reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Moto porady > Eksploatacja > Wnętrze i wyposażenie > Używanie kamery samochodowej w świetle prawa

Używanie kamery samochodowej w świetle prawa

Rosnąca popularność kamer samochodowych każe zadać pytanie o legalność i cel ich użytkowania. Czy nagrania wykonane we własnym zakresie możemy dowolnie publikować?

Skąd się bierze popularność kamer samochodowych?

Kamerki samochodowe cieszą się niesłabnącą popularnością na rynku gadżetów elektronicznych. Sieć zalewają nagrania pochodzące od kierowców, którzy zarejestrowali ciekawe zdarzenie i chcieli się nim podzielić szerszemu gronu odbiorców. Kierowcy tłumaczą, że jest to świetne urządzenie do dokumentowania niebezpiecznych zachowań drogowych oraz podkreślają fakt, iż nagranie może posłużyć jako dowód w razie kolizji. Trzeba przyznać, że coraz więcej spraw policja rozstrzyga właśnie na podstawie materiałów pochodzących z amatorskich wideo rejestratorów. Utworzono nawet specjalne adresy gdzie można przesyłać nagrane wykroczenia drogowe np. stopagresjidrogowej@ksp.policja.gov.pl. Niestety, nie w każdym przypadku działamy w zgodzie z prawem.

Nagrania wideo w świetle prawa

Polskie prawo nie jest dostatecznie precyzyjne. Ciągle brakuje ustawy regulującej kwestie monitoringu wizyjnego, dlatego odnośnie nagrań powinno stosować się prawo o ochronie danych osobowych, które zezwala na gromadzenie danych jedynie do użytku własnego. Stanowi o tym wyłączenie z art. 3a ust. 1 pkt 1 ustawy o ochronie danych osobowych (t.j. Dz.U. z 2002 r. nr 101, poz. 926 ze zm.). Co to oznacza w praktyce?

Zobacz też: Tanie nawigacje samochodowe mogą być niebezpieczne

Jeżeli nasze nagranie posłuży jako dowód w sprawie np. kolizji, powinniśmy zarejestrować zbiór danych w Generalnym Inspektoracie Ochrony Danych Osobowych (GIODO), ponieważ wykroczymy wówczas poza cel osobisty (który nie jest sztywno określony). Podobnie sytuacja ma się odnośnie zamieszczania filmików w sieci. Samochód to dobro osobiste i może posłużyć do zidentyfikowania nagranej osoby, zwłaszcza gdy widoczny jest numer rejestracyjny. Dlatego, każdy kto udostępnia swoje nagrania musi liczyć się z konsekwencjami prawnymi.

Co dalej z rosnącą popularnością kamer samochodowych?

Ciężko przewidzieć czy to tylko chwilowa moda czy też nie. Na pewno urządzenia te będą jeszcze długo na topie, zwłaszcza, że są coraz tańsze, a ruch na drogach gęstnieje z roku na rok i o niebezpieczną sytuację na drodze nie trudno. Cierpliwie należy czekać, aby to polski ustawodawca nadążył za zmieniającymi się realiami i zlikwidował absurdy prawne.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

reklama

Prawne ciekawostki

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Łukasz Mycka

ekspert specjalizujący się w tematyce samorządowej, działacz polityczny. Specjalizuje się głównie w polityce społecznej oraz ekonomice pracy.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama