reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Auto i prawo > Kodeks drogowy > Bezpieczeństwo ruchu drogowego > Art. 12 - ruch kolumny pieszych

Art. 12 - ruch kolumny pieszych

Szczególne zasady związane z ruchem obowiązują w przypadku przemarszu kolumny pieszych (art. 12).

Kolumna pieszych

Zgodnie z definicją zawartą w art. 2 pkt. 19 Prawa o ruchu drogowym kolumna pieszych jest zorganizowaną grupą pieszych prowadzoną przez kierownika lub dowódcę.

Specjalne zasady związane z ruchem kolumny pieszych zostały zawarte w art. 12 Prawa o ruchu drogowym. Co do zasady wyróżniamy trzy rodzaje pieszych kolumn: wojskową, zwykłą oraz kolumnę dzieci do 10 lat. W przypadku dwóch pierwszych przemarsz kolumny może odbywać się wyłącznie jezdnią. Kolumny te nie mogą przemieszczać się po chodniku. Zasady te, co oczywiste, nie obowiązują jednak kolumny pieszych do 10 lat.

Art. 12 ust. 1 wskazuje, iż kolumna pieszych, za wyjątkiem dzieci do 10 lat, może się poruszać tylko prawą stroną jezdni. Stanowi to wyjątek od reguły lewostronne przy ruchu pieszych na jezdni (zgodnie z art. 11 Prawa o ruchu drogowym pieszy idący drogą jest obowiązany iść jej lewą stroną).

Zobacz: Art. 11 - pieszy jako uczestnik ruchu

Kolumna pieszych do 10 lat

Inne zasady w tej mierze stosuje się do kolumny pieszych do 10 lat, którą obowiązują przepisy dotyczące pojedynczych pieszych. Zatem co do zasady kolumna pieszych obowiązkowo powinna poruszać się chodnikiem. W braku chodnika poboczem. Jezdnia zaś powinna być używana dopiero wobec braku chodnika i pobocza. W takiej sytuacji jednak kolumna powinna poruszać się lewą stroną jezdni.

Przestrzeganie zasad ma szczególne znaczenie zwłaszcza dla nauczycieli w trakcie wycieczek szkolnych. Nieprawidłowe poruszanie się kolumny w ruchu drogowym będzie potraktowane jak wykroczenie drogowe. W przypadku wypadku, jeżeli zostałby on spowodowany niezastosowaniem się do przepisów, nauczyciel może ponosić odpowiedzialność karną.

W tej mierze warto również wspomnieć o rozporządzenie ministra edukacji narodowej z 21 stycznia 1997 r. w sprawie warunków, jakie muszą spełniać organizatorzy wypoczynku dla dzieci i młodzieży szkolnej, a także zasad jego organizowania i nadzorowania.

Zobacz: Art. 13 - 14: przejścia dla pieszych

Przemarsz kolumny w szczególnych sytuacjach

Art. 12 ust. 6 i 7 określają szczególne sytuacje, w których w powstają szczególne wymogi dotyczące kolumny (ust. 6) lub też w których przemarsz jest zabroniony (ust. 7).

Ten pierwszy przypadek (szczególne wymogi) będzie dotyczył przemarszu w warunkach niedostatecznej widoczności. W takiej sytuacji początek jak i koniec kolumny powinien być oznaczony światłem latarek. Jeżeli długość kolumny przekracza 20 metrów, wtedy wymagane są dodatkowe latarki w środku kolumny (co 10 metrów) oraz elementy odblaskowe.

Kiedy przemarsz jest zabroniony

Z kolei art. 12 ust. 7 wskazuje sytuacje, w których poruszanie się kolumny pieszych jest zabronione. Zgodnie z tym przepisem zabroniony będzie ruch pieszych po jezdni w czasie mgły (wyjątkiem są kolumny wojskowe i policyjne). Niedozwolony jest też ruch kolumny pieszych do 10 lat po jezdni w warunkach niedostatecznej widoczności. Trzeci przypadek odnosi się do osoby prowadzącej kolumnę. Osoba taka musi mieć ukończone 18 lat.

reklama

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

reklama

Prawne ciekawostki

reklama

Eksperci portalu infor.pl

INDOS SA

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama