Kategorie

Poznaj składniki ceny usługi kurierskiej. Opłata paliwowa

Tomasz Dobczyński
fot. TNT Express
fot. TNT Express
Dopłata paliwowa jest nieodłącznym elementem struktury ceny za usługę kurierską. Uniezależnia podstawową cenę za usługę od rynkowych cen paliw. Dopłaty paliwowej nie można uniknąć, ale warto poznać mechanizmy jej powstawania. Wtedy szybciej uzgodnimy reguły rozliczania.

Coraz więcej firm z różnych sektorów gospodarki w codziennej działalności nie może funkcjonować bez wykorzystania usług kurierskich.

Z czego składa się cena usługi kurierskiej

Na dobrą współpracę na linii klient – firma kurierska składa się kilka czynników.

Należy do nich m.in. przejrzysty sposób rozliczania wykonanej usługi. Dobrą praktyką jest przeanalizowanie czynników, które wpływają na cenę usługi kurierskiej, aby wymagać prawidłowego jej rozliczenia.

Rozróżnia się cztery główne składniki, które składają się na cenę usługi kurierskiej. Są to:

 • Cena bazowa usługi kurierskiej (zależna od wagi wysyłanej paczki lub ilości paczek w przesyłce),
 • Dopłata paliwowa,
 • Dopłata za usługi wybrane dodatkowo przez nadawcę (np.: COD – cash on delivery, ROD – reply of documents, dodatkowe ubezpieczenie)
 • Dopłata za zdarzenia, które zakłóciły prawidłowy proces doręczenia przesyłki i były jednocześnie niezależne od firmy kurierskiej (np.: oczekiwanie kuriera u nadawcy lub odbiorcy powyżej 10 minut, nieprawidłowy adres odbiorcy, zmiana adresu doręczenia w trakcie przewozu).

Dopłata paliwowa

Dodatek ten został wprowadzony przez firmy kurierskie w celu uniezależnienia podstawowej ceny za usługę kurierską od obowiązujących cen paliw.

Firmy kurierskie mają różny punkt odniesienia przy określaniu wysokości dopłaty paliwowej.


Jak oblicza dopłatę DHL

Dla przykładu w firmie DHL Express liczona jest średnia arytmetyczna z wartości średnich ważonych cen detalicznych oleju napędowego w danym miesiącu (zawierających wszelkie opłaty i podatki).

Przeczytaj także: Czy usługa kurierska jest usługą pocztową czy przewozową?

Wartość średniej ważonej obliczona jest na podstawie cen detalicznych obowiązujących u poszczególnych operatorów mających największy udział w rynku sprzedaży oleju napędowego w Polsce, czyli: PKN Orlen, stacje prywatne, koncerny zachodnie oraz Grupa LOTOS.

Wagę stanowi udział każdego operatora w rynku.

Jak oblicza dopłatę DPD Polska

W firmie DPD Polska wysokość opłaty paliwowej określana jest na podstawie hurtowych cen oleju napędowego ogłaszanych przez PKN Orlen. Pozwala to firmie unikać wpływu marż stacji benzynowych w poszczególnych częściach Polski na wartość dodatku paliwowego.

Jak oblicza dopłatę UPS Polska

Opłata paliwowa w UPS jest ustalana na podstawie wartości podanych w „Oil biuletynie” Dyrekcji Generalnej ds. Energii i Transportu Komisji Europejskiej.

Dodatek naliczany jest w oparciu o średnią cenę detaliczną oleju napędowego w ostatnim tygodniu miesiąca, włącznie z cłami i podatkami z poprzedzających dwóch miesięcy.

Jak oblicza dopłatę TNT Express

W TNT Express opłata paliwowa ustalana jest na podstawie ceny baryłki ropy naftowej określoną przez Giełdę w Londynie tj. cenę London Brent Crude Oil. W usługach krajowych oferowanych przez TNT Express stosowana jest odpowiednio zredukowana dopłata.

Wysokość dopłaty paliwowej różni się w zależności od zasięgu geograficznego usługi kurierskiej.


W usługach krajowych stawka dopłaty jest często porównywalna ze stawką w drogowych (ekonomicznych) usługach międzynarodowych. Minimum dwa razy większa stawka dodatku paliwowego obowiązuje w ekspresowych (lotniczych) usługach międzynarodowych.

Średnie wartości dodatku paliwowego

Poniżej zostaną przedstawione średnie wartości dodatku paliwowego obowiązującego od początku 2011 roku. W analizie dopłaty w usługach krajowych uwzględniłem dziesięć największych firm kurierskich działających na polskim rynku.

Należą do nich:

 • DHL Express,
 • K-EX,
 • Opek,
 • Riders Express,
 • TBA Courier,
 • TNT Express,
 • UPS Polska
 • X-press couriers.

Z analizy wyłączono firmę POCZTEX, której ceny są zwolnione z naliczania dopłaty paliwowej.

Średnia rynkowa wartość dopłaty paliwowej w usługach krajowych w styczniu 2011 wyniosła 6,45%.

Oznacza to, że jeśli przedstawiona klientowi w ofercie na realizację usługi kurierskiej przykładowa cena za wysłanie paczki do 30 kg wynosi 15,00 zł netto, to faktycznie klient jest zobowiązany do zapłacenia 15,97 zł netto.

Jest to prawie 1,00 zł różnicy. Stosunkowo niewiele, ale w przypadku wysłania 100 paczek jest to już prawie 100 zł.

W lutym średnia rynkowa wartość dopłaty kształtowała się na poziomie 7,00%, w marcu 7,25%, w kwietniu 7,78%, w maju 7,93%, w czerwcu 7,88%, w lipcu 8,48% oraz w sierpniu 8,58%.

Obserwujemy ponad 2% różnicy pomiędzy pierwszym a ósmym miesiącem bieżącego roku.

Rosnąca wartość dopłaty paliwowej nie odbiega od tendencji panujących na rynku paliw.

Średnia cena bazowa m3 paliwa EKODIESEL bez podatku VAT w temperaturze referencyjnej 15 stopni Celsjusza liczona w pierwszym, piętnastym i ostatnim dniu stycznia 2011 wynosiła 3600 zł/m3.

W lutym ta wartość podniosła się do 3702 zł/m3, w marcu 3903 zł/m3, w kwietniu 3911 zł/m3, w maju 3811 zł/m3, w czerwcu 3836 zł/m3 a w lipcu 2011 – 3891 zł/m3.


Przesyłki lotnicze

Inaczej przedstawia się sytuacja w międzynarodowych usługach kurierskich realizowanych drogą lotniczą.

Do analizy w okresie styczeń 2011 – sierpień 2011 przyjąłem pięć firm, które są liderami w doręczeniach przesyłek międzynarodowych – DHL Express, DPD Polska, TNT Express, UPS Polska oraz FedEx Express.

Reklama

Średnia rynkowa wysokość dopłaty paliwowej w styczniu 2011 wyniosła 13,10%. Dla przykładu: gdy krajem doręczenia koperty o wadze do 1 kg jest Litwa (LT) - średnia rynkowa cena netto doręczenia w trybie ekspresowym wynosi 309,97 zł dla klienta bez umowy z firmą kurierską.

Sumując ten koszt z obowiązkowym dodatkiem paliwowym o wysokości z sierpnia 2011 - cena wzrasta już do 350,57 zł złotych. Różnica wynosi ponad 40,60 zł przy wysyłce jednej koperty na Litwę (LT).

W lutym 2011 średnia dopłata wyniosła 13,40%, w marcu – 14,00%, w kwietniu – 15,00%, w maju – 15,20%, w czerwcu – 15,90%, w lipcu – 15,80% oraz w sierpniu 15,60%.

Dopłata paliwowa jest nieodłącznym elementem struktury ceny za usługę kurierską. Uniezależnia podstawową cenę za usługę od rynkowych cen paliw.

W konsekwencji jednak koszty wahań na rynku paliw przenoszone są na klienta, ponieważ zobowiązany jest do uiszczenia dopłaty paliwowej.

Należy się jednak przyzwyczaić, że opłata paliwowa istnieje i im szybciej klient firmy kurierskiej zrozumie mechanizmy jej powstawania, tym szybciej będzie zdolny do uzgodnienia przejrzystych reguł rozliczania. Takiego właśnie zgodnego współdziałania życzę wszystkim przedsiębiorcom, a w razie pytań zachęcam do kontaktu.

Chcesz dowiedzieć się więcej, sięgnij po nasze publikacje
KOMPLET: VAT zmiany od 1 lipca 2021 + JPK_VAT + VAT w e-commerce
KOMPLET: VAT zmiany od 1 lipca 2021 + JPK_VAT + VAT w e-commerce
Tylko teraz
99,00 zł
119,70
Przejdź do sklepu
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Moto
  1 sty 2000
  23 lip 2021
  Zakres dat:
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Emisja CO2: samochody coraz bardziej eko! Hybrydy szczególnie

  Emisja CO2: samochody w zeszłym roku wyemitowały aż o 12 proc. mniej dwutlenku węgla. I co ciekawe, metodą do osiągnięcia celu okazały się hybrydy.

  Nowy DS 4 jest już w Polsce. Ile kosztuje francuska awangarda?

  Nowy DS 4 został oficjalnie pokazany w Polsce. Na razie nad Wisłę dotarły wyłącznie wersje pokazowe. Już dziś poznaliśmy jednak cennik auta.

  Likwidacja szkody z polis upadłych zakładów ubezpieczeń

  Likwidacja szkody z polis upadłych zakładów ubezpieczeń: Kto wypłaca pieniądze? Na czym polega? O czym pamiętać? O tym wszystkim opowiemy dziś.

  Czy UFG zawsze wykryje brak OC?

  Czy UFG zawsze wykryje brak OC? Odpowiedź brzmi... tak. Nie zawsze jednak od razu zorientuje się, że samochód nie miał obowiązkowej polisy.

  Brak OC: regres oznacza dla kierowcy... problemy!

  Brak OC: regres sprawi, że sprawca może zapłacić za szkodę... z własnej kieszeni. Kiedy i na jakiej zasadzie działa regres?

  Nowy Opel Astra 2021. Wyrazisty design i hybrydy

  Nowy Opel Astra 2021 odsłonił swoją twarz. Niemiecki kompakt otrzymał cyfrowy kokpit, paletę jednostek hybrydowych i nowe reflektory pikselowe.

  Najczęściej kradzione samochody w 2020 roku

  Najczęściej kradzione samochody w 2020 roku w Polsce? Instytut Badań Rynku Motoryzacyjnego Samar przeanalizował dane z CEPiK.

  Nowy Opel Mokka [TEST]: ależ jak on patrzy...

  Nowy Opel Mokka przywitał nas efektownym połączeniem kolorów na nadwoziu i... smutnym spojrzeniem. Nie ma jednak powodów do smutku!

  Zmiany w karach dla kierowców 2021. Co szykuje rząd?

  Zmiany w karach dla kierowców 2021 to szeroki blok zmian w systemie karania prowadzących przedstawiony przez rząd. Co zakłada projekt zmian?

  Wysokość składki OC, punkty karne. Nowy pomysł rządu

  Wysokość składki OC i punkty karne, czyli rząd ma pomysł na kolejny bat na kierowców. Popełniasz dużo wykroczeń, zapłacisz wyższe ubezpieczenie.

  Nowe kary dla pijanych kierowców 2021

  Nowe kary dla pijanych kierowców 2021, czyli pomysł rządu na ograniczenie ilości nietrzeźwych prowadzących na polskich drogach.

  Punkty karne kasowane po 2 latach. Nowy pomysł rządu

  Punkty karne kasowane po 2 latach i więcej punktów karnych w czasie jednej kontroli drogowej. To zmiany dla kierowców, które proponuje rząd.

  Mandaty do 5 tys. zł, czyli rząd ma nowy system kar dla kierowców

  Mandaty do 5 tys. zł - ale też tylko za przekroczenie prędkości. Cięższe przewinienia mogą się skończyć karą sięgającą 30 tys. zł. Oto propozycje zmian.

  Nissan Qashqai 2021: pierwsza jazda japońskim crossoverem

  Nissan Qashqai 2021, czyli mieliśmy okazję po raz pierwszy spotkać się z japońskim crossoverem. I spotkanie to odbyło się na polskim gruncie!

  Przejście dla pieszych przez ścieżkę rowerową

  Przejście dla pieszych przez ścieżkę rowerową - jak powinien zachować się pieszy? Jakie zasady go obowiązują? Sprawdziliśmy to.

  Pieszy idący po drodze dla rowerów. Może?

  Pieszy idący po drodze dla rowerów - w jakich przypadkach taki scenariusz jest możliwy? Prawo stawia kilka warunków. Zaraz o nich opowiemy.

  Kara za brak ciągłości OC. Ile wynosi?

  Kara za brak ciągłości OC, czyli co się stanie gdy kierowca zapomni o przedłużeniu obowiązkowej polisy na samochód? Czeka go kara od UFG.

  Regres ubezpieczeniowy OC, czyli pijany kierowca a wypadek

  Regres ubezpieczeniowy OC sprawia, że pijany kierowca musi zwrócić pieniądze wypłacone przez ubezpieczyciela po wypadku. Co warto o nim wiedzieć?

  Peugeot 208 [Test]: wersja GT, 130-konny benzyniak i automat

  Peugeot 208 wreszcie zawitał przed naszą redakcją. Na to auto czekaliśmy naprawdę długo. Chyba było jednak warto - i to pomimo.... czerwonego lakieru.

  Kierowanie ruchem drogowym podczas robót drogowych

  Kierowanie ruchem drogowym podczas robót drogowych wymaga posiadania przez osobę specjalnych uprawnień. Wiedzieliście o tym?

  Jak zostać kierowcą autobusu?

  Jak zostać kierowcą autobusu? Kierowca musi spełnić kilka warunków i potwierdzić swoje predyspozycje właściwym wpisem w prawie jazdy.

  Na wakacje samochodem po Europie. O czym pamiętać?

  Na wakacje samochodem po Europie? Pamiętaj o limitach prędkości, gęstszej sieci fotoradarów i zdecydowanie droższych mandatach.

  Kradzież katalizatora. Autocasco pokryje koszty?

  Kradzież katalizatora. Autocasco obejmuje takie przypadki? Wszystko zależy od oferty przygotowanej przez firmę. Na co uważać kupując AC?

  Toyota Yaris Cross: start produkcji crossovera we Francji

  Toyota Yaris Cross to nowy crossover japońskiej marki. Auto powstało z myślą o Europie i w Europie będzie produkowane. Co wiadomo o modelu?

  Czy odpowiednie znaki drogowe to krok do redukcji CO2?

  Rozszerzony katalog znaków drogowych ze szczególnym uwzględnieniem pojazdów niskoemisyjnych? Nie, to nie jest projekt Szwajcarów, Holendrów, Niemców czy Szwedów, ale rodzima inicjatywa, która zagwarantuje elektromobilności stałe miejsce w krajowym prawie drogowym.