| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Logistyka > Transport > Resort transportu: Konieczny kompromis w sprawie opłat za dostęp do torów

Resort transportu: Konieczny kompromis w sprawie opłat za dostęp do torów

Wiceminister transportu Andrzej Massel uważa, że musi zapaść kompromis w sprawie opłat za dostęp do torów. Prezes Urzędu Transportu Kolejowego odmówił zatwierdzenia projektu stawek, przedstawionego przez PKP PLK.

Takiej decyzji oczekiwali przewoźnicy, którzy uważali, że zaproponowane przez PKP PLK stawki były za wysokie. "Przyjąłem tę decyzję ze zrozumieniem.

Rzeczywiście, musi być osiągnięty pewien kompromis między koniecznością zrównoważenia finansowego zarządcy, a zapewnieniem warunków działania przewoźników kolejowych" - powiedział we wtorek Massel dziennikarzom podczas odbywających się w Sosnowcu targów transportu, spedycji i logistyki SilesiaTSL EXPO. 

Transport kolejowy: Przewoźnicy uważają, że stawki są za wysokie

Zapowiedział, że część kosztów zarządcy infrastruktury kolejowej będzie włączana do stawek stopniowo, w ciągu kilku lat. "Chcemy dać pewną ścieżkę dojścia, a nie uderzeniowo te koszty wrzucić od razu" - mówił wiceminister transportu. Spółka PKP PLK na początku marca br. przedłożyła do zatwierdzenia prezesowi Urzędu Transportu Kolejowego projekt nowych stawek opłaty za dostęp za torów, które miały zacząć obowiązywać od grudnia br. wraz z wprowadzeniem nowego rocznego rozkładu jazdy pociągów.

W ub. tygodniu prezes UTK odrzucił tę propozycję. Jeszcze w marcu kilku przewoźników kolejowych zwróciło się do prezesa UTK, by nie zatwierdzał proponowanych przez PKP PLK stawek. Podkreślali, że choć obowiązujące w Polsce opłaty należą do najwyższych w Europie, to po polskich torach jeździ się wolno, a sytuację pogarszają remonty linii kolejowych.

(PAP)

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

Sławomir Buchta

Specjalista ds. leasingu

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »