| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Logistyka > Transport > Rekordowy lipiec w porcie lotniczym Katowice

Rekordowy lipiec w porcie lotniczym Katowice

Ponad 338 tys. pasażerów - o 7,5 proc. więcej niż przed rokiem - odprawiono w lipcu w porcie lotniczym Katowice w Pyrzowicach. Tym samym został pobity rekord polskich portów regionalnych w liczbie pasażerów odprawionych w ciągu miesiąca.

Poprzedni rekord odnotowano w sierpniu 2007 r. w podkrakowski Balicach, gdzie odprawiono wówczas 327,6. tys. pasażerów.

"Liczba obsłużonych w lipcu podróżnych potwierdza nasze prognozy, zgodnie z którymi w ciągu dwóch wakacyjnych miesięcy z usług linii lotniczych operujących z pyrzowickiego lotniska skorzysta w sumie ponad 670 tys. pasażerów" - ocenił w poniedziałek rzecznik portu Cezary Orzech.

Rekordowa liczba pasażerów, to przede wszystkim zasługa ruchu czarterowego, który w lipcu, w odniesieniu do lipca 2010 r., wzrósł w Pyrzowicach o 18 proc. - w tym segmencie ruchu odprawiono niespełna 166,7 tys. pasażerów. W lipcu pasażerowie czarterów stanowili prawie połowę wszystkich odprawionych podróżnych. Od początku stycznia do końca lipca z siatki połączeń podkatowickiego lotniska skorzystało 1 mln 397 tys. 980 pasażerów. To ponad 60 tys. więcej (4,6 proc.), niż w tym samym okresie ubiegłego roku.

Podkatowickie lotnisko oferuje loty regularne w 27 kierunkach oraz czarterowe na 36 trasach. Port rozbudowuje infrastrukturę obsługi technicznej samolotów, chcąc stać się portem bazowym dla kolejnych przewoźników. W kwietniu, po modernizacji za ponad 6 mln zł, na lotnisku oddano do użytku hangar do obsługi technicznej samolotów. W trakcie budowy jest nowy hangar, gdzie będzie można równolegle serwisować dwie duże maszyny. Ta warta ponad 26 mln zł inwestycja współfinansowana jest z unijnych środków. Hangar będzie gotowy wiosną 2012 r.

W październiku rozpocznie się modernizacja terminalu pasażerskiego A. Otrzyma on nową elewację, a jego powierzchnia użytkowa wzrośnie o tysiąc metrów kw. do 8,6 tys. m kw. Zakończenie modernizacji planowane jest na wiosnę 2012 r.

W maju w Pyrzowicach rozpoczęły się także prace budowlane związane z realizacją największej inwestycji w historii portu - kosztem 81 mln zł w ciągu dwóch lat powstanie nowa płyta postojowa na 13 samolotów wielkości Airbusa A320 czy Boeinga 737.

(PAP)

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Doradztwa Podatkowego Marcin Pietrusiński

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »