reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Logistyka > Magazynowanie > Finansowanie maszyn magazynowych dla poprawy efektywności energetycznej

Finansowanie maszyn magazynowych dla poprawy efektywności energetycznej

Energia elektryczna w Polsce produkowana jest głównie przez elektrownie węglowe. Chociaż jej produkcja jest stosunkowo niedroga, nie jest obojętna dla środowiska. Podczas procesu spalania węgla, do atmosfery emitowane są gazy cieplarniane (przede wszystkim dwutlenek węgla) oraz szkodliwe tlenki azotu i tlenki siarki, które powodują powstawanie kwaśnych opadów. Aby temu zapobiec, warto zainwestować w energię elektryczną pochodzącą ze źródeł odnawialnych, takich jak wiatr, słońce czy woda.

Poprawa efektywności energetycznej dla przedsiębiorców

Poprawa efektywności energetycznej to nie tylko inwestycja w odnawialne źródła energii, lecz także inwestycja w nowoczesny i bardziej energooszczędny park maszynowy. Dotyczy to w szczególności przedsiębiorstw zajmujących się przetwórstwem, produkcją i magazynowaniem.

Firmy tego typu wykorzystują różnego typu maszyny, które zużywają stosunkowo duże ilości energii - zarówno elektrycznej, jak i tej czerpanej z paliw.

Zastąpienie przestarzałych lub zużytych maszyn, które nie spełniają obecnych norm energetycznych nowymi maszynami przyniesie duże oszczędności, które w szybkim tempie pokryją nakłady poniesione na ich zakup. Takie rozwiązanie nie tylko obniży koszty funkcjonowania przedsiębiorstwa, lecz także w pozytywny sposób będzie oddziaływało na środowisko, emitując do niego zdecydowanie mniej zanieczyszczeń.

Odwiedź nasz serwis Logistyka

Poprawa efektywności energetycznej, a optymalne zakupy

Efektywność energetyczną przedsiębiorstwa można poprawić również poprzez dokonywanie optymalnych zakupów. Przykładowo, jeśli przedsiębiorstwo zajmujące się magazynowaniem przechowuje palety o masie nie przekraczającej tony i nie składuje ich wyżej, niż 3m nad ziemią, nie warto inwestować w wózki o udźwigu większym, niż 1,5 tony i wysokości podnoszenia nie przekraczającej 3-4 metrów. Wózek o lepszych parametrach nie tylko więcej kosztuje, ale też zużywa więcej energii, co z kolei skutkuje wyższymi kosztami jego utrzymania.

Ta sama zasada dotyczy zakupów innych urządzeń i maszyn, które kupowane są do firmy. Warto dokonywać takich zakupów, które będą w całości spełniały oczekiwania przedsiębiorstwa i jednocześnie nie będą zbyt mocno tych wymagań przewyższały.

Zobacz też: Czy polskie magazyny zainwestują w automatyzację?

Przykładowa symulacja oszczędności przy modernizacji parku maszynowego

Modernizacja parku maszynowego potrafi przynieść spore oszczędności, wynoszące nawet 20-30% w skali roku. Ile dokładnie można zaoszczędzić, decydując się na modernizację parku maszynowego?

Najbardziej popularną maszyną, która wykorzystywana jest w wielu przedsiębiorstwach produkcyjnych, magazynowych czy przetwórczych jest wózek widłowy. Wymiana starego, zużytego wózka na nowy o podobnych parametrach pozwala zaoszczędzić nawet 15-20% energii w skali roku. W zależności od wielkości wózka, w przeliczeniu na gotówkę to około 1000-3000 zł w skali roku. Zastąpienie przeciętnego wózka widłowego o udźwigu 1,5 tony pozwala zaoszczędzić około 1650 zł rocznie.

W przypadku przemysłu przetwórczego i spożywczego, duże oszczędności przynieść może też wymiana instalacji chłodniczej (w zależności od wielkości hali, oszczędność wyniesie najczęściej około 24%).

W mleczarniach bardzo korzystna okazać może się wymiana linii do pakowania oraz mieszalników. Taka inwestycja powoduje oszczędność energii na poziomie nawet 40%.

Przedsiębiorstwa zajmujące się przetwórstwem mięsa mogą rozważyć wymianę linii do jego pakowania. Oszczędność uzyskana w ten sposób może sięgnąć nawet 28%.

Firmy, które wykorzystują w swojej działalności proces pasteryzacji powinny zastanowić się nad wymianą linii, która dokonuje tego procesu. W ten sposób można oszczędzić nawet do 37% energii.

Wymiana wózka widłowego czy któreś z maszyn wiąże się z poniesieniem nakładu finansowego. Nie chcąc ponosić zbyt wysokich nakładów z własnej kieszeni, warto rozważyć kredyt lub leasing maszyn. Pozwala to na wdrożenie oszczędności tu i teraz. Koszt inwestycji będzie stopniowo spłacany.

Obecnie dostępnych jest wiele dotowanych programów, które promują poprawę efektywności energetycznej w sektorze przedsiębiorstw. Jeśli potrzebują Państwo pomocy w wyborze odpowiedniego instrumentu finansowego, który ma pokryć inwestycję, zapraszamy do odwiedzenia naszej strony internetowej www.cls.pl. Nasi specjaliści chętnie pomogą w wyborze najlepszej metody finansowania inwestycji.

Materiał firmy CLS

reklama

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Patforma dla frachtu morskiego, kolejowego i lotniczego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama