| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Logistyka > Transport > Co to jest gestia transportowa?

Co to jest gestia transportowa?

Gestia transportowa stanowi ważny element umów kupna - sprzedaży. Określa ona prawa i obowiązki związane z organizacją transportu towaru oraz z kosztami wynikającymi z przewozu.

Najogólniej mówiąc gestia transportowa to zbiór praw i obowiązków związanych z organizowaniem transportu towaru oraz ponoszeniem kosztów z nim związanych. Warunki handlowe dotyczące organizacji transportu, tzw. Incoterms, poza gestią transportową mówią również o odpowiedzialności za ubezpieczenie towaru i odpowiedzialności za odprawę celną wywozową i wwozową.

Decyzja o gestii transportowej jest w rękach partnerów handlowych – sprzedającego i kupującego towar. Gestia transportowa może być mieszana. Sprzedający odpowiada za transport do portu załadunku, za pozostałą część transportu odpowiada już kupujący.

Po zniesieniu granic celnych, wraz z wejściem Polski do UE, mieszana gestia transportowa występuje najczęściej w transporcie morskim. W transporcie drogowym przyjęło się, że gestia transportowa leży po stronie sprzedawcy, co oznacza, że towar sprzedawany jest wraz z dostawą do kupującego. Decyzja, która strona organizuje transport jest jednak często negocjowana i doprecyzowana w kontraktach handlowych.

W większości krajów przedsiębiorcy bronią własnej gestii transportowej, tym samym wspierają lokalnych przewoźników. Dla przykładu, w niektórych niemieckich landach przedsiębiorcy z tego tytułu mają dodatkowe ulgi podatkowe. W Polsce, gestia transportowa najczęściej oddawana jest partnerowi handlowemu.Największą zaletą stosowania gestii transportowej jest bezpośredni wpływ podmiotu odpowiedzialnego za transport na przebieg procesu transportowego. W praktyce oznacza to możliwość kontroli rodzaju i terminu przewozu.

Dzięki gestii istnieje możliwości zorganizowanie transportu we własnym zakresie – jeśli transport w innej formie okaże się nieopłacalny. Zmniejsza to koszty przewozu towaru.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

Katarzyna Klimkiewicz-Deplano

Partner Zarządzający Advicero Nexia, Doradca Podatkowy nr wpisu 09935

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »