reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Jednoślad > Prawo > Zmiany w egzaminach na kat. AM prawa jazdy w 2016 r.

Zmiany w egzaminach na kat. AM prawa jazdy w 2016 r.

Od 25 lutego 2016 r. zmieniono przepisy odnoszące się do przeprowadzania egzaminów i wymogów odnośnie szkolenia osób ubiegających się o kat. AM prawa jazdy. Zdobycie uprawnień do prowadzenia motorowerów i lekkich czterokołowców jest teraz łatwiejsze.

25 lutego 2016 r. weszło w życie Rozporządzenie Ministra Infrastruktury i Budownictwa z dnia 24 lutego 2016 r. w sprawie egzaminowania osób ubiegających się o uprawnienia do kierowania pojazdami, szkolenia, egzaminowania i uzyskiwania uprawnień przez egzaminatorów oraz wzorów dokumentów stosowanych w tych sprawach, w myśl którego skrócono szkolenie osób ubiegających się o uzyskanie kat. AM. Zmieniono też przepisy odnoszące się do sposobu egzaminowania.

Zobacz też: Prawo Jazdy 2017 r. - wszystkie zmiany

Do czego uprawnia kat. AM prawa jazdy?

Kategoria AM prawa jazdy uprawnia do poruszania się po drogach publicznych motorowerem oraz czterokołowcem lekkim. W myśl obowiązujących przepisów motorower to pojazd dwu-lub trójkołowy zaopatrzony w silnik spalinowy o pojemności skokowej nieprzekraczającej 50 cm3 lub w silnik elektryczny o mocy nie większej niż 4 kW, którego konstrukcja ogranicza prędkość jazdy do 45 km/h.

Z kolei czterokołowiec lekki to pojazd czterokołowy, którego masa własna nie przekracza 350 kg i konstrukcja ogranicza prędkość jazdy do 45 km/h.

Zobacz też: Kategoria AM

Kto może się ubiegać o prawo jazdy kat. AM?

O prawo jazdy kat. AM mogą się ubiegać osoby, które skończyły 14 lat. Kandydaci, którzy nie są pełnoletni, żeby zapisać się na kurs i odebrać prawo jazdy kat. AM muszą mieć pisemną zgodę rodziców lub innego prawnego opiekuna. Po zdaniu egzaminu, z zasady uprawnienia do kierowania motorowerami i czterokołowcami lekkimi są wydawane na okres 15 lat.

Zobacz też: Okres próbny dla kierowców – część przepisów już obowiązuje!

Co się zmieniło w przepisach dot. szkolenia i egzaminowania osób ubiegających się o kat. AM w 2016 r.?

Rozporządzenie, które weszło w życie 25 lutego 2016 r. wprowadza następujące zmiany:

  • Skraca z 20 do 10 godzin (5 godzin teorii, 5 godzin zajęć praktycznych) minimalny czas trwania kursu dla osób ubiegających się o prawo jazdy kat. AM.
  • Skraca do minimum 10 min. czas trwania egzaminu na prawo jazdy kat. AM
  • Szkolenie i egzamin nie muszą się odbywać w ośrodku WORD. Mogą być przeprowadzone w miejscowości zamieszkania.
  • Trasa przejazdu podczas egzaminu praktycznego nie jest już określana z góry. Egzaminowany musi reagować na bieżąco na polecenia egzaminatora, które są przekazywane przez urządzania komunikacji zdalnej.

Poczytaj nasz serwis Jednoślad

Podstawa prawna: Rozporządzenie Ministra Infrastruktury i Budownictwa z dnia 24 lutego 2016 r. w sprawie egzaminowania osób ubiegających się o uprawnienia do kierowania pojazdami, szkolenia, egzaminowania i uzyskiwania uprawnień przez egzaminatorów oraz wzorów dokumentów stosowanych w tych sprawach

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Data publikacji:

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Od 25 lutego 2016 r. obowiązują nowe przepisy odnoszące się do przeprowadzania egzaminów i wymogów odnośnie szkolenia osób ubiegających się o kat. AM. Zdobycie uprawnień do prowadzenia motorowerów i lekkich czterokołowców jest teraz łatwiejsze.
Od 25 lutego 2016 r. obowiązują nowe przepisy odnoszące się do przeprowadzania egzaminów i wymogów odnośnie szkolenia osób ubiegających się o kat. AM. Zdobycie uprawnień do prowadzenia motorowerów i lekkich czterokołowców jest teraz łatwiejsze.

Compliance 360° w firmie (PDF)59.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

reklama

Prawne ciekawostki

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Agata Kowalczyk-Borek

Ekspert ds Compliance, PwC Advisory

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama