| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Logistyka > Transport > W lipcu 2011 nowe przepisy ADR

W lipcu 2011 nowe przepisy ADR

W 2011 roku zmieniają się przepisy dotyczące towarów niebezpiecznych (ADR) Najważniejsze zmiany dotyczą systemu szkolenia kierowców, stosowania opakowań a także stosowania zwolnień. Zmiany zaczną bezwzględnie obowiązywać od 1 lipca 2011.

2. Zmienia się wzór zaświadczenia – będzie ono miało postać karty zbliżonej do znanej z systemu tachografu cyfrowego karty kierowcy.

3. Wprowadzono fakultatywną możliwość, by właściwa władza zezwoliła na prowadzenie kursów podstawowych ograniczonych do określonych towarów niebezpiecznych, klasy lub klas. Będzie zatem możliwe ukończenie kursu „do przewozu oleju napędowego w cysternie”. Kto w Polsce będzie „właściwą władzą” w tym zakresie, musi zostać doprecyzowane. Obecnie za nadzór nad procesem kształcenia odpowiadają marszałkowie (mimo że nie są wskazani jako „właściwe władze”, a za pozostałe zagadnienia wynikające z umowy ADR, jak np. tworzenie pytań na egzaminy dla kierowców, odpowiada Transportowy Dozór Techniczny).

4. Jasno wyartykułowano obowiązek prowadzenia ćwiczeń praktycznych podczas kursów.

5. Szkolenie podstawowe oraz szkolenie specjalistyczne (dotyczące prowadzenia cystern, materiałów wybuchowych lub radioaktywnych) mogą być organizowane w formie kursów zintegrowanych, prowadzonych łącznie przez tę samą jednostkę szkolącą.

6. Kierowca nabywa uprawnienia na okres pięciu lat, może jednak w okresie roku poprzedzającego upływ daty ważności przystąpić do kursu doskonalącego i zdać egzamin, w wyniku czego ważność uprawnień jest przedłużana o kolejne pięć lat, licząc od daty upływu ważności poprzedniego egzaminu. Dodano nową zasadę, w myśl której kierowca może przystąpić do kursu i egzaminu w okresie poprzedzającym okres dwunastu miesięcy przed upływem terminu ważności posiadanego zaświadczenia. Nowe zaświadczenie będzie wydane na okres pięciu lat, licząc od dnia, w którym kierowca zdał z wynikiem pozytywnym egzamin dotyczący kursu doskonalącego.

Przepisy obowiązujące od 1 stycznia 2011 r.

Warto przypomnieć, że od 1 stycznia 2011 r. wchodzą w życie przepisy wprowadzone poprzednimi zmianami. Wynika to z końca okresów przejściowych przyjętych w poprzednich latach. Zgodnie z tymi przepisami:

● należy stosować nalepki dla klasy 5.2 zgodnie z nowymi wzorami (2 kolory tła),

● należy stosować nalepki w klasie 7 tylko z angielskimi napisami,

● przy przewozie towarów zapakowanych na zasadach zwolnienia LQ (ilości ograniczone) o masie powyżej 8 ton brutto pojazd musi być oznaczany z przodu i z tyłu napisem „LTD QTY” na białym tle. Regulacja w zakresie oznaczenia zmieni się ponownie w wyniku przyjętych zmian ADR 2011 w 2015 r. Zamiast tablic z napisem będzie stosowany romb z zaczernionymi rogami (góra i dół) o wymiarach 25 x 25 cm.

Niestety, kolejne przepisy za 2 lub 3 lata trzeba będzie znów zmienić. Trudno zrozumieć, jaki jest cel zmian w kolejności opisywania towarów w listach przewozowych. Za niewłaściwą kolejność może być nałożona kara (np. w Polsce 500 zł), a każda zmiana w systemach informatycznych to dodatkowy koszt. Nowe regulacje w żaden sposób nie przekładają się na poprawę stanu bezpieczeństwa.

PODSTAWA PRAWNA

● Ustawa z 28 października 2002 r. o przewozie drogowym towarów niebezpiecznych (DzU nr 199, poz. 1671).

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Prawnicza FORUM r.pr. K. Piluś i s-ka sp.k.

Masowe odzyskiwanie wierzytelności

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »