| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Logistyka > Transport > Transport międzynarodowy. Kiedy 0 proc. VAT, kiedy brak opodatkowania, niezbędna dokumentacja

Transport międzynarodowy. Kiedy 0 proc. VAT, kiedy brak opodatkowania, niezbędna dokumentacja

Jaką dokumentację muszą gromadzić przewoźnicy wykonujący usługi transportu międzynarodowego aby zastosować 0 proc. stawkę podatku VAT? W jakich sytuacjach usługa nie podlega opodatkowaniu w Polsce?

b) osobę prawną niebędącą podatnikiem na podstawie lit. a, która jest zidentyfikowana do celów podatku lub podatku od wartości dodanej;

2) podatnika, który prowadzi również działalność lub dokonuje transakcji nieuznawanych za podlegające opodatkowaniu dostawy towarów lub świadczenia usług zgodnie z art. 5 ust. 1, uznaje się za podatnika w odniesieniu do wszystkich świadczonych na jego rzecz usług.

Miejsce opodatkowania usług międzynarodowego transportu towarów świadczonych na rzecz firmy zagranicznej

W przypadku świadczenia usług transportu towarów na rzecz podatnika miejsce opodatkowania tych usług winno być wyznaczone na podstawie regulacji art. 28b ustawy o VAT. Zgodnie z przywołanym artykułem, miejscem świadczenia ww. usług jest miejsce (kraj), w którym podatnik będący usługobiorcą posiada siedzibę lub stałe miejsce zamieszkania.

Jednocześnie, w myśl art. 28 b ust. 2 ustawy o VAT, w przypadku gdy usługi są świadczone dla stałego miejsca prowadzenia działalności podatnika, które znajduje się w innym miejscu niż jego siedziba lub stałe miejsce zamieszkania, miejscem świadczenia tych usług jest to stałe miejsce prowadzenia działalności.

Brzmienie powyższych przepisów pozwala uznać, że usługi międzynarodowego transportu towarów świadczone na rzecz podatników (firm) zagranicznych nie będą podlegać opodatkowaniu w Polsce.

Jeśli więc polska firma świadczy usługę międzynarodowego transportu towarów na rzecz podatnika (firmy) z innego kraju członkowskiego Unii Europejskiej, bądź też podatnika (firmy) z kraju nienależącego do Unii Europejskiej, wówczas usługa ta nie podlega opodatkowaniu w Polsce.

Krajem opodatkowania będzie kraj nabywcy a podmiotem zobowiązanym do rozliczenia podatku sam nabywca. Wystąpi tzw. „eksport usług”, co oznacza że nie jest konieczne gromadzenie dokumentów uprawniających do zastosowania zerowej stawki podatku VAT (usługa ta nie będzie opodatkowana w Polsce).

Przykład

Polska firma transportowa świadczy usługę międzynarodowego transportu towarów na rzecz firmy z siedzibą Rosji.

W takiej sytuacji polska firma nie musi gromadzić dokumentacji uprawniającej do stosowania zerowej stawki podatku VAT, ponieważ usługa ta nie będzie podlegać opodatkowaniu w Polsce.

Czytaj także

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

DEWELOPERSKI.com

Blog o działalności deweloperskiej, kluczowych aspektach zarządzania i obrocie nieruchomościami

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK