Kategorie

Jak uniknąć błędów w umowie o wyposażenie magazynu

ShutterStock
W przypadku realizacji wyposażenia magazynu, właściciel powinien zawrzeć umowę o dzieło.  Taka umowa to tzw. umowa rezultatu – liczy się efekt pracy wykonawcy, a nie jego staranne działanie, jak w umowie zlecenia.

Odpowiednio przygotowane do przechowywania magazyny to niejednokrotnie klucz do sukcesu firm zajmujących się składem i przechowywaniem rzeczy. W działalności magazynowej bardzo ważną kwestią jest odpowiednio dokonane wyposażenie magazynu – terminowe i wolne od wad.

Z punktu widzenia właściciela magazynu, w przypadku realizacji wyposażenia magazynu, najkorzystniej jest zawrzeć umowę o dzieło (dziełem będzie tu wykonanie wyposażenia). Taka umowa to tzw. umowa rezultatu – liczy się efekt pracy wykonawcy, a nie jego staranne działanie (jak w umowie zlecenia).

W tym kontekście istotne znaczenie dla właściciela przyszłego magazynku ma kwestia odbioru robót wykonanych przez przyjmującego dzieło do wykonania. Dlaczego? Otóż odebranie dzieła jest czynnością aprobującą, iż wyposażenie magazynu zostało wykonane w sposób zgodny z umową.

Wykonanie dzieła uznaje się za prawidłowe z chwilą podpisania przez strony protokołu zdawczo – odbiorczego, nie stwierdzającego zastrzeżeń w wykonaniu przedmiotu umowy.

Od momentu odbioru dzieła zamawiający nie może się już powoływać na niezgodność dzieła z umową, tylko wyłącznie na ewentualne wady dzieła, które ujawniłyby się później. Od tej chwili dalsze stosunki stron kształtować się mogą na zasadach przewidzianych przepisami z tytułu rękojmi za wady i odpowiedzialności gwarancyjnej.

Uwaga na odbiór dzieła

Tym samym odebranie dzieła przez zamawiającego ma bardzo istotne znaczenie faktyczne i prawne. Zamyka ono etap „wykonania zobowiązania”. Umożliwia przyjmującemu zamówienie zwolnienie się ze zobowiązania przez stwierdzenie, iż spełnił swój obowiązek wykonania dzieła zgodnie z umową. Natomiast odebranie dokonane z zastrzeżeniami nie może wywołać powyższych skutków.

Kiedy dzieło, jakim jest wyposażenie magazynu powinno zostać odebrane?

Pierwszą przesłanką powstania obowiązku odebrania dzieła jest jego wykonanie zgodnie z umową. Zamawiający nie jest zatem obowiązany do odbioru, jeżeli dzieło dotknięte jest np.: wadami fizycznymi lub prawnymi. 

Drugą przesłanką powodującą obowiązek odbioru dzieła jest jego zaoferowanie przez wykonawcę. Łączne spełnienie tychże przesłanek powoduje powstanie obowiązku odbioru dzieła po stronie zamawiającego wyposażenie magazynu.

Jak skonstruować postanowienia umowne w zakresie odbioru robót?

Reklama

Aby ustrzec się przed przykrymi w skutkach niespodziankami po odbiorze prac wyposażeniowych magazynu, warto do umowy z wykonawcą wyposażenia wprowadzić pewne pomocne postanowienia. Przede wszystkim w umowie o dzieło warto zastrzec, iż odbiór dzieła nastąpi po uprzednim sprawdzeniu wykonanych prac oraz po usunięciu ewentualnych usterek (warto określić w umowie termin ich usunięcia). 

Proszę jednak pamiętać – dopóki zamawiający nie dokona odbioru prac, jest na mocniejszej pozycji. Łatwiej bowiem oczekiwać od wykonawcy poprawienia prac, niż później, po ich odbiorze, wykazać powstałe wady – jest to zdecydowanie bardziej kosztowny i dłuższy proces i trudniej jest nakłonić wykonawcę do dokonania na jego koszt stosownych napraw już po odebraniu prac.

Ponadto, przed podpisaniem protokołu zdawczo – odbiorczego, wykonawca może od umowy odstąpić, czy też zażądać kar umownych (jeśli były zastrzeżone), bądź odszkodowania.

Zanim więc zamawiający podpisze protokół odbioru, powinien upewnić się, czy wyposażenie jest dobrze wykonane. Później bowiem trudniej będzie wymusić usunięcie usterek (chyba, że macie gwarancję wykonawcy na prace).

Chcesz dowiedzieć się więcej, sięgnij po nasze publikacje
KOMPLET: VAT zmiany od 1 lipca 2021 + JPK_VAT + VAT w e-commerce
KOMPLET: VAT zmiany od 1 lipca 2021 + JPK_VAT + VAT w e-commerce
Tylko teraz
99,00 zł
119,70
Przejdź do sklepu
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Moto
  1 sty 2000
  27 lip 2021
  Zakres dat:
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Najpopularniejsze rodzaje napędów [NOWE DANE]

  Stowarzyszenie ACEA opublikowało najświeższe dane na temat najpopularniejszych rodzajów napędów. Jakie samochody wybierają kierowcy w Polsce?

  Emisja CO2: samochody coraz bardziej eko! Hybrydy szczególnie

  Emisja CO2: samochody w zeszłym roku wyemitowały aż o 12 proc. mniej dwutlenku węgla. I co ciekawe, metodą do osiągnięcia celu okazały się hybrydy.

  Nowy DS 4 jest już w Polsce. Ile kosztuje francuska awangarda?

  Nowy DS 4 został oficjalnie pokazany w Polsce. Na razie nad Wisłę dotarły wyłącznie wersje pokazowe. Już dziś poznaliśmy jednak cennik auta.

  Likwidacja szkody z polis upadłych zakładów ubezpieczeń

  Likwidacja szkody z polis upadłych zakładów ubezpieczeń: Kto wypłaca pieniądze? Na czym polega? O czym pamiętać? O tym wszystkim opowiemy dziś.

  Czy UFG zawsze wykryje brak OC?

  Czy UFG zawsze wykryje brak OC? Odpowiedź brzmi... tak. Nie zawsze jednak od razu zorientuje się, że samochód nie miał obowiązkowej polisy.

  Brak OC: regres oznacza dla kierowcy... problemy!

  Brak OC: regres sprawi, że sprawca może zapłacić za szkodę... z własnej kieszeni. Kiedy i na jakiej zasadzie działa regres?

  Nowy Opel Astra 2021. Wyrazisty design i hybrydy

  Nowy Opel Astra 2021 odsłonił swoją twarz. Niemiecki kompakt otrzymał cyfrowy kokpit, paletę jednostek hybrydowych i nowe reflektory pikselowe.

  Najczęściej kradzione samochody w 2020 roku

  Najczęściej kradzione samochody w 2020 roku w Polsce? Instytut Badań Rynku Motoryzacyjnego Samar przeanalizował dane z CEPiK.

  Nowy Opel Mokka [TEST]: ależ jak on patrzy...

  Nowy Opel Mokka przywitał nas efektownym połączeniem kolorów na nadwoziu i... smutnym spojrzeniem. Nie ma jednak powodów do smutku!

  Zmiany w karach dla kierowców 2021. Co szykuje rząd?

  Zmiany w karach dla kierowców 2021 to szeroki blok zmian w systemie karania prowadzących przedstawiony przez rząd. Co zakłada projekt zmian?

  Wysokość składki OC, punkty karne. Nowy pomysł rządu

  Wysokość składki OC i punkty karne, czyli rząd ma pomysł na kolejny bat na kierowców. Popełniasz dużo wykroczeń, zapłacisz wyższe ubezpieczenie.

  Nowe kary dla pijanych kierowców 2021

  Nowe kary dla pijanych kierowców 2021, czyli pomysł rządu na ograniczenie ilości nietrzeźwych prowadzących na polskich drogach.

  Punkty karne kasowane po 2 latach. Nowy pomysł rządu

  Punkty karne kasowane po 2 latach i więcej punktów karnych w czasie jednej kontroli drogowej. To zmiany dla kierowców, które proponuje rząd.

  Mandaty do 5 tys. zł, czyli rząd ma nowy system kar dla kierowców

  Mandaty do 5 tys. zł - ale też tylko za przekroczenie prędkości. Cięższe przewinienia mogą się skończyć karą sięgającą 30 tys. zł. Oto propozycje zmian.

  Nissan Qashqai 2021: pierwsza jazda japońskim crossoverem

  Nissan Qashqai 2021, czyli mieliśmy okazję po raz pierwszy spotkać się z japońskim crossoverem. I spotkanie to odbyło się na polskim gruncie!

  Przejście dla pieszych przez ścieżkę rowerową

  Przejście dla pieszych przez ścieżkę rowerową - jak powinien zachować się pieszy? Jakie zasady go obowiązują? Sprawdziliśmy to.

  Pieszy idący po drodze dla rowerów. Może?

  Pieszy idący po drodze dla rowerów - w jakich przypadkach taki scenariusz jest możliwy? Prawo stawia kilka warunków. Zaraz o nich opowiemy.

  Kara za brak ciągłości OC. Ile wynosi?

  Kara za brak ciągłości OC, czyli co się stanie gdy kierowca zapomni o przedłużeniu obowiązkowej polisy na samochód? Czeka go kara od UFG.

  Regres ubezpieczeniowy OC, czyli pijany kierowca a wypadek

  Regres ubezpieczeniowy OC sprawia, że pijany kierowca musi zwrócić pieniądze wypłacone przez ubezpieczyciela po wypadku. Co warto o nim wiedzieć?

  Peugeot 208 [Test]: wersja GT, 130-konny benzyniak i automat

  Peugeot 208 wreszcie zawitał przed naszą redakcją. Na to auto czekaliśmy naprawdę długo. Chyba było jednak warto - i to pomimo.... czerwonego lakieru.

  Kierowanie ruchem drogowym podczas robót drogowych

  Kierowanie ruchem drogowym podczas robót drogowych wymaga posiadania przez osobę specjalnych uprawnień. Wiedzieliście o tym?

  Jak zostać kierowcą autobusu?

  Jak zostać kierowcą autobusu? Kierowca musi spełnić kilka warunków i potwierdzić swoje predyspozycje właściwym wpisem w prawie jazdy.

  Na wakacje samochodem po Europie. O czym pamiętać?

  Na wakacje samochodem po Europie? Pamiętaj o limitach prędkości, gęstszej sieci fotoradarów i zdecydowanie droższych mandatach.

  Kradzież katalizatora. Autocasco pokryje koszty?

  Kradzież katalizatora. Autocasco obejmuje takie przypadki? Wszystko zależy od oferty przygotowanej przez firmę. Na co uważać kupując AC?

  Toyota Yaris Cross: start produkcji crossovera we Francji

  Toyota Yaris Cross to nowy crossover japońskiej marki. Auto powstało z myślą o Europie i w Europie będzie produkowane. Co wiadomo o modelu?