| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Logistyka > Magazynowanie > Jak i gdzie opodatkować usługę magazynową?

Jak i gdzie opodatkować usługę magazynową?

Magazyn w Polsce świadczy usługi dla firmy z Francji, która nie prowadzi stałej działalności na terenie naszego kraju. Gdzie taka usługa powinna zostać opodatkowana?

W konsekwencji, za usługi związane z nieruchomością uznaje się również inne usługi wykonywane na dających się zidentyfikować nieruchomościach.

Przykładowo, za tego rodzaju usługi uznaje się m.in.:

1. usługa spawania (por. interpretacja indywidualna Ministra Finansów z dnia 17 czerwca 2010 r., ITPP2/443-261a/10/RS);
2. usługa inżynierska polegająca na przygotowaniu projektu instalacji przemysłowej (por. interpretacja indywidualna Ministra Finansów z dnia 14 lipca 2010 r., ITPP2/443-395/10/AK)

Co więcej, w orzecznictwie Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości przyjmuje się, iż usługą związaną z nieruchomością może być m.in. pośrednictwo w wymianie nieruchomości (vide: wyrok ETS z dnia 3 września 2009 r. w sprawie RCI Europe, sygn. C-37/08).

W podobny sposób pojęcie usług związanych z nieruchomością identyfikuje się w judykaturze. Tytułem przykładu, jak stwierdzono w wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu z dnia 19 października 2010 r. (sygn. I SA/Po 572/10):

„(...) za usługi związane z nieruchomościami - obok przypadków wyraźnie wymienionych w komentowanym przepisie, tj. usług: wyceny nieruchomości,pośrednictwa w obrocie nieruchomościami, hotelowych (noclegowych) i zakwaterowania, najmu, dzierżawy i podobnych, przygotowania i koordynowania prac budowlanych (usługi architektów i nadzoru budowlanego), można uznać także m.in.:

 usługi (roboty) budowlane (także w zakresie remontów nieruchomości),
 usługi prac polowych w rolnictwie,
 usługi geodezyjne,
 usługi notarialne (dotyczące sporządzenia umów przenoszących lub ustanawiających własność lub inne prawa do nieruchomości).

Jednocześnie zaznacza się że katalog usług związanych z nieruchomościami jest otwarty. Każda usługa, która dotyczy konkretnej nieruchomości, może być uznana za usługę związaną z nieruchomościami (...)”.

W tym konkretnym przypadku mamy do czynienia de facto z usługą o charakterze kompleksowym, tj. usługą składającą się z wielu czynności.

Zasadnym wydaje się twierdzenie, że czynności typu rozładunek, wyładunek itp. mają charakter jedynie pomocniczy względem wynajmu magazynu, co uzasadnione jest choćby tym, iż nie doszłoby do ich wykonania, gdyby Spółka nie wynajmowała powierzchni magazynowej.

Oznacza to, że Spółka świadczy de facto usługę kompleksową, której istotą jest magazynowanie towarów w Polsce, skutkiem czego miejsce jej (tj. usługi) świadczenia, a zarazem opodatkowania, przypada na terytorium Polski (art. 28e ustawy o VAT).

Na zakończenie wypada nadmienić, iż w judykaturze odnależć można stanowisko, w myśl którego miejsce świadczenia usługi logistyki należy ustalać zgodnie z art. 28b ustawy o VAT, czyli według zasad ogólnych (vide: wyrok WSA w Łodzi z 25 listopada 2010 r., sygn. I SA/Łd 1090/10).

Niemniej, przedstawione w niniejszym artykule stanowisko znajduje swoje potwierdzenie w najnowszym orzecznictwie sądów administracyjnych.

Tytułem przykładu, jak wskazano w wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 17 marca 2011 r. (sygn. III SA/Wa 1968/10), usługi logistyki magazynowej świadczone przez usługodawcę posiadającego powierzchnie magazynowe w Polsce na rzecz podatników nieposiadających tu stałego miejsca prowadzenia działalności winny podlegać opodatkowaniu VAT w naszym kraju.

Czytaj także

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

Eugenia Jabłokow

Radca prawny- ekspert w dziedzinie postępowania spadkowego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK