| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Logistyka > Transport > Wpływ wspólnych przejazdów na rynek kolejowy

Wpływ wspólnych przejazdów na rynek kolejowy

Czy rosnąca popularność wspólnych przejazdów samochodowych w połączeniu z rozwojem siatki dróg ekspresowych w Polsce są zagrożeniem dla transportu kolejowego?

Okazuje się, że niezwykła popularność wspólnych przejazdów samochodowych odbija się na kondycji kolei państwowych. Przekonali się o tym Francuzi, których narodowy przewoźnik kolejowy SNCF znajduje się w najgorszej kondycji od lat.

Tymczasem to właśnie z Francji przybył do nas serwis kojarzący ze sobą pasażerów potrzebujących dojechać do jakiegoś miasta oraz kierowców z samochodami podążających w tym samym kierunku. 

We Francji serwis BlaBlaCar jest największą platformą organizującą wspólne przejazdy i to on zdeklasował na rynku sławę francuskich kolei – TGV. Miesięcznie kierowcy wspomnianego serwisu przewożą w Europie ponad 600 tys. pasażerów - to tyle, co 1,5 tysiąca pełnych składów pociągowych TGV. Na taką sytuację na francuskim rynku transportowym wpływ miał nie tylko kryzys ekonomiczny, lecz również strajki pracowników kolei czy stale drożejące bilety. Tymczasem przejazd z kierowcą skojarzonym poprzez serwis internetowy może być nawet 3 razy tańszy niż pociąg na tej samej trasie.

Według Michała Pawelca, współzałożyciela platformy wspólnych przejazdów BlaBlaCar w Polsce, jeszcze nie, ale to kwestia najbliższych lat. - „Wszyscy znamy obrazki z telewizji, gdy jadąc na święta do domu, ludzie nie mieszczą się w wagonach albo pociąg grzęźnie w polu na trzy godziny. Z drugiej strony wciąż rozwija się sieć nowoczesnych autostrad i dróg ekspresowych. W Polsce BlaBlaCar działa dużo krócej niż we Francji, ale jeśli liczba zwolenników wspólnych przejazdów będzie rosła tak szybko, jak do tej pory, PKP może odczuć to już za 2-3 lata.”- mówi Pawelec.

Źródło: Materiały prasowe BlaBlaCar

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

Plantronics

Plantronics jest pionierem technologii audio i liderem rynku rozwiązań komunikacyjnych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »