REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy eksport towarów może być dokonany za pomocą firmy kurierskiej?

Paweł Barnik
Ekspert podatkowy
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Firma wysyła towar za pośrednictwem firm kurierskich do klientów (firm i osób fizycznych) poza Unię Europejską. Jakie dokumenty są potrzebne aby zastosować 0 proc. VAT?

Sprzedajemy towary kontrahentom spoza Unii Europejskiej. Dotychczas były to zawsze duże partie towaru, gdzie transport zlecaliśmy firmom spedycyjnym. Obecnie zamierzamy rozszerzyć sprzedaż i towar oferować również osobom fizycznym mieszkającym poza UE oraz małym firmom, które nie zamawiają dużych partii towaru.

REKLAMA

Towar będziemy wysyłać za pomocą firmy kurierskiej. Jakie dokumenty powinniśmy posiadać aby zastosować preferencyjną 0 proc. stawkę podatku VAT (nie będziemy bowiem mieć komunikatu IE-599)?

W sytuacji gdy wywóz towarów w ramach dokonanej dostawy jest realizowany poza obszar Unii Europejskiej, transakcję należy rozpatrywać na zasadzie eksportu towarów. Nie ma znaczenia czy towar kupuje od polskiego podatnika inny przedsiębiorca czy też osoba fizyczna. Eksport to potwierdzony przez urząd celny określony w przepisach celnych wywóz towarów z terytorium kraju poza terytorium Unii. 

Eksport potwierdza urząd celny

Warunkiem jest aby transport był dokonany przez:

  • dostawcę lub na jego rzecz, lub
  • nabywcę mającego siedzibę poza terytorium kraju, lub na jego rzecz (art. 2 pkt 8 ustawy o VAT).

W konsekwencji, w tym przypadku podatnik dokonujący dostawy towarów uprawniony jest do zastosowania preferencyjnej 0 proc. stawki podatku VAT pod warunkiem posiadania dokumentów celnych potwierdzających wywóz towarów poza terytorium UE.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Prawo oraz termin do zastosowania preferencyjnej stawki podatku VAT zostały uregulowane w art. 41 ust 4-11 ustawy o VAT. W sytuacji, gdy podatnik zleca wywóz przewoźnikowi, co do zasady, czynności związanych z odprawą celną dokonuje albo on sam, albo agencja celna zgodnie z wydanym jej upoważnieniem. Podobnie jest w sytuacji, gdy to nabywca zobowiązał się do wywozu towarów.

A co, gdy transport jest zlecany firmie kurierskiej?

Wówczas bowiem czynności związane z odprawą celną eksportową nie są prowadzone ani przez podatnika ani działającą w jego imieniu agencję celną.

Zdaniem Autora, prawo do ww. preferencyjnej stawki podatku VAT przysługuje podatnikowi również, gdy transport towaru zlecony jest firmie kurierskiej.

REKLAMA

Przy wykorzystaniu firmy kurierskiej do wywozu towarów poza Unię Europejską, podmiot ten dokonuje tzw. zbiorczych zgłoszeń eksportowych. Powyższe wynika z przepisów prawa celnego, dokładnie § 20c rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2004 r. w sprawie szczegółowych wymogów, jakie powinno spełniać zgłoszenie celne (Dz.U. Nr 94, poz. 902, z późn. zm.).

Jak czytamy w przywołanym przepisie, zgłoszenie celne o objęcie procedurą wywozu przesyłek przewożonych przez operatorów pocztowych innych niż operator publiczny, które spełniają warunki określone w art. 592a lit. m rozporządzenia wykonawczego i zawierają towary niepodlegające należnościom celnym wywozowym może być dokonane zbiorczo w jednym zgłoszeniu celnym.

W momencie nadania przesyłki firmie kurierskiej, tworzy się specjalny numer dotyczący danego zlecenia/przesyłki. Kurier z kilku przesyłek o ww. numerach tworzy jedną przesyłkę nadając jej odpowiedni numer. W sytuacji dokonania odprawy celnej i wywozu towarów poza Unię, kurier otrzymuje zbiorczy dokument celny (komunikat elektroniczny), w którym wskazane są jako towary „przesyłki kurierskie” oraz przywołany jest odpowiedni numer zbiorczej przesyłki oraz poszczególne numery poszczególnych paczek. Na podstawie otrzymanego od firmy kurierskiej komunikatu elektronicznego potwierdzającego dokonanie eksportu towarów podatnik jest uprawniony do zastosowania 0 proc. stawki podatku VAT.

Podobnie stwierdził Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie w interpretacji indywidualnej z dnia 18 listopada 2010 r., sygn. IPPP3/443-727/10-6/IB, w której czytamy, że:

„Jak wskazano powyżej, wnioskodawca dokonał eksportu bezpośredniego towarów. Za wystarczający dowód na udokumentowanie eksportu w przedmiotowej sytuacji należy uznać dokument potwierdzający wywóz towaru poza terytorium Wspólnoty, tj. elektroniczny zbiorczy komunikat IE-599 otrzymany od dokonującej wywozu na zlecenie wnioskodawcy firmy kurierskiej. Komunikat ten zawiera bowiem informację o numerze dokumentu zbiorczego AWB, który pozwala na zidentyfikowanie wszelkich danych dotyczących poszczególnych wywożonych towarów poprzez nadane im numery HAWB. Dodatkowo firma kurierska załącza kserokopie tych dokumentów do zgłoszenia celnego, natomiast wnioskodawcy do komunikatu IE-599 dołącza potwierdzoną za zgodność z oryginałem kopię dokumentu AWB oraz manifestu lotniczego”.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Minister zapowiadał rejestrację aut przez internet. Kiedy to będzie możliwe? Data jest znana

Rejestracja auta online będzie. To dobra informacja. Gorsza jest taka, że trzeba będzie na nią poczekać. Wstępnie szefostwo CEPiK mówi nawet o terminie 30 miesięcy. Czy taka rejestracja będzie wymagać wizyty w wydziale komunikacji?

Pożar samochodu elektrycznego. Co zrobić? Jak się zachować?

Pożar Luciad Air w Warszawie sprawił, że na tapet powrócił temat pożarów samochodów elektrycznych. Jak w razie pojawienia się ognia powinien zachować się kierujący pojazdem i inni użytkownicy drogi? Jak gasić ogniwa zawarte w baterii?

Jazda na rolkach i wrotkach a przepisy drogowe. Rolkarz to pieszy czy kierujący? Jakie ma obowiązki?

Sezon na rolki i wrotki startuje wraz z pierwszymi objawami wiosny. A to oznacza, że warto przypomnieć zasady poruszania się tymi "środkami transportu". Bo ich również dotyczą przepisy drogowe. Na jakie konkretnie zasady wskazują?

To już pewne: samochód zarejestrujesz przez Internet, koniec z kolejką w urzędzie po tablice. Znamy termin

Samych tablic rejestracyjnych jeszcze z sieci nie ściągniemy – choć kto wie, może za jakiś czas będzie można je wydrukować techniką 3D albo zmienią się przepisy i auta dopuszczone do ruchu będą inaczej znakowane niż formie tablic – ale wkrótce formalności związane z rejestracją załatwimy sami przez Internet. Teraz to jest możliwe tylko jeśli upoważnimy do tego dealera w salonie – i to nie każdego.

REKLAMA

Zguba w Uberze. Co zostawiają pasażerowie? I jak odzyskać pozostawiony przedmiot?

Zguby w Uberze bywają naprawdę nietypowe. Przykład? W 2023 r. w taksówce znaleziona została np. sztuczna szczęka. Całe szczęście przedmioty pozostawione podczas przejazdu łatwo odzyskać. Pomaga w tym aplikacja.

Drogowa kumulacja na Śląsku. Pijany kierowca z potrójnym zakazem prowadzenia i poszukiwany w jednym aucie

Myśleliście, że nic już was nie zdziwi? No to przeczytajcie tę historię. Policjanci z będzińskiej drogówki zatrzymali do kontroli drogowej Opla. Jak się okazało, jego kierowca był pijany. I miał potrójny zakaz prowadzenia. A to dopiero początek czarnej serii.

Jak sprawdzić kontrahenta w branży TSL?

Podstawą każdej współpracy biznesowej jest zaufanie. A nic tak nie wzmaga jego poziomu, jak... kontrola i wcześniejsze sprawdzenie kontrahenta. Jak zweryfikować partnerów z branży TSL? To ważne pytanie, aby nie dać się złapać w oszustwo "na zlecenie transportowe".

Dłuższa trasa elektrykiem: ładowanie auta przestaje być problemem bo sieć stacji zaczyna się pokrywać z siecią Biedronki

Wkrótce ruszając w dalszą trasę samochodem elektrycznym i szykując plan podróży łatwiej będzie wybrać market Biedronki na trasie na przerwę połączoną z ładowaniem auta niż przeglądać samą sieć dostępnych stacji ładowania. Biedronka we współpracy z firmą Powerdot stara się w szczególności wypełniać nowymi stacjami ładowania wszelkie białe plamy polskiej elektromobilności.

REKLAMA

Blisko milion pasażerów. Tylu w 2023 r. przewiozły wąskotorówki. Nie wiedzieliście, że takie pociągi jeszcze jeżdżą?

Koleje wąskotorowe po latach zapomnienia znów stają się popularne w Polsce. W 2023 r. podróżowało nimi ponad 948 tys. osób. To prawie dwukrotnie więcej niż przed 10 laty. A to nie koniec ciekawych statystyk.

Mitsubishi się rozpędza. Nowy ASX stał się właśnie starym ASX-em. Na rynku zadebiutuje nowsza wersja

Mitsubishi szykuje się do liftingu nowego ASX-a. Samochód w zmienionej formie zadebiutuje w Polsce już jesienią tego roku. Tak, dobrze zgadliście. W tle nowego ASX-a nadal powiewać będzie francuska flaga. A metod modernizacji można upatrywać w poliftingowym Capturze.

REKLAMA