REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak fakturować sprzedaż zużytej folii i kartonów

Tomasz Krywan
Tomasz Krywan
Doradca podatkowy; specjalista w zakresie prawa podatkowego. Autor wielu praktycznych odpowiedzi na pytania z zakresu prawa podatkowego i licznych publikacji na ten temat.
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Dokumentując sprzedaż zużytej folii czy kartonów, należy wystawiać faktury ze stawką 23%. A za podstawę opodatkowania należy przyjąć cenę netto ustaloną metodą „w stu” od ceny brutto przyjętej w podpisanej umowie.

Brutto czy netto i jaka stawka VAT?

Firma odbiera od nas zużytą folię i kartony. Firma ta chce, żebyśmy na koniec miesiąca wystawiali jej faktury za to, co odbiera. Kwota jest określona w umowie, ale nie jest wskazane, czy to jest kwota netto, czy brutto. Jaką przyjąć podstawę opodatkowania na fakturze oraz jaką zastosować stawkę VAT?

REKLAMA

Odpowiadając na pytanie dotyczące sposobu ustalania podstawy opodatkowania, należy stwierdzić, że na fakturze trzeba wskazać, iż w cenie uwzględnia się VAT, jeśli sprzedaż towaru lub usługi podlega obciążeniu tym podatkiem (art. 3 ust. 1 pkt 1 ustawy o cenach).

Na podstawie tego przepisu przyjmuje się, że jeżeli co innego nie wynika z umów zawieranych między stronami, ustalona przez nie cena jest ceną brutto, tj. zawiera VAT.

Wniosek ten potwierdzają również organy podatkowe. 

Brutto jeśli nie wskazano inaczej

Przykładem może być postanowienie Naczelnika Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie z 20 lutego 2006 r. (sygn. 1472/RPP1/443-113/2006/PS, publ. http://sip.mf.gov.pl/sip/), w którym czytamy, że: (...) zasadą jest, iż w ramach ustalonych cen zawarty jest już podatek od towarów i usług, jeśli dana transakcja podlega temu podatkowi, chyba że strony w umowie wyraźnie postanowią inaczej. W tak konstruowanej cenie zawarta jest podstawa opodatkowania oraz podatek. Jeżeli więc strony opodatkowanej transakcji określiły jej cenę, bez wskazania, że jest to wartość netto, do której należy doliczyć VAT, uznać zawsze należy, że jest to cena zawierająca w sobie tenże podatek, w ramach której należny podatek można ustalić tzw. rachunkiem „w stu”.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

A zatem skoro zawarta przez Państwa umowa nie wskazuje, że ustalona cena jest ceną netto – należy przyjąć, że jest to cena brutto.

Obowiązujące przepisy nie przewidują stosowania obniżonej stawki VAT lub zwolnienia od podatku obejmującego dostawy (sprzedaż) folii czy kartonów.

23 proc. VAT

REKLAMA

W konsekwencji ich dostawy (sprzedaż) są opodatkowane według stawki podstawowej 23% (art. 41 ust. 1 w zw. z art. 146a pkt 1 ustawy o VAT). A zatem dokumentując sprzedaż zużytej folii czy kartonów, powinni Państwo wystawiać faktury ze stawką 23%, przyjmując za podstawę opodatkowania cenę netto ustaloną metodą „w stu” od ceny brutto ustalonej w umowie.

Zgodnie z dominującym stanowiskiem świadczenia o charakterze powtarzalnym (a taki charakter mają dostawy folii oraz kartonów, o których mowa w pytaniu) nie stanowią sprzedaży o charakterze ciągłym (zob. np. wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z 4 grudnia 2008 r., sygn. III SA/Wa 1032/08, publ. http://orzeczenia.nsa.gov.pl/, wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Rzeszowie z 11 marca 2010 r., sygn. I SA/Rz 20/10, publ. http://orzeczenia.nsa.gov.pl, czy wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie z 14 września 2010 r., sygn. I SA/Kr 997/10, publ. http://orzeczenia.nsa.gov.pl/), a w konsekwencji nie mogą być dokumentowane fakturami wystawianymi raz na miesiąc (§ 9 ust. 2 w zw. z § 5 ust. 1 pkt 4 rozporządzenia o fakturach).

REKLAMA

W ostatnim z przywołanych wyroków czytamy: Biorąc pod uwagę powołane wyżej regulacje prawne oraz przedstawiony stan faktyczny należy stwierdzić, że dostawa towarów dokonywana przez Spółkę nie może być uznana za sprzedaż o charakterze ciągłym. Z uwagi na fakt, że każdą dostawę można wyodrębnić, odróżnić od poprzedniej, gdyż realizowana jest w oparciu o otrzymane od kontrahenta zamówienia ilościowe, nie są spełnione przesłanki sprzedaży ciągłej. Tym co umożliwia wyróżnienie poszczególnych czynności jest zamówienie składane przez kontrahenta. Występują więc odrębne świadczenia, które są realizowane na podstawie umowy o współpracy. Fakt zawarcia umowy, z której wynika zobowiązanie do dokonywania stałych dostaw towarów na konkretne zamówienie ilościowe kontrahenta nie przesądza – jak wcześniej wspomniano – o uznaniu danej sprzedaży za sprzedaż o charakterze ciągłym.

W konsekwencji bezpieczniejsze byłoby w przedstawionej sytuacji wystawianie przez Państwa „zwykłych” faktur, tj. faktur wystawianych w ciągu siedmiu dni, licząc od dnia wydania folii lub kartonów (§ 9 ust. 1 rozporządzenia o fakturach).

  • art. 3 ust. 1 pkt 1 ustawy z 5 lipca 2001 r. o cenach – j.t. Dz.U. z 2001 r. Nr 97, poz. 1050; ost.zm. Dz.U. z 2010 r. Nr 107, poz. 679
  • art. 41 ust. 1 w zw. z art. 146a pkt 1 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług – Dz.U. Nr 54, poz. 535; ost.zm. Dz.U. z 2010 r. Nr 257, poz. 1726
  •  § 9 ust. 1 oraz § 9 ust. 2 w zw. z § 5 ust. 1 pkt 4 rozporządzenia Ministra Finansów z 28 listopada 2008 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług – Dz.U. Nr 212, poz. 1337; ost.zm. Dz.U. z 2010 r. Nr 255, poz. 1713
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Nowe kary dla kierowców przyjęte. Masowo polecą prawa jazdy

Kierowców czeka rewolucja w karaniu za wykroczenia. Przepisy przyjęte przez Parament Europejski niosą poważne zmiany. Reforma ma przyczynić się do zmniejszenia liczby zabitych na europejskich drogach. Oto szczegóły…

Majówka może przynieść spadek cen paliw. Za benzynę Pb 95 możemy zapłacić od 6,61 do 6,72 zł za litr, a za Pb98 od 7,28 do 7,39 zł

W nadchodzący majowy weekend, kierowcy mogą spodziewać się korzystniejszych cen paliw. Eksperci portalu e-petrol.pl prognozują spadek kosztów tankowania, a to z powodu promocji oferowanych przez stacje benzynowe.

Minister zapowiadał rejestrację aut przez internet. Kiedy to będzie możliwe? Data jest znana

Rejestracja auta online będzie. To dobra informacja. Gorsza jest taka, że trzeba będzie na nią poczekać. Wstępnie szefostwo CEPiK mówi nawet o terminie 30 miesięcy. Czy taka rejestracja będzie wymagać wizyty w wydziale komunikacji?

Pożar samochodu elektrycznego. Co zrobić? Jak się zachować?

Pożar Luciad Air w Warszawie sprawił, że na tapet powrócił temat pożarów samochodów elektrycznych. Jak w razie pojawienia się ognia powinien zachować się kierujący pojazdem i inni użytkownicy drogi? Jak gasić ogniwa zawarte w baterii?

REKLAMA

Jazda na rolkach i wrotkach a przepisy drogowe. Rolkarz to pieszy czy kierujący? Jakie ma obowiązki?

Sezon na rolki i wrotki startuje wraz z pierwszymi objawami wiosny. A to oznacza, że warto przypomnieć zasady poruszania się tymi "środkami transportu". Bo ich również dotyczą przepisy drogowe. Na jakie konkretnie zasady wskazują?

To już pewne: samochód zarejestrujesz przez Internet, koniec z kolejką w urzędzie po tablice. Znamy termin

Samych tablic rejestracyjnych jeszcze z sieci nie ściągniemy – choć kto wie, może za jakiś czas będzie można je wydrukować techniką 3D albo zmienią się przepisy i auta dopuszczone do ruchu będą inaczej znakowane niż formie tablic – ale wkrótce formalności związane z rejestracją załatwimy sami przez Internet. Teraz to jest możliwe tylko jeśli upoważnimy do tego dealera w salonie – i to nie każdego.

Zguba w Uberze. Co zostawiają pasażerowie? I jak odzyskać pozostawiony przedmiot?

Zguby w Uberze bywają naprawdę nietypowe. Przykład? W 2023 r. w taksówce znaleziona została np. sztuczna szczęka. Całe szczęście przedmioty pozostawione podczas przejazdu łatwo odzyskać. Pomaga w tym aplikacja.

Drogowa kumulacja na Śląsku. Pijany kierowca z potrójnym zakazem prowadzenia i poszukiwany w jednym aucie

Myśleliście, że nic już was nie zdziwi? No to przeczytajcie tę historię. Policjanci z będzińskiej drogówki zatrzymali do kontroli drogowej Opla. Jak się okazało, jego kierowca był pijany. I miał potrójny zakaz prowadzenia. A to dopiero początek czarnej serii.

REKLAMA

Jak sprawdzić kontrahenta w branży TSL?

Podstawą każdej współpracy biznesowej jest zaufanie. A nic tak nie wzmaga jego poziomu, jak... kontrola i wcześniejsze sprawdzenie kontrahenta. Jak zweryfikować partnerów z branży TSL? To ważne pytanie, aby nie dać się złapać w oszustwo "na zlecenie transportowe".

Dłuższa trasa elektrykiem: ładowanie auta przestaje być problemem bo sieć stacji zaczyna się pokrywać z siecią Biedronki

Wkrótce ruszając w dalszą trasę samochodem elektrycznym i szykując plan podróży łatwiej będzie wybrać market Biedronki na trasie na przerwę połączoną z ładowaniem auta niż przeglądać samą sieć dostępnych stacji ładowania. Biedronka we współpracy z firmą Powerdot stara się w szczególności wypełniać nowymi stacjami ładowania wszelkie białe plamy polskiej elektromobilności.

REKLAMA