| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Jednoślad > Prawo > Obowiązkowe wyposażenie roweru, przewóz dziecka na rowerze i inne obowiązki rowerzysty

Obowiązkowe wyposażenie roweru, przewóz dziecka na rowerze i inne obowiązki rowerzysty

Zakończenie roku szkolnego już za nami więc oficjalnie można ogłosić rozpoczęcie wakacji. Jak co roku w tym okresie na polskich drogach pojawi się wielu rowerzystów. Rowerzyści jako pełnoprawni uczestnicy ruchu drogowego mają w związku z tym pewne prawa i obowiązki. O czym powinni pamiętać rowerzyści na drodze?

Przepisy dopuszczają demontaż świateł pozycyjnych w rowerze, jeżeli kierujący tym pojazdem nie jest zobowiązany do ich używania podczas jazdy (bo np. porusza się rowerem jedynie w ciągu dnia).

Kask ochronny nie jest obowiązkowym elementem wyposażenia roweru jednak warto się na niego zdecydować, dla własnego bezpieczeństwa.

Przewóz dziecka

Rowerzyści muszą pamiętać o specjalnych zasadach przewożenia dzieci na rowerze. Otóż dziecko w wieku do 7 lat może być przewożone na rowerze pod warunkiem, że jest ono umieszczone na dodatkowym siodełku zapewniającym bezpieczną jazdę. Naruszenie tego obowiązku jest karane mandatem w wysokości 50 zł.

Obowiązek posiadania uprawnień

Ten obowiązek dotyczy tylko osób, które nie ukończyły 18 lat. Przepisy wymagają by takie osoby w czasie poruszania się na rowerze posiadały przy sobie kartę rowerową lub prawo jazdy kategorii B1. Nieposiadanie uprawnień do jazdy na rowerze grozi mandatem w wysokości  100 zł.

Opracowano na podstawie:

Ustawa z dnia 5 stycznia 2011 r. o kierujących pojazdami (j.t. Dz.U z 2017 r. poz. 978 z późn. zm.)

Ustawa z dnia 20 czerwca 1997 r. Prawo o ruchu drogowym (j.t. Dz. U. z 2017 r. poz. 1260 z późn. zm.)

Rozporządzenie Prezesa Rady Ministrów z dnia 24 listopada 2003 r. w sprawie wysokości grzywien nakładanych w drodze mandatów karnych za wybrane rodzaje wykroczeń (j.t. Dz. U. z 2013 r. poz. 1614 z późn. zm.)

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

Comarch

Producent i dostawca nowoczesnych systemów informatycznych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »