpowiedź? Ta może zdziwić!
  Ile kosztuje OC 2022? Jest tanio, ale będzie... drożej! Musi być!
  Ile kosztuje OC 2022? Czasami polisę dla auta można kupić za 160 zł. Tyle że do takich cen przyczepił się KNF. Wniosek? Będzie drożej. I to niedługo.
  Auto zastępcze na czas naprawy? Tak! Tylko aut może brakować...
  Auto zastępcze na czas naprawy staje się rynkowym standardem. I choć kierowcy chętnie korzystają z tej opcji, firmy realizujące wynajmy mają problem.