| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Logistyka > Transport > Port w Gdańsku obsłuży Białoruski handel zagraniczny?

Port w Gdańsku obsłuży Białoruski handel zagraniczny?

Na czwartym posiedzeniu Polsko-Białoruskiej Grupy Roboczej ds. współpracy w dziedzinie transportu ustalono jako jeden z priorytetów rozwój szlaku wodnego E40. Podjęto też rozmowy na temat wsparcia przez Białoruś rozwoju projektu drogowego via Carpatia poza granicę UE.

5 i 6 lipca 2016 r. w Mińsku odbyło się czwarte posiedzenie Polsko-Białoruskiej Grupy Roboczej ds. współpracy w dziedzinie transportu, utworzonej w ramach Wspólnej Polsko-Białoruskiej Komisji ds. Współpracy Gospodarczej, w którym wziął udział podsekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury i Budownictwa, Piotr Stomma.

Podczas spotkania podkreślono bardzo dobrą współpracę w obszarze wymiany towarowej, której wyrazem było m.in.  posiedzenie dwustronnej komisji mieszanej ds. międzynarodowych przewozów drogowych w marcu 2016 r. w Warszawie. Obecnie trwają też prace nad projektem umowy międzyrządowej o utrzymaniu kolejowych obiektów mostowych na granicy polsko – białoruskiej.

Odwiedź nasz serwis Logistyka

Port w Gdańsku obsłuży Białoruski handel zagraniczny?

Strony z zadowoleniem odnotowały wzrost dynamiki regularnych przewozów lotniczych między oboma państwami oraz współpracę wyznaczonych przewoźników. Podkreślono też znaczącą rolę Warszawy i Mińska jako przesiadkowych portów lotniczych oraz potwierdzono duży potencjał rozwojowy transportu lotniczego w relacjach dwustronnych.

W zakresie żeglugi śródlądowej uznano, że relacje pomiędzy oboma państwami mają pozytywną dynamikę. Jednym z priorytetowych zagadnień jest rozwój szlaku wodnego E40. Białoruś zaproponowała rozważenie kwestii organizacji przewozów towarów transportem śródlądowym i multimodalnym pomiędzy oboma państwami.

Strona białoruska podkreśliła zainteresowanie obsługą przez port w Gdańsku białoruskiego handlu zagranicznego. Polska poprosiła Białoruś o wsparcie w zakresie rozwoju projektu szlaku drogowego via Carpatia w ramach przedłużenia sieci TEN-T poza granicę zewnętrzną UE.

Ponadto uzgodniono, że jesienią 2016 r. z wizytą do Mińska uda się minister infrastruktury i budownictwa Andrzej Adamczyk. Celem podróży będzie m.in. opracowanie deklaracji dotyczącej koordynacji rozwoju infrastruktury transportowej na styku obu krajów oraz dyskusja na temat znaczenia i rozwoju korytarzy transportowych z Europy na Wschód.

Źródło: Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

Ewelina Jankowska

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »