reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Logistyka > Transport > Co to jest gestia transportowa?

Co to jest gestia transportowa?

Gestia transportowa stanowi ważny element umów kupna - sprzedaży. Określa ona prawa i obowiązki związane z organizacją transportu towaru oraz z kosztami wynikającymi z przewozu.

Najogólniej mówiąc gestia transportowa to zbiór praw i obowiązków związanych z organizowaniem transportu towaru oraz ponoszeniem kosztów z nim związanych. Warunki handlowe dotyczące organizacji transportu, tzw. Incoterms, poza gestią transportową mówią również o odpowiedzialności za ubezpieczenie towaru i odpowiedzialności za odprawę celną wywozową i wwozową.

Decyzja o gestii transportowej jest w rękach partnerów handlowych – sprzedającego i kupującego towar. Gestia transportowa może być mieszana. Sprzedający odpowiada za transport do portu załadunku, za pozostałą część transportu odpowiada już kupujący.

Po zniesieniu granic celnych, wraz z wejściem Polski do UE, mieszana gestia transportowa występuje najczęściej w transporcie morskim. W transporcie drogowym przyjęło się, że gestia transportowa leży po stronie sprzedawcy, co oznacza, że towar sprzedawany jest wraz z dostawą do kupującego. Decyzja, która strona organizuje transport jest jednak często negocjowana i doprecyzowana w kontraktach handlowych.

W większości krajów przedsiębiorcy bronią własnej gestii transportowej, tym samym wspierają lokalnych przewoźników. Dla przykładu, w niektórych niemieckich landach przedsiębiorcy z tego tytułu mają dodatkowe ulgi podatkowe. W Polsce, gestia transportowa najczęściej oddawana jest partnerowi handlowemu.Największą zaletą stosowania gestii transportowej jest bezpośredni wpływ podmiotu odpowiedzialnego za transport na przebieg procesu transportowego. W praktyce oznacza to możliwość kontroli rodzaju i terminu przewozu.

Dzięki gestii istnieje możliwości zorganizowanie transportu we własnym zakresie – jeśli transport w innej formie okaże się nieopłacalny. Zmniejsza to koszty przewozu towaru.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

reklama

Prawne ciekawostki

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Prawna "Świeca i Wspólnicy"

Kancelaria Prawna „Świeca i Wspólnicy” Sp. k. jest podmiotem intensywnie rozwijającym się na polskim oraz międzynarodowym rynku usług prawnych. Wyróżnia się przede wszystkim postępowym działaniem, które ma na celu zapewnienie kompleksowego wsparcia prawnego oraz biznesowego zarówno dla przedsiębiorców, jak i klientów indywidualnych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama