reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Auto i prawo > Kodeks drogowy > Bezpieczeństwo ruchu drogowego > Art. 19 – 21: dozwolona prędkość

Art. 19 – 21: dozwolona prędkość

Prędkość ruchu pojazdów powinna być dostosowana nie tylko do ograniczeń ustanowionych znakami, lecz również do warunków na drodze.

Dostosowanie prędkości

Kierujący pojazdem mają dostosować prędkość jazdy nie tylko do ograniczeń wyznaczonych znakami drogowymi, lecz także w odniesieniu do warunków jazdy. Zgodnie z art. 19 ust. 1 Prawa o ruchu drogowym kierujący pojazdem jest obowiązany jechać z prędkością zapewniającą panowanie nad pojazdem.

Przy dostosowaniu prędkości jazdy kierowca powinien wziąć pod uwagę również inne czynniki takie jak własne predyspozycje psychofizyczne oraz doświadczenia w kierowaniu pojazdem (postanowienie Sądu Najwyższego z 23 lutego 2011 r. o sygn. III KK 276/10).

Zobacz: Art. 2 - definicje ustawowe

Powyższe oznacza to, że zachowanie limitu prędkości wyznaczonego znakami drogowymi nie będzie tłumaczyć kierowcy, jeżeli uznane zostanie, że w warunkach drogowych, przy swoim doświadczeniu i predyspozycjach psychofizycznych, prędkość prowadzonego przez niego pojazdu nie pozwalała zachować panowania nad pojazdem (wyrok Sądu Apelacyjnego w Krakowie o sygn. II AKa 92/05).

Mandaty karne

Szczegółowe dyrektywy dotyczące prędkości zostały określone w art. 19 ust. 2 ustawy. Zgodnie z jego treścią kierujący pojazdem jest obowiązany jechać z prędkością nieutrudniającą jazdy innym kierującym; hamować w sposób niepowodujący zagrożenia bezpieczeństwa; utrzymywać odstęp niezbędny do uniknięcia zderzenia w razie hamowania lub zatrzymania poprzedzającego go pojazdu.

Zobacz serwis: Mandaty i punkty karne

Naruszenie tych dyrektyw będzie oznaczać odpowiedzialność wykroczeniową sprawcy. Jeżeli kierowca będzie jechał z prędkością utrudniającą ruch innym pojazdom wtedy naraża się na 2 punkty karne i mandat w wysokości od 50 do 200 zł. Z kolei hamowanie powodujące zagrożenie to zagrożeniem mandatem w wysokości od 100 do 300 zł.

Prędkość dopuszczalna znakami

Treść art. 20 Prawa o ruchu drogowym przewiduje ustawowe ograniczenia prędkości na drogach różnego statusu. Przykładowo maksymalna prędkość na autostradzie wynosi obecnie 140 km/h, z kolei na dwujezdniowej drodze ekspresowej 120 km/h.

Zobacz: Art. 7 - znaki drogowy

Na obszarze zabudowanym dopuszczalna prędkość wynosi 50 km/h za dnia (5.00 – 23.00) oraz 60 km/h w porze nocnej. Niezależnie od tego, w zależności do warunków drogi, organ nią zarządzający może zmniejszyć lub zwiększyć dozwoloną prędkość w obszarze zabudowanym (art. 21 Prawa o ruchu drogowym).

Mandaty karne

Przekroczenie dozwolonej prędkości będzie wiązało się z karą pieniężną, zależną od wielkości wykroczenia. Najwięcej, bo aż od 400 do 500 zł mandatu można dostać za przekroczenie dozwolonej prędkości o 51 km/h i więcej. Sprawca otrzyma także 10 punktów karnych.

  • Przy przekroczeniu prędkości o 10 km/h: mandat do 50 zł i 1 punkt karny;
  • Przy przekroczeniu prędkości o 11-20 km/h: mandat od 50 do 100 zł i 2 punkty karne;
  • przy przekroczeniu prędkości o 21-30 km/h: mandat od 100 do 200 zł i 4 punktuów karne;
  • przy przekroczeniu prędkości o 31-40 km/h: mandat od 200 do 300 zł i 6 punktów karnych
  • przy przekroczeniu prędkości o 41-50 km/h: mandat od 300 do 400 zł i 8 punktów karnych.
reklama

Czytaj także

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

dopuszczalna prędkość na drogach
dopuszczalna prędkość na drogach

Kodeks pracy 2020. Praktyczny komentarz z przykładami129.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

reklama

Prawne ciekawostki

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Polska Izba Biegłych Rewidentów

Samorząd zawodowy biegłych rewidentów

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama