REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Stawka VAT na usługi transportu pacjentów

Stawka VAT na usługi transportu pacjentów. fot. Fotolia
Stawka VAT na usługi transportu pacjentów. fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Firma będzie świadczyła usługi transportu karetkami na podstawie ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych. Oznacza to, że w zależności od sytuacji pacjenta, jego choroby i możliwości ruchowych należności za transport będą otrzymywane w całości od zamawiającego usługę lub w części od zamawiającego usługę a w części ze środków publicznych. W jakiej wysokości podatek VAT powinien zostać zastosowany do wykonywanych czynności?

Pytanie

REKLAMA

Jesteśmy firmą transportową (zarejestrowanym podatnikiem podatku VAT). Obecnie zakupiliśmy 6  pojazdów transportu sanitarnego, którymi zamierzamy przewozić odpłatnie chorych/pacjentów z dysfunkcjami ruchowymi do/ze szpitali, na rehabilitacje, do/od lekarzy itp. Odbiorcami naszych usług będą bądź osoby indywidualne bądź instytucje (np. domy pomocy społecznej, które w zakresie swoich czynności przewożą pacjentów do placówek ochrony zdrowia). Nabyte pojazdy spełniają wszystkie cechy techniczne i jakościowe określone w Polskich Normach dla tego typu pojazdów (są to karetki). Świadczone usługi wykonywane będą na podstawie ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych. Oznacza to, że w zależności od sytuacji pacjenta, jego choroby i możliwości ruchowych należności za transport będą otrzymywane w całości od zamawiającego usługę lub w części od zamawiającego usługę a w części ze środków publicznych. Zastanawiamy się, w jakiej wysokości podatek VAT winniśmy zastosować do wykonywanych czynności?

Zobacz też: Firmy transportowe z Łotwy i Estonii zyskują na Euro

Odpowiedź

REKLAMA

Usługi transportu sanitarnego wykonywane ze względu na wskazania medyczne, świadczone przy użyciu specjalistycznych środków transportu korzystają ze zwolnienia od podatku od towarów i usług (VAT). Powyższe zwolnienie stosuje się niezależnie od faktu czy odbiorcami usług są  osoby indywidualne czy też różnego typu instytucje publiczne/firmy prywatne. Nie ma tutaj znaczenia także źródło z jakiego otrzymano środki pieniężne.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Opodatkowaniu podatkiem VAT podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium Polski. Przez świadczenie usług rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów. Pod pojęciem usługi (świadczenia) należy rozumieć każde zachowanie, na które składać się może zarówno działanie, jak i zaniechanie. Z tak szeroko sformułowanej definicji wynika, że przez pojęcie świadczenia usług należy rozumieć przede wszystkim określone zachowanie się podatnika (w uproszczeniu przedsiębiorcy) na rzecz innego podmiotu, które wynika z dwustronnego stosunku zobowiązaniowego, zakładającego istnienie podmiotu będącego odbiorcą (nabywcą usługi), jak również podmiotu świadczącego usługę. Dodatkowo, świadczenie to winno być odpłatne.

W analizowanej sytuacji ww. przesłanki są spełnione. Prowadzą Państwo działalność gospodarczą, której zakresem objęty jest przewóz. W ramach wykonywanych czynności będą Państwo występować jako usługodawca. Osoby korzystające z transportu będą miały status usługobiorcy. Wprowadzona jest również odpłatność. Zatem, będą Państwo wykonywać czynności, z zasady, opodatkowane podatkiem VAT. Przy czym, w tej konkretnej sytuacji można skorzystać ze zwolnienia z analizowanego podatku.

Zobacz też: Eksport za pośrednictwem innego kraju członkowskiego UE, a VAT

REKLAMA

Zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 20 ustawy o VAT, zwalnia się od podatku usługi transportu sanitarnego. Wprawdzie w samej ustawie o VAT nie ujęto pojęcia "transportu sanitarnego", jednakże znajdujemy je w ustawie z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych. Stosownie do art. 5 pkt 33a tej ustawy, transport sanitarny oznacza przewóz osób albo materiałów biologicznych i materiałów wykorzystywanych do udzielania świadczeń zdrowotnych, wymagających specjalnych warunków transportu. Jednocześnie w myśl art. 161ba ust. 1 ww. ustawy, transport sanitarny wykonywany jest specjalistycznymi środkami transportu lądowego, wodnego i lotniczego.

Wskazali Państwo, że nabyte pojazdy (karetki) spełniają wszystkie cechy techniczne i jakościowe określone w Polskich Normach dla tego typu pojazdów. Natomiast świadczone usługi wykonywane będą na podstawie ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych. Zatem, usługi te zwolnione są od podatku od towarów i usług.

Tekst: Karolina Gierszewska, Dyrektor Departamentu Podatków Pośrednich w ECDDP Sp. z o.o.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Nowe kary dla kierowców przyjęte. Masowo polecą prawa jazdy

Kierowców czeka rewolucja w karaniu za wykroczenia. Przepisy przyjęte przez Parament Europejski niosą poważne zmiany. Reforma ma przyczynić się do zmniejszenia liczby zabitych na europejskich drogach. Oto szczegóły…

Majówka może przynieść spadek cen paliw. Za benzynę Pb 95 możemy zapłacić od 6,61 do 6,72 zł za litr, a za Pb98 od 7,28 do 7,39 zł

W nadchodzący majowy weekend, kierowcy mogą spodziewać się korzystniejszych cen paliw. Eksperci portalu e-petrol.pl prognozują spadek kosztów tankowania, a to z powodu promocji oferowanych przez stacje benzynowe.

Minister zapowiadał rejestrację aut przez internet. Kiedy to będzie możliwe? Data jest znana

Rejestracja auta online będzie. To dobra informacja. Gorsza jest taka, że trzeba będzie na nią poczekać. Wstępnie szefostwo CEPiK mówi nawet o terminie 30 miesięcy. Czy taka rejestracja będzie wymagać wizyty w wydziale komunikacji?

Pożar samochodu elektrycznego. Co zrobić? Jak się zachować?

Pożar Luciad Air w Warszawie sprawił, że na tapet powrócił temat pożarów samochodów elektrycznych. Jak w razie pojawienia się ognia powinien zachować się kierujący pojazdem i inni użytkownicy drogi? Jak gasić ogniwa zawarte w baterii?

REKLAMA

Jazda na rolkach i wrotkach a przepisy drogowe. Rolkarz to pieszy czy kierujący? Jakie ma obowiązki?

Sezon na rolki i wrotki startuje wraz z pierwszymi objawami wiosny. A to oznacza, że warto przypomnieć zasady poruszania się tymi "środkami transportu". Bo ich również dotyczą przepisy drogowe. Na jakie konkretnie zasady wskazują?

To już pewne: samochód zarejestrujesz przez Internet, koniec z kolejką w urzędzie po tablice. Znamy termin

Samych tablic rejestracyjnych jeszcze z sieci nie ściągniemy – choć kto wie, może za jakiś czas będzie można je wydrukować techniką 3D albo zmienią się przepisy i auta dopuszczone do ruchu będą inaczej znakowane niż formie tablic – ale wkrótce formalności związane z rejestracją załatwimy sami przez Internet. Teraz to jest możliwe tylko jeśli upoważnimy do tego dealera w salonie – i to nie każdego.

Zguba w Uberze. Co zostawiają pasażerowie? I jak odzyskać pozostawiony przedmiot?

Zguby w Uberze bywają naprawdę nietypowe. Przykład? W 2023 r. w taksówce znaleziona została np. sztuczna szczęka. Całe szczęście przedmioty pozostawione podczas przejazdu łatwo odzyskać. Pomaga w tym aplikacja.

Drogowa kumulacja na Śląsku. Pijany kierowca z potrójnym zakazem prowadzenia i poszukiwany w jednym aucie

Myśleliście, że nic już was nie zdziwi? No to przeczytajcie tę historię. Policjanci z będzińskiej drogówki zatrzymali do kontroli drogowej Opla. Jak się okazało, jego kierowca był pijany. I miał potrójny zakaz prowadzenia. A to dopiero początek czarnej serii.

REKLAMA

Jak sprawdzić kontrahenta w branży TSL?

Podstawą każdej współpracy biznesowej jest zaufanie. A nic tak nie wzmaga jego poziomu, jak... kontrola i wcześniejsze sprawdzenie kontrahenta. Jak zweryfikować partnerów z branży TSL? To ważne pytanie, aby nie dać się złapać w oszustwo "na zlecenie transportowe".

Dłuższa trasa elektrykiem: ładowanie auta przestaje być problemem bo sieć stacji zaczyna się pokrywać z siecią Biedronki

Wkrótce ruszając w dalszą trasę samochodem elektrycznym i szykując plan podróży łatwiej będzie wybrać market Biedronki na trasie na przerwę połączoną z ładowaniem auta niż przeglądać samą sieć dostępnych stacji ładowania. Biedronka we współpracy z firmą Powerdot stara się w szczególności wypełniać nowymi stacjami ładowania wszelkie białe plamy polskiej elektromobilności.

REKLAMA