reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Logistyka > Transport > Zmiany w liście danych z tachografu – sejmowa komisja za senacką poprawką

Zmiany w liście danych z tachografu – sejmowa komisja za senacką poprawką

Senacka poprawka do nowelizacji ustaw o czasie pracy kierowców i o transporcie drogowym zyskała we wtorek aprobatę sejmowej komisji infrastruktury. Chodzi o uzupełnienie listy danych zapisywanych automatycznie na tachografach o czas jazdy.

Nowela dostosowuje polskie prawo do unijnego. Przewidziano w niej zmianę wzoru formularza, jaki pracodawca wystawia kierowcom, jeśli byli na zwolnieniu lekarskim. Ponieważ Komisja Europejska zmieniła swoje rozporządzenie w sprawie wzorów formularzy, zaszła też potrzeba zmiany polskiego prawa.

Kierowca wykonujący przewozy drogowe musi rejestrować na zamontowanym w samochodzie tachografie wykonywane czynności, czyli np. czas prowadzenia samochodu, załadunek, rozładunek, przerwy w pracy.
Dzięki temu można sprawdzić, czy kierowcy przestrzegają prawa dotyczącego czasu pracy i obowiązkowych przerw. Jeżeli kierowca jest np. na zwolnieniu lekarskim albo na urlopie, to pracodawca wystawia mu odpowiednie zaświadczenie, a kierowca je podpisuje.

Senacka poprawka uzupełnia listę danych zapisywanych na tachografie, które kierowca musi okazać podczas kontroli drogowej, o "czas jazdy". Posłowie komisji nie mieli uwag do tej poprawki, zastrzeżeń nie zgłosili też przedstawiciele resortu infrastruktury.

Zgodnie z nowelizacją, nowy wzór formularza zamieści na swojej stronie internetowej ministerstwo infrastruktury.

(PAP)

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

reklama

Prawne ciekawostki

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kinga Burcan

Ekspert Kredytowy, Partner Zarządzający w Trinity House & Finance

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama