reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Logistyka > Magazynowanie > Piła będzie centrum logistycznym polskiego wojska

Piła będzie centrum logistycznym polskiego wojska

W Pile zostanie wybudowany wielkopowierzchniowy magazyn wojskowy. To efekt zmiany strategii, która zakłada że zamiast dziesiątków niewielkich magazynów, wojsko będzie stawiać na magazyny wielkopowierzchniowe.

W Pile (Wielkopolskie) powstanie nowy, wielkopowierzchniowy magazyn wojskowy – zapowiedział we wtorek wicepremier, szef MON Tomasz Siemoniak. Umowa z realizatorem ma być podpisana w styczniu przyszłego roku, natomiast koszt inwestycji ma wynieść ok. 155 mln zł.

„W najbliższych dniach chcemy wyłonić inżyniera kontraktu, a w styczniu przyszłego roku doprowadzić do podpisania umowy i w roku 2017 otwierać ten skład” – powiedział dziennikarzom w Pile Tomasz Siemoniak.

„Już kilka lat temu zmieniliśmy filozofię takich magazynów, stawiając na magazyny wielkopowierzchniowe. Nie potrzebne nam są dziesiątki małych magazynów rozrzuconych przy jednostkach – to jest kosztowne i niewydajne. Stąd Piła będzie jednym z takich nowych centrów logistycznych dla Wojska Polskiego” – zadeklarował szef MON.

Zobacz też: Powstanie droga S16 z Olsztyna do Ełku!

Centrum miałoby obsługiwać północno-zachodnią Polskę. Jak podkreślił Siemoniak wybór akurat tej lokalizacji podyktowany jest nie tylko logistyką – bliską odległością m.in. do Wałcza, ale także przesłankami symbolicznymi. Według wicepremiera „Piła to miasto, które ma dużą przeszłość wojskową". "Wielu żołnierzy tu służyło, wielu emerytów wojskowych tu mieszka, prężnie działa cała rodzina wojskowa” - zaznaczył.

Podczas konferencji Siemoniak zapowiedział, że finalizowana jest także kwestia przekazania władzom miasta wojskowego lotniska w Pile. Jak dodał, "do prezydenta wpłynęły opinie z trzech resortów, w tym decydująca opinia ministerstwa obrony, która pozytywnie wypowiada się na temat przekazania lotniska miastu". "Podobnie (opiniuje) minister infrastruktury i minister skarbu państwa” - podkreślił minister.

„Uważam, że dla Piły jest to znakomita wiadomość - miasto jest tak położone, że lotniska potrzebuje” – wskazywał Siemoniak. Jego zdaniem przejęcie lotniska będzie stwarzało nie tylko nowe perspektywy rozwoju, ale związane będzie z powstawaniem nowych miejsc pracy.

Zobacz też: Czy polskie magazyny zainwestują w automatyzację?

„Bardzo się cieszę, że to mienie, które pozostało po wojski, nieruchomości, może w dobry sposób dla Piły, całego regionu i całej północnej Wielkopolski pracować. Deklaruję swoje wsparcie teraz, w tych najbliższych dniach, gdzie będziemy finalizować ostatnie dokumenty i myślę, że raz na zawsze tę sprawę zamkniemy” – powiedział szef MON.

Siemoniak nie wykluczył zwiększenia współpracy z władzami samorządu w Pile. Ale, jak dodał, na razie nie można jeszcze mówić, o żadnych konkretnych działaniach. Stwierdził, że „z punktu widzenia wojska obecność czynnego lotniska jest zawsze atutem". "W paru miejscach w Polsce korzystamy z lotnisk, które zostały przekazane samorządom, np. w Bydgoszczy i na pewno obecność tak ważnego magazynu też będzie dla nas asumptem do tego, żeby zastanowić się, w jaki sposób możemy to wykorzystywać” – dodał minister.

Obecnie płyta lotniska używana jest do obsługi małych samolotów sportowych, szybowców oraz organizowania pokazów lotniczych i skoków spadochronowych. (PAP)

reklama

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

reklama

Prawne ciekawostki

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Samorządowy Serwis Prawny

Serwis Kancelarii Ślązak, Zapiór i Wspólnicy dla jednostek samorządu terytorialnego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama