reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Logistyka > Transport > Zasady holowania samochodu

Zasady holowania samochodu

Jak prawidłowo holować samochód? Wbrew pozorom niewielu kierowców nie łamie prawa holując inny pojazd.

Holowanie pod względem technicznym jest proste. Jednak podczas tej czynności nieświadomemu kierowcy grożą liczne grzywny. Przede wszystkim trzeba pamiętać, że nie zawsze holowanie jest dozwolone. Według Kodeksu Drogowego zabrania się holować pojazdu o niesprawnym układzie kierowniczym lub hamulcowym chyba, że holowanie wyklucza potrzebę ich użycia. Nie można również holować samochodu z przyczepą, tak jak i więcej niż jednego pojazdu. W tych dwóch sytuacjach kierowca może zostać ukarany grzywną w wysokości 250 zł.

W przypadku awarii silnika także trzeba działać z ostrożnością. Jeżeli układ hamulcowy jest uzależniony od działania pracy silnika, który uległ uszkodzeniu, to holowanie takiego pojazdu jest karane 250 zł mandatem.
Holując samochód kierowca musi pamiętać o zachowaniu odpowiedniej prędkości. W obszarze zabudowanym prędkość nie może przekraczać 30 km/h, a poza tym terenem 60 km/h. Przekroczenie jej o 10 km/h grozi 50 zł grzywną oraz jednym punktem karnym.

Nie wolno zapomnieć również o światłach. Pojazd holujący nawet przy dostatecznej widoczności musi mieć włączone światła mijania. Za nieprzestrzeganie tej zasady kierowcy grozi 100 zł mandat. Odpowiednia widoczność auta to nie tylko światła. Holowane auto powinno mieć po lewej stronie trójkąt odblaskowy. Opcją alternatywną, zamiast tego, może być wysyłanie przez samochód żółtych sygnałów błyskowych. Muszą być one jednak widoczne dla innych uczestników ruchu drogowego. Jeżeli warunki atmosferyczne nie sprzyjają dobrej widoczności kierowca zobligowany jest do użycia świateł pozycyjnych. Za nie dostosowanie się do tego przepisu kierowcy ubędzie 100 zł z portfela. 

Ważny jest też rodzaj połączenia. Może być on sztywny lub giętki. Połączenie giętkie stosuje się, gdy w pojeździe poprawnie działają dwa układy hamulcowe. Odległość w tym wypadku pomiędzy samochodami wynosi 4-6 metrów. W sytuacji, kiedy tylko jeden hamulec jest sprawny zastosować można tylko i wyłącznie połączenie sztywne. Odległość między pojazdami nie może być wtedy większa niż 3 metry. Pojazd powinien być dodatkowo oznakowany. Połączenie musi mieć czerwono białe pasy lub zaopatrzone w żółtą albo czerwoną chorągiewkę. Za złe dobranie połączenia kierowcy grozi mandat w wysokości 150 złotych. Dodatkowo do tej kwoty doliczone może być kolejne 50 zł za niewłaściwe oznaczenie połączenia. Również nieodpowiednia odległość między pojazdami to następne 100 złotych grzywny.

Tekst: Paulina Samoraj
Źródło: Materiały Prasowe Korkowo.pl

reklama

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

reklama

Prawne ciekawostki

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Ltdconsulting.pl

Biuro księgowe wzbogacone o doradztwo i consulting gospodarczy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama