| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Logistyka > Magazynowanie > Jakie są składniki ceny za magazynowanie

Jakie są składniki ceny za magazynowanie

Przed podpisaniem umowy ma magazynowanie klient powinien dogłębnie zapoznać się ze strukturą kosztów. Aby na tym nie stracić, warto poznać wszystkie pojęcia i definicje.

Cena za przygotowanie paczki

Przygotowanie paczki lub JŁP obejmuje przyjęcie zamówień, wprowadzenie do systemu informatycznego, zdjęcie towaru z regałów lub półek, pakowanie, zabezpieczenie towaru do wysyłki, ważenie, zatwierdzanie wysyłki oraz przyklejenie dokumentu wydania.

Proces samego wydania towaru z magazynu obejmuje odpowiednie oznaczenie towaru zgodnie z regułami wybranego przewoźnika oraz załadunek na przybyły środek transportu zewnętrznego.

Obliczenie kosztu pracy magazynu przy realizacji powyższych czynności zależy od kilku czynników. Przede wszystkim jest to liczba materiałów, z którego będzie składał się skompletowany według zamówienia towar, finalny ciężar, jakim będzie się charakteryzował oraz koszt jego opakowania.

Cena za transport

Często zdarza się, iż operator świadczący usługi magazynowania jest również odpowiedzialny za dostawę przygotowanego towaru do finalnego odbiorcy. Cena za usługę transportu jest wtedy zależna od wagi dostarczanego towaru.

Tą sekcję cennika należy analizować w odniesieniu do cen proponowanych przez zewnętrzne firmy kurierskie w przypadku paczek oraz firmy spedycyjne w przypadku dostawy JŁP. Należy jednak pamiętać, że w umowie z operatorem magazynowym może istnieć zastrzeżenie o dodatkowym koszcie doliczanym do ceny wydania towaru z magazynu, jeśli przewoźnikiem będzie zewnętrzna firma transportowa lub kurierska.

Opłaty za magazynowanie

Do cen za usługi dodatkowe zaliczają się m.in.: opłata za przyjęcie JŁP do magazynu bez uprzedniej jego awizacji, opłata za fotografowanie produktów lub wykonanie specjalnej specyfikacji przyjętego na stan towaru, opłata za składowanie JŁP o wymiarach przekraczających w podstawie standardowe wymiary palet EUR oraz w przypadku jeśli operator magazynowy jest odpowiedzialny również za transport - opłaty za dodatkowe usługi stosowane w transporcie (zastrzeżenia godzin, doręczenia w soboty lub Święta).

Zapoznanie się ze strukturą ceny za usługę magazynowania umożliwi potencjalnemu usługobiorcy prawidłową analizę i możliwość wiarygodnego porównania ofert. Uzgodnione w umowie z operatorem magazynowym warunki cenowe będą obowiązywać prawdopodobnie przez minimum rok, zatem warto poświęcić dodatkowy czas na ich dogłębną analizę.

Stworzy to podstawę do tego, że po podpisaniu umowy zamiast nerwowych comiesięcznych obliczeń kosztu usługi magazynowania, klient będzie mógł się skupić na dopracowywaniu technicznych szczegółów współpracy z operatorem. Ten spokój jest niezwykle potrzebny.

Czytaj także

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

Jacek Andziak

Księgowy / Biuro rachunkowe

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK