Kategorie

Gdzie opodatkować VATem załadunek oraz rozładunek towaru?

Piotr Paszek
Doradca podatkowy
ShutterStock
Przepisy ustawy o podatku od towarów i usług zawierają specjalne regulacje w zakresie ustalania kraju opodatkowania VAT usług pomocniczych do usług transportowych. Przy czym przywołane specjalne regulacji dotyczą sytuacji gdy usługa pomocnicza do usługi transportowej wykonywana jest na rzecz tzw. „niepodatnika”.

Kto to jest "niepodatnik"

Zanim je sobie przybliżymy konieczne jest zdefiniowanie pojęcia „podatnik” oraz „niepodatnik”. Musimy bowiem wiedzieć w jakim przypadku należy ww. regulacje zastosować. Pojęcie to znajduje się w treści art. 28 a ustawy o podatku od towarów i usług i obejmuje ono w szczególności podmioty prowadzące działalność gospodarczą w Polsce lub poza jej granicami (w krajach UE bądź w krajach nienależących do UE). Za niepodatnika uznać trzeba natomiast podmiot, który żadnej działalności gospodarczej nie prowadzi (np. osoba fizyczna, ambasada, konsulat, organizacja międzynarodowa).

Zgodnie z art. 28 h pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług, w przypadku świadczenia na rzecz podmiotów niebędących podatnikami usług pomocniczych do usług transportowych, takich jak załadunek, rozładunek, przeładunek lub podobnych usług, miejscem świadczenia usług jest miejsce, w którym usługi są faktycznie wykonywane.

W przypadku więc świadczenia na rzecz tzw. niepodatnika usług pomocniczych do usług transportowych w zakresie:

 •  załadunku,
 •  rozładunku,
 •  przeładunku bądź
 •  usług o podobnym charakterze

krajem opodatkowania transakcji będzie ten kraj, w którym usługi są faktycznie wykonywane.

Przykład 1:

Polska Firma dokonała na terytorium Słowacji rozładunku przetransportowanych mebli. Usługa została wykonana na zlecenie ambasady polskiej w Słowacji (tzw. niepodatnika). W tej sytuacji usługa ta winna zostać opodatkowana na terytorium Słowacji.

Usługi pomocnicze jako element usług transportowej

Reklama

Warto jednak zaznaczyć, że w przypadku, gdy usługi pomocnicze do usług transportowych świadczone są na rzecz niepodatnika w ramach usługi transportu towarów, to wówczas usługi te opodatkowane zostaną na zasadach właściwych dla samego transportu towarów (jako element świadczenia o charakterze kompleksowym).

Jeśli więc przykładowo załadunek towaru nie jest wyodrębniony z usługi transportu towarów na rzecz niepodatnika, to wówczas usługa ta zostanie opodatkowania na zasadach właściwych dla usługi transportu towarów (usługi o zasadniczym charakterze).

W przypadku usług transportu towarów na rzecz niepodatnika regułą jest, że konieczność opodatkowania występuje w miejscu, gdzie odbywa się transport z uwzględnieniem pokonanych odległości. Natomiast, gdy transport towaru odbywa się pomiędzy dwoma krajami należącymi do UE, usługa transportowa świadczona na rzecz niepodatnika winna być opodatkowana w miejscu rozpoczęcia transportu towaru.

Oznacza to więc, że w przypadku transportu towarów na rzecz niepodatnika pomiędzy dwoma krajami należącymi do UE w ramach którego świadczone są także usługi pomocnicze do usług transportowych całość świadczenia zostanie opodatkowana w kraju w którym transport towarów się rozpoczyna.

Przykład 2:

Reklama

Firma polska działając na zlecenie niepodatnika przetransportowała meble z terytorium Polski na terytorium Czech. W ramach świadczonej usługi transportowej dokonano również załadunku i rozładunku mebli. W tej sytuacji całość usługi transportowej wraz z usługami pomocniczymi z nia związanymi zostaną opodatkowane w miejscu rozpoczęcia transportu (Polska).

Istotne jest to, że określone wyżej zasady mają zastosowanie tylko do usług świadczonych na rzecz niepodatnika. Jeśli bowiem nabywcą usług pomocniczych do usług transportowych będzie przedsiębiorca, wówczas usługi te będą opodatkowane w kraju siedziby nabywcy (ewentualnie stałym miejscu prowadzenia działalności nabywcy).

Chcesz dowiedzieć się więcej, sięgnij po nasze publikacje
KOMPLET: VAT zmiany od 1 lipca 2021 + JPK_VAT + VAT w e-commerce
KOMPLET: VAT zmiany od 1 lipca 2021 + JPK_VAT + VAT w e-commerce
Tylko teraz
99,00 zł
119,70
Przejdź do sklepu
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Moto
  1 sty 2000
  29 lip 2021
  Zakres dat:
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Test: Peugeot 508 SW PSE, czyli francuskie AMG w akcji

  Test: Peugeot 508 PSE, czyli napęd na cztery koła, 360 koni mechanicznych i hybryda plug-in. W skrócie francuskie AMG spisało się na medal.

  Ile lat wstecz sprawdza UFG?

  Ile lat wstecz sprawdza UFG? Czyli za ile lat kierowca może otrzymać karę za brak ubezpieczenia OC? Postanowiliśmy to sprawdzić.

  Jak uniknąć regresu ubezpieczeniowego?

  Jak uniknąć regresu ubezpieczeniowego? Jest kilka zasad, o których kierowca powinien pamiętać podczas zdarzenia drogowego. Dziś je przypomnimy.

  Bezpieczny zakup samochodu używanego: co oznacza?

  Bezpieczny zakup samochodu używanego nie zawsze jest łatwy. Szczególnie że sprzedający ukrywają informacje, a kupujący mają ograniczone zaufanie.

  Wyższe grzywny za wykroczenia drogowe

  Podwyższenie maksymalnej wysokości grzywny za wykroczenia drogowe do 30 tys. zł zakłada projekt nowelizacji Prawa o ruchu drogowym, przyjęty przez rząd.

  Najpopularniejsze rodzaje napędów [NOWE DANE]

  Stowarzyszenie ACEA opublikowało najświeższe dane na temat najpopularniejszych rodzajów napędów. Jakie samochody wybierają kierowcy w Polsce?

  Emisja CO2: samochody coraz bardziej eko! Hybrydy szczególnie

  Emisja CO2: samochody w zeszłym roku wyemitowały aż o 12 proc. mniej dwutlenku węgla. I co ciekawe, metodą do osiągnięcia celu okazały się hybrydy.

  Nowy DS 4 jest już w Polsce. Ile kosztuje francuska awangarda?

  Nowy DS 4 został oficjalnie pokazany w Polsce. Na razie nad Wisłę dotarły wyłącznie wersje pokazowe. Już dziś poznaliśmy jednak cennik auta.

  Likwidacja szkody z polis upadłych zakładów ubezpieczeń

  Likwidacja szkody z polis upadłych zakładów ubezpieczeń: Kto wypłaca pieniądze? Na czym polega? O czym pamiętać? O tym wszystkim opowiemy dziś.

  Czy UFG zawsze wykryje brak OC?

  Czy UFG zawsze wykryje brak OC? Odpowiedź brzmi... tak. Nie zawsze jednak od razu zorientuje się, że samochód nie miał obowiązkowej polisy.

  Brak OC: regres oznacza dla kierowcy... problemy!

  Brak OC: regres sprawi, że sprawca może zapłacić za szkodę... z własnej kieszeni. Kiedy i na jakiej zasadzie działa regres?

  Nowy Opel Astra 2021. Wyrazisty design i hybrydy

  Nowy Opel Astra 2021 odsłonił swoją twarz. Niemiecki kompakt otrzymał cyfrowy kokpit, paletę jednostek hybrydowych i nowe reflektory pikselowe.

  Najczęściej kradzione samochody w 2020 roku

  Najczęściej kradzione samochody w 2020 roku w Polsce? Instytut Badań Rynku Motoryzacyjnego Samar przeanalizował dane z CEPiK.

  Nowy Opel Mokka [TEST]: ależ jak on patrzy...

  Nowy Opel Mokka przywitał nas efektownym połączeniem kolorów na nadwoziu i... smutnym spojrzeniem. Nie ma jednak powodów do smutku!

  Zmiany w karach dla kierowców 2021. Co szykuje rząd?

  Zmiany w karach dla kierowców 2021 to szeroki blok zmian w systemie karania prowadzących przedstawiony przez rząd. Co zakłada projekt zmian?

  Wysokość składki OC, punkty karne. Nowy pomysł rządu

  Wysokość składki OC i punkty karne, czyli rząd ma pomysł na kolejny bat na kierowców. Popełniasz dużo wykroczeń, zapłacisz wyższe ubezpieczenie.

  Nowe kary dla pijanych kierowców 2021

  Nowe kary dla pijanych kierowców 2021, czyli pomysł rządu na ograniczenie ilości nietrzeźwych prowadzących na polskich drogach.

  Punkty karne kasowane po 2 latach. Nowy pomysł rządu

  Punkty karne kasowane po 2 latach i więcej punktów karnych w czasie jednej kontroli drogowej. To zmiany dla kierowców, które proponuje rząd.

  Mandaty do 5 tys. zł, czyli rząd ma nowy system kar dla kierowców

  Mandaty do 5 tys. zł - ale też tylko za przekroczenie prędkości. Cięższe przewinienia mogą się skończyć karą sięgającą 30 tys. zł. Oto propozycje zmian.

  Nissan Qashqai 2021: pierwsza jazda japońskim crossoverem

  Nissan Qashqai 2021, czyli mieliśmy okazję po raz pierwszy spotkać się z japońskim crossoverem. I spotkanie to odbyło się na polskim gruncie!

  Przejście dla pieszych przez ścieżkę rowerową

  Przejście dla pieszych przez ścieżkę rowerową - jak powinien zachować się pieszy? Jakie zasady go obowiązują? Sprawdziliśmy to.

  Pieszy idący po drodze dla rowerów. Może?

  Pieszy idący po drodze dla rowerów - w jakich przypadkach taki scenariusz jest możliwy? Prawo stawia kilka warunków. Zaraz o nich opowiemy.

  Kara za brak ciągłości OC. Ile wynosi?

  Kara za brak ciągłości OC, czyli co się stanie gdy kierowca zapomni o przedłużeniu obowiązkowej polisy na samochód? Czeka go kara od UFG.

  Regres ubezpieczeniowy OC, czyli pijany kierowca a wypadek

  Regres ubezpieczeniowy OC sprawia, że pijany kierowca musi zwrócić pieniądze wypłacone przez ubezpieczyciela po wypadku. Co warto o nim wiedzieć?

  Peugeot 208 [Test]: wersja GT, 130-konny benzyniak i automat

  Peugeot 208 wreszcie zawitał przed naszą redakcją. Na to auto czekaliśmy naprawdę długo. Chyba było jednak warto - i to pomimo.... czerwonego lakieru.