| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Logistyka > Transport > Transport drogowy: Zważą auto, zmierzą prędkość

Transport drogowy: Zważą auto, zmierzą prędkość

Na straży komfortu podróżowania i bezpieczeństwa transportu coraz częściej staje innowacyjna technologia.

Zważą ci samochód

Jedną z ważniejszych przyczyn złego stanu naszych dróg i ciągłych remontów powodujących korki jest niszczenie ich przez przeładowane samochody ciężarowe. Niektóre odcinki wyglądają niewiele lepiej niż trasa rajdu Dakar.

Na szczęście dostępna już technologia pozwala coraz sprawniej i skuteczniej wyłapywać, karać i wykluczać przeciążonych użytkowników.

Kierowca ciężarówki może nawet nie wiedzieć, że właśnie został zważony tzw. wagą preselekcyjną.

Jeśli przekroczył dopuszczalne normy informacja o tym, wraz ze zdjęciem pojazdu i jego numerem rejestracyjnym, wysyłana jest automatycznie drogą światłowodową lub radiową na stanowisko Inspekcji Transportu Drogowego. 

Obecnie w Polsce działa już kilkanaście takich wag, a blisko 60 jest w trakcie realizacji.

Docelowo GDDKiA planuje łącznie kupić i zainstalować 300.

Jak uniknąć mandatu za prędkość?

Piraci drogowi ignorujący wszelkie ograniczenia prędkości już wkrótce mogą stać się mniej groźni. W ich wyłapywaniu i karaniu za rajdowe zapędy nie tylko czerwoną kartką pomoże system automatycznego rozpoznawania tablic rejestracyjnych tzw. ARTR.

Składa się ze specjalnych kamer wyposażonych w moduł analizy obrazu i centralnego systemu przetwarzającego uzyskane dane. System w sposób automatyczny i ciągły przechwytuje obraz i rozpoznaje tablice rejestracyjne.

Efektem jest przesłanie zdjęć i numerów tablic do odpowiednich służb. Każdy przejazd samochodu przez bramkę systemu ARTR powoduje wykonanie czarno-białego zdjęcia tablicy rejestracyjnej oraz kolorowego zdjęcia pojazdu i kierowcy.

Ustawienie kamer w dwóch punktach trasy pozwala na obliczanie czasu przejazdu. Jeśli okaże się, że jest on zbyt krótki w stosunku do ograniczeń prędkości na tym obszarze, rajdowiec otrzymuje niemiłą przesyłkę - zdjęcie z mandatem.

System wyszukuje też poszukiwanych pojazdów, alarmując odpowiednie służby w przypadku ich namierzenia.

W samej Warszawie działa już ponad 20 stacji realizujących to zadanie.

Transport: Samochód wzywa pomoc

Poprawa bezpieczeństwa na szczęście polega nie tylko na skutecznym wyłapywaniu i karaniu wykroczeń. Serial „Knight Rider” z mówiącym, naszpikowanym elektroniką samochodem samodzielnie kontaktującym się z bazą dzisiaj z działu fantastyka zostałby przesunięty na półkę z opisem „dokument”.

Pojazdy mogą już komunikować się nie tylko ze sobą, ale także z całą infrastrukturą. Paneuropejski system eCall umożliwia wezwanie pomocy do wypadku czy kolizji poprzez bezpłatne połączenie telefoniczne z wykorzystaniem łącz operatorów GSM.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

Liferay

Liferay tworzy oprogramowanie, które pomaga przedsiębiorstwom kreować doświadczenia cyfrowe poprzez komputery, urządzenia mobilne i inne punkty kontaktu.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »