reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Logistyka > Transport > Usługi transportu towarów na rzecz kontrahenta spoza UE

Usługi transportu towarów na rzecz kontrahenta spoza UE

Polscy przedsiębiorcy mogą świadczyć usługi transportu towarów na rzecz firm spoza UE. W takich przypadkach należy rozpatrzyć, w jaki sposób takie transakcje są traktowane z puntu widzenia podatku VAT.

Eksport usługi transportowej

Miejsce świadczenia usług transportu towarów na rzecz innego podatnika (w uproszczeniu: podmiotu prowadzącego działalność gospodarczą) z reguły, jest ustalane zgodnie z art. 28b ustawy o VAT, w państwie usługobiorcy. Tak więc, jeśli usługobiorcą jest podmiot spoza UE to świadczenie jest opodatkowanie w jego kraju. Usługa nie podlega zaś wtedy polskiemu podatkowi VAT (mamy do czynienia z tzw. eksportem usługi).

Przykład: Polska Spółka wykonuje różne usługi na rzecz kontrahenta Szwajcarskiego m.in.:

  • transport towaru z Polski do Niemiec;
  • transport towaru z Czech do Austrii;
  • transport towaru z Polski do Szwajcarii.

Wszystkie te świadczenia są opodatkowane w państwie usługobiorcy. Spółka powinna wystawiać faktury bez stawki i kwoty podatku (tzw. fakturę NP).

Zobacz też: Aktualny taryfikator mandatów 2017

Transport opodatkowany w Polsce według stawki 23%

Należy odnotować wyjątek określony w art. 28f ust. 1a pkt 2 ustawy o VAT. Zgodnie z tym przepisem, miejscem świadczenia usług transportu towarów na rzecz podatnika posiadającego na terytorium państwa trzeciego siedzibę działalności gospodarczej, stałe miejsce prowadzenia działalności gospodarczej, dla którego są świadczone te usługi, a w przypadku braku takiej siedziby działalności gospodarczej lub stałego miejsca prowadzenia działalności gospodarczej posiadającego na terytorium państwa trzeciego stałe miejsce zamieszkania albo zwykłe miejsce pobytu, jeżeli transport ten jest wykonywany w całości na terytorium kraju, jest terytorium kraju.

Powyższa regulacja znajdzie zastosowanie do usług transportowych wykonywanych w całości na terytorium Polski na rzecz kontrahenta spoza UE. Miejscem świadczenia w takich przypadkach jest terytorium Polski. Jeśli chodzi o wysokość opodatkowania takich usług to, zazwyczaj (z uwzględnieniem szczególnego przypadku, o którym mowa niżej), właściwa jest stawka podstawowa 23% VAT.

Zobacz też: Nowe pozycje w taryfikatorze punktów karnych od 2017 r.

Polska Spółka wykonuje na rzecz szwajcarskiego kontrahenta usługę transportu towaru z Warszawy do Wrocławia. Spółka wystawi fakturę ze stawką 23%.

3. Transport opodatkowany w Polsce - szczególny przypadek zastosowania stawki 0%

Jak, wskazano we wcześniejszym punkcie, usługa transportowa wykonana w całości w Polsce na rzecz  kontrahenta spoza UE jest opodatkowana w Polsce. Warto zaznaczyć, że w pewnych, szczególnych przypadkach zastosować można stawkę  0% (zamiast stawki 23%).

Podstawę do zmniejszenia opodatkowania stawowi § 6 ust. 1 pkt 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 23.12.2013 r. w sprawie towarów i usług, dla których obniża się stawkę podatku od towarów i usług, oraz warunków stosowania stawek obniżonych. W świetle tej regulacji, obniżoną do wysokości 0% stawkę podatku stosuje się również do usług transportu towarów, jeżeli transport ten wykonywany jest w całości na terytorium kraju i stanowi część usługi transportu międzynarodowego.

Transportem międzynarodowym jest w uproszczeniu transport pomiędzy terytorium położonym poza UE a Polską, lub odwrotnie (art. 83 ust. 3 pkt 1 ustawy o VAT). Dana usługa transportowa musi być częścią takiego procesu. Chodzi więc tu o sytuacje, w których transport krajowy stanowi element większej całości.

Ponadto, co istotne, podatnik, dla zastosowania stawki 0% powinien dysponować dokumentami stanowiącymi dowód, że ich usługa stanowi część transportu międzynarodowego (§ 6 ust. 2 ww. rozporządzenia w zw. z art. 83 ust. 5 pkt 1 ustawy o VAT). Dokumentami takimi są  list przewozowy lub dokument spedytorski (kolejowy, lotniczy, samochodowy, konosament morski, konosament żeglugi śródlądowej), stosowany wyłącznie w komunikacji międzynarodowej, lub inny dokument, z którego jednoznacznie wynika, że w wyniku przewozu z miejsca nadania do miejsca przeznaczenia nastąpiło przekroczenie granicy z państwem trzecim, oraz faktura wystawiona przez przewoźnika (spedytora).

Polska Spółka wykonuje na rzecz szwajcarskiego kontrahenta usługę transportu towaru z Warszawy do Wrocławia. We Wrocławiu towar odbiera niemiecki przewoźnik, który kontynuuje transport do Szwajcarii. Polska Spółka będzie dysponować dokumentami wskazującymi na tę okoliczność. Spółka wystawi fakturę ze stawką 0%.

Tekst: Michał Samborski, konsultant podatkowy ECDDP Sp. z o.o.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

reklama

Prawne ciekawostki

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Mecenas Adrian Achtelik jest radcą prawnym, partnerem zarządzającym w kancelarii ACHTELIK SIWKA I WSPÓLNICY ADWOKACI I RADCY PRAWNI Sp.p. z Katowic specjalizującej się w kompleksowych rozwiązaniach prawnych dla spółek handlowych, przedsiębiorców, organizacji pozarządowych oraz podmiotów sektora publicznego.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama