REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Czy warto kupić auto poleasingowe?

Max Trela
Fot. Fotolia
Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Samochody wyprzedawane przez firmy, banki i instytucje finansowe zawsze kuszą bardzo atrakcyjnymi cenami. Taki samochód może być nawet o 20-30% tańszy niż identyczne auto z tego samego rocznika z prywatnych rąk. Czy warto je kupić? Co trzeba wiedzieć, żeby nie żałować?

Samochody użytkowane przez firmy i sprzedawane przez banki czy leasingodawców to bardzo szczególny segment rynku. Dlaczego? Bo są to najczęściej samochody 3- lub 4-letnie, czyli dość nowe, z przebiegami rzędu 150-200 tysięcy kilometrów. W dodatku kuszą bardzo atrakcyjną ceną, wyraźnie niższą niż identyczny model z prywatnych rąk i najczęściej możemy jeszcze przebierać, bo likwidowane floty liczą od kilu do nawet kilkunastu aut... Okazja? Zależy dla kogo...

REKLAMA

Zobacz też: Jakie auto kupić za 10 tysięcy złotych?

Wiem, co kupuję...

REKLAMA

Największym plusem wiążącym się z kupnem auta poleasingowego jest przejrzystość dokumentów. Samochody, które jeździły w jakiejś polskiej flocie, mają w 90% przypadków w miarę dokładnie udokumentowaną historię, czego nie można powiedzieć o wielu pojazdach na rynku wtórnym, zwłaszcza tych przywożonych z zagranicy.

Kolejną zaletą aut poleasingowych jest ich wiek, bo są to samochody dość młode, które jeszcze z powodzeniem przez kilka lat mogą wypełniać swoje zadania. Mają co prawda stosunkowo duże przebiegi, ale są na bieżąco obsługiwane i naprawiane, więc ich ogólny stan techniczny można uznać za dobry.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W końcu cena. Różnica kilku tysięcy złotych działa na wyobraźnię. Te pieniądze można przecież wydać na ubezpieczenie czy paliwo. A to ważne, bo wielu początkujących kierowców nie pamięta, że zakup to dopiero początek wydatków. Żeby jeździć, trzeba płacić...

Nie wszystko złoto co się świeci

Co przemawia przeciwko zakupowi auta, które przestało już służyć w firmie? Takie samochody najczęściej przechodzą „szkołę życia”. Niestety w powszechnej opinii najlepsze auto terenowe to właśnie „służbówka”, jest ona również najszybsza i najbardziej odporna na kolizje parkingowe. I tak dochodzimy do sedna – o te auta nikt nie dba jak o swoje własne.

Zobacz też: Jaki samochód można kupić za jedną pensję?

Trudno się zatem spodziewać, że zastaniemy czyste niezniszczone wnętrze czy oryginalny lakier. Auto poleasingowe będzie miało najczęściej już drugi komplet zawieszenia, często dziury w desce rozdzielczej (pozostałości po zestawie głośnomówiącym) i... kratkę oddzielającą przestrzeń bagażową od kabiny. Ta jest o tyle niewygodne, że w zgodzie z polskimi przepisami nie można jej najzwyczajniej wyjąć. Jeśli tak zrobimy, auto nie przejdzie przeglądu technicznego!

Warto również pamiętać, że wpis w dowodzie rejestracyjnym „auto osobowo-ciężarowe” najczęściej oznacza również, że jest to pojazd czteroosobowy.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Minister zapowiadał rejestrację aut przez internet. Kiedy to będzie możliwe? Data jest znana

Rejestracja auta online będzie. To dobra informacja. Gorsza jest taka, że trzeba będzie na nią poczekać. Wstępnie szefostwo CEPiK mówi nawet o terminie 30 miesięcy. Czy taka rejestracja będzie wymagać wizyty w wydziale komunikacji?

Pożar samochodu elektrycznego. Co zrobić? Jak się zachować?

Pożar Luciad Air w Warszawie sprawił, że na tapet powrócił temat pożarów samochodów elektrycznych. Jak w razie pojawienia się ognia powinien zachować się kierujący pojazdem i inni użytkownicy drogi? Jak gasić ogniwa zawarte w baterii?

Jazda na rolkach i wrotkach a przepisy drogowe. Rolkarz to pieszy czy kierujący? Jakie ma obowiązki?

Sezon na rolki i wrotki startuje wraz z pierwszymi objawami wiosny. A to oznacza, że warto przypomnieć zasady poruszania się tymi "środkami transportu". Bo ich również dotyczą przepisy drogowe. Na jakie konkretnie zasady wskazują?

To już pewne: samochód zarejestrujesz przez Internet, koniec z kolejką w urzędzie po tablice. Znamy termin

Samych tablic rejestracyjnych jeszcze z sieci nie ściągniemy – choć kto wie, może za jakiś czas będzie można je wydrukować techniką 3D albo zmienią się przepisy i auta dopuszczone do ruchu będą inaczej znakowane niż formie tablic – ale wkrótce formalności związane z rejestracją załatwimy sami przez Internet. Teraz to jest możliwe tylko jeśli upoważnimy do tego dealera w salonie – i to nie każdego.

REKLAMA

Zguba w Uberze. Co zostawiają pasażerowie? I jak odzyskać pozostawiony przedmiot?

Zguby w Uberze bywają naprawdę nietypowe. Przykład? W 2023 r. w taksówce znaleziona została np. sztuczna szczęka. Całe szczęście przedmioty pozostawione podczas przejazdu łatwo odzyskać. Pomaga w tym aplikacja.

Drogowa kumulacja na Śląsku. Pijany kierowca z potrójnym zakazem prowadzenia i poszukiwany w jednym aucie

Myśleliście, że nic już was nie zdziwi? No to przeczytajcie tę historię. Policjanci z będzińskiej drogówki zatrzymali do kontroli drogowej Opla. Jak się okazało, jego kierowca był pijany. I miał potrójny zakaz prowadzenia. A to dopiero początek czarnej serii.

Jak sprawdzić kontrahenta w branży TSL?

Podstawą każdej współpracy biznesowej jest zaufanie. A nic tak nie wzmaga jego poziomu, jak... kontrola i wcześniejsze sprawdzenie kontrahenta. Jak zweryfikować partnerów z branży TSL? To ważne pytanie, aby nie dać się złapać w oszustwo "na zlecenie transportowe".

Dłuższa trasa elektrykiem: ładowanie auta przestaje być problemem bo sieć stacji zaczyna się pokrywać z siecią Biedronki

Wkrótce ruszając w dalszą trasę samochodem elektrycznym i szykując plan podróży łatwiej będzie wybrać market Biedronki na trasie na przerwę połączoną z ładowaniem auta niż przeglądać samą sieć dostępnych stacji ładowania. Biedronka we współpracy z firmą Powerdot stara się w szczególności wypełniać nowymi stacjami ładowania wszelkie białe plamy polskiej elektromobilności.

REKLAMA

Blisko milion pasażerów. Tylu w 2023 r. przewiozły wąskotorówki. Nie wiedzieliście, że takie pociągi jeszcze jeżdżą?

Koleje wąskotorowe po latach zapomnienia znów stają się popularne w Polsce. W 2023 r. podróżowało nimi ponad 948 tys. osób. To prawie dwukrotnie więcej niż przed 10 laty. A to nie koniec ciekawych statystyk.

Mitsubishi się rozpędza. Nowy ASX stał się właśnie starym ASX-em. Na rynku zadebiutuje nowsza wersja

Mitsubishi szykuje się do liftingu nowego ASX-a. Samochód w zmienionej formie zadebiutuje w Polsce już jesienią tego roku. Tak, dobrze zgadliście. W tle nowego ASX-a nadal powiewać będzie francuska flaga. A metod modernizacji można upatrywać w poliftingowym Capturze.

REKLAMA