| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Logistyka > Magazynowanie > Lokomotywa ruszyła – innowacje na rynku magazynowym

Lokomotywa ruszyła – innowacje na rynku magazynowym

Kolej jest tańszą i bardziej ekologiczną alternatywą dla transportu drogowego. Jednak aby mogła skutecznie z nim konkurować niezbędna jest odpowiednia infrastruktura. Usprawnienie procesu załadunku i rozładunku wagonów to obecnie priorytet na rynku magazynowym.

Tempo rozwoju gospodarczego sprawia, że modernizacja procesów logistycznych jest koniecznością. Automatyzacja, ekologia i ograniczenie wydatków to dziś główne wyzwania. Transport intermodalny stał się wyjątkowo medialnym tematem w ostatnim czasie, zwłaszcza za sprawą nośnej kampanii „Tiry na tory”.

Wykorzystanie różnych środków transportu towarów jest szczególnie opłacalne przy znacznych odległościach, głównie ze względu na rozkład kosztów przeładunku. Wybór kolei, jako elementu sieci logistycznej, pozwala znacznie ograniczyć ilość emitowanego dwutlenku węgla do atmosfery i zredukować koszty, jednocześnie nie skracając czasu dostawy. Zaawansowane technologie pozwalające koordynować rozładunek wagonów z powodzeniem usprawniają pracę w magazynach w Europie Zachodniej.

Rozwiązania wdrożone przez centrum logistyczne BSH w Niemczech umożliwiają obsługę trzech pełnowymiarowych pociągów towarowych w ciągu tygodnia i pozwalają zmniejszyć emisję dwutlenku węgla o 930 ton rocznie. Oto przyszłość polskiej logistyki.

Z wizytą w nowoczesnym magazynie

Aby zrozumieć funkcjonowanie olbrzymiego centrum logistycznego należy uświadomić sobie skalę jego działania. Nieruchomość przemysłowa firmy Bosch und Siemens Hausgeräte GmbH w Nauen na 45 000 m2 jest przystosowana do przechowywania w jednym czasie nawet 150 000 sprzętów gospodarstwa domowego o znacznych gabarytach. W 2010 roku centrum przyjęło około trzech milionów pralek, zmywarek, lodówek i zamrażarek, aby następnie wysłać je do ich ostatecznych odbiorców.

Do sprawnego zarządzania tak olbrzymim przedsięwzięciem wystarczy mniej niż 70 pracowników. Jak to możliwe?

- Inteligentne zarządzanie w intralogistyce to przede wszystkim automatyzacja i optymalizacja funkcjonowania magazynu – mówi Borys Wochna, prezes firmy STILL, której centrala wdrożyła na terenie przedsiębiorstwa serwis zarządzania flotą wózków widłowych. - Przy takiej skali każda oszczędność na czasie pracy, miejscu składowania towaru czy serwisie maszyn generuje olbrzymie zyski, a innowacyjność jest wręcz obowiązkiem. – dodaje.

Znaczną część kontenerów z niemieckich portów transportowana jest dalej koleją. Wymusza to inwestycje w przystosowanie magazynów do rozładowywania wagonów. Najnowsze rozwiązania w Nauen zostały wdrożone na początku marca tego roku. 80 metrowa rampa załadunkowa, dodatkowe 590 metrów torów oraz flota elektrycznych wózków widłowych pozwalają na obsługę pociągu składającego się z 25 wagonów.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

Monika Serwatka

Aplikantka radcowska

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »